Blog

14.11.2022

Ocena własności akustycznych

W artykule znajdziesz:

Ocena własności akustycznych

Na echogramie odpowiadającym odgłosowi kroków lub uderzeń laski nie występuje prążek od fali odbitej od ziemi, co zuboża zawartość informacyjną takich uderzeń. Analiza przeprowadzona w sposób podobny dla różnych odległości odbiorcy od przeszkody pozwala stwierdzić, że zarówno klaskanie, jak i kroki lub uderzenia laską o ziemię przy małych odległościach odbiorcy od przeszkody, powodują skupianie się poszczególnych prążków, wskutek czego dźwięk odbierany uchem będzie przedłużony w czasie oraz głośniejszy, co może wywołać wrażenie, że ściana znajduje się nieco bliżej niż w rzeczywistości (program uprawnienia budowlane na komputer).

W miarę zwiększania się odległości od ściany, prążek odpowiadający fali od niej odbitej występuje z coraz większym opóźnieniem, co daje wrażenie coraz dłuższego pogłosu, a przy większych opóźnieniach echa (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przypadek, gdy źródło dźwięku Z znajduje się u stóp odbiorcy O w terenie ograniczonym z dwóch stron ścianami, co odpowiada ocenie własności akustycznych otoczenia na podstawie odgłosu własnych kroków lub uderzeń laski, w szczególności ocenie czy odbiorca stoi czy porusza się np. wzdłuż, czy też w poprzek korytarza, albo też wzdłuż, czy w poprzek ulicy. Na echogramach pokazanych na omawianym rysunku widać wyraźną różnicę w rozmieszeniu poszczególnych prążków widma w przypadku niewielkiej odległości między obu ścianami i dużej odległości (uprawnienia budowlane).

W pierwszym przypadku wszystkie prążki są skupione, a wartość poziomu dźwięku zwiększona i nieco wydłużona w czasie, w drugim przypadku prążki fal bezpośredniej i odbitych są od siebie znacznie oddalone w czasie, co powinno być odbierane w postaci wrażenia zwiększonego pogłosu. Podane uwagi mogą sugerować, że rozróżnienie kształtu przestrzeni ograniczonej ścianami, a więc określenie kierunków, w których jest ona dłuższa i krótsza, nie powinno stwarzać większych trudności. Na opinię taką może mieć wpływ sposób, w jaki przedstawiono graficznie omawiane tu zjawiska, sprowadzający się do analizy tylko dwóch prostopadłych względem siebie płaszczyzn. Ponieważ charaktery styka kierunkowości słuchu człowieka jest zbliżona do kulistej, a więc odbiera on sygnały dźwiękowe z różnych kierunków równocześnie, ocena taka w warunkach rzeczywistych nie będzie łatwa (program egzamin ustny).

Należy przypuszczać, że tylko w przypadku występowania znacznych różnic między wymiarami wzdłużnym i poprzecznym przestrzeni ograniczonej ścianami, np. wąskiego, a długiego korytarza, rozróżnienie (opinie o programie).

Wydłużenie czasu dźwięków

Schemat położeń źródła dźwięku i odbiorcy r w przestrzeni ograniczonej dwiema ścianami (lewa Wydaje się, że w omawianym przypadku rozróżnienie takie w większym stopniu jest uzyskiwane na podstawie wyczuwania obecności ścian bliższych, w związku ze zwiększeniem poziomu i wydłużeniem czasu dźwięków od nich odbitych, niż zwiększonym pogłosem od ścian dalszych (segregator aktów prawnych).

Jeżeli przestrzeń ograniczona ścianami jest stosunkowo duża, np. jest to średnio szeroka ulica, wtedy fala pogłosu czy też echa od tak stosunkowo cichych sygnałów jak kroki, uderzenia laską, czy klaśnięcia, ma już przeważnie zbyt małą energię, aby można było ją usłyszeć; w tym przypadku lepszą informacją dla rozróżnienia kierunku jest normalny ruch uliczny, gdy go nie ma, wtedy źródłem informacji są fale dźwiękowe odbite od najbliższej ze ścian domów (promocja 3 w 1).

W pomieszczeniach zamkniętych, a więc w przestrzeni ograniczonej ze wszystkich stron ścianami, podłogą i sufitem, występujące zjawiska mają bardziej złożony charakter. Nie wnikając w szczegóły można ogólnie stwierdzić, że gdy odbiorca np. klaszcze, uderza laską o podłogę czy idąc stawia głośno kroki itp., wtedy wytwarza w sposób zamierzony lub podświadomy fale dźwiękowe impulsowe, a powstający przy tym pogłos pozwala odbiorcy (przez komparację) na dokonanie ogólnej oceny własności akustycznych danego pomieszczenia, jego chłonności akustycznej, a pośrednio wielkości pomieszczenia oraz jego zagospodarowania. Na ogół pomieszczenia o małej chłonności akustycznej mogą w związku z tym sprawiać wrażenie większych, natomiast pomieszczenia o chłonności większej mniejszych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami