Blog

08.10.2020

Wypełnienie kruszywem

W artykule znajdziesz:

Wypełnienie kruszywem

 

Wypełnienie kruszywem

Studzienki odwodnej nie betonuje się; w jej kruszywo wnika pewna niewielka ilość cementu, pochodzącego z betonowania studzienki odlądowej (program uprawnienia budowlane na komputer). W praktyce zresztą wystarczające uszczelnienie zapewnia samo wypełnienie kruszywem, które po pewnym czasie ulega naturalnemu uszczelnieniu drobnymi cząstkami gruntu. Powyższe rozwiązanie szczególnie nadaje się przy brusach sprężonych.

Rzadziej znajdują dziś zastosowanie zamki stalowe, jako elementy osadzane w bocznych ścianach brusów. Zamki te mogą być rozwiązane dwojako. Zamek z wpuszczoną w brusy stalą profilowaną (podobną do profilów Klócknera) w kształcie szczęk z jednej strony, a zgrubionego żeberka z drugiej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Rozwiązanie zaproponowane przez dr inż. M. Węgrzyna. Tu zamki są wykonane ze zwykłych, stosowanych w budownictwie naziemnym kształtowników stalowych (dwuteowników, ceowników i kątowników), zestawionych w taki sposób, aby umożliwiały z jednej strony boczne prowadzenie brusa w czasie wbijania, z drugiej zaś stwarzały możliwie wąską, krętą i długą szczelinę. Wadą obu opisanych rozwiązań z zamkami stalowymi jest ich wyższy koszt w porównaniu z zamkami „własnymi” lub drewnianymi oraz większa wrażliwość stalowych części na korozję (uprawnienia budowlane).

Do brusów cienkich stosuje się także stalowe pióra „obce” z płaskowników. Prawdopodobnie okaże się skuteczne stosowanie do uszczelnienia spoin pomiędzy brusami zaprawy z cementu ekspansywnego. Cement ten, jak wiadomo, ma własność zwiększania swej objętości w czasie wiązania, przy czym wywiera dość znaczne ciśnienie na otaczające ściany. Należy przypuszczać, że zastosowanie zaprawy na takim cemencie do wypełnienia spoin przy każdym niemal z opisanych sposobów uszczelniania (z wyjątkiem zamków stalowych) może dać większą szczelność niż zastosowanie zaprawy z cementu portlandzkiego.

Zaprawa taka może być nawet użyta do wypełniania szczelin pomiędzy brusami pozbawionymi jakichkolwiek wpustów czy żeberek, a ciśnienie na ściany brusów wyzwalające się z zaprawy w czasie twardnienia stanowić będzie wystarczające zabezpieczenie przed wypadnięciem stwardniałego spoiwa (program egzamin ustny).

Pomysł ścianki szczelnej

Podobne wypełnianie zaprawą na zwykłym cemencie portlandzkim skazane jest z góry na niepowodzenie, gdyż zaprawa po stwardnieniu nieco się skurczy i odrywając się od ścian wyleci ze spoiny przy pierwszym wstrząsie. Również użycie cementu ekspansywnego może być wskazane, gdy zachodzi konieczność dodatkowego uszczelnienia źle wbitych brusów, pomiędzy którymi powstała zbyt wielka szczelina. Także i przy wszelkich naprawach uszkodzeń ścianek może on oddać duże usługi (opinie o programie).

Pomysł ścianki szczelnej w postaci szeregu pali nabijanych, zagłębionych jeden obok drugiego, jest ideą dość prostą, jednakże należyte wykonanie jej napotyka na pewne trudności.
Trudność stanowi zapewnienie szczelności pomiędzy sąsiednimi palami. W celu wykonania pala pod osłoną rury obsadowej konieczne jest bowiem zwykle pozostawienie między poprzednio zagłębionym a nowym palem kilkucentymetrowej przestrzeni, nieco większej niż grubość ścianki rury (segregator aktów prawnych).

Jeżeli ściany wykonanego pala pozostają gładkie, wówczas po wyjęciu rury wspomniana przestrzeń pozostaje niewypełniona betonem i stanowi drogę filtracji wody lub po jednostronnym odsłonięciu ścianki także i miejsce ucieczki gruntu spoza ścianki. Zastosowanie narzutu kamiennego za ścianką może częściowo temu zapobiec, ale, nie mówiąc już o podwyższeniu kosztów, narzut nie zawsze jest wykonalny.

Jeżeli ściany pali są nierówne, wówczas sprawa jest łatwiejsza, gdyż beton, z którego wykonuje się nowy pal, rozchodzi się poza granice jego otworu objętego rurą i może pozostawioną między palami przestrzeń wypełnić. Przestrzeń ta jednakże musi być nieco większa niż przy palach gładkich ze względu na nierówności powierzchni pobocznicy pala uprzednio wykonanego i warunki są właściwie gorsze niż przy palach gładkich (promocja 3 w 1).

Poza tym kontrola, czy beton nowego pala rzeczywiście wypełnił omawianą przestrzeń, jest utrudniona i właściwie przed odsłonięciem ścianki niemożliwa.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami