Blog

Jak się uczyć do egzaminu ustnego? zdjęcie nr 2
21.04.2020

Oceny jakości

W artykule znajdziesz:

Oceny jakości

Jak się uczyć do egzaminu ustnego? zdjęcie nr 3
Oceny jakości

Dla umożliwienia oceny jakości rozwiązania konstrukcyjnego pod kątem widzenia korzystnego usytuowania świetlików wprowadza się tu dla hal wymagających górnego oświetlenia pojęcia „wysokości ustrojowej konstrukcji” (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przez pojęcie to rozumie się wysokość od spodu konstrukcji dachowej do górnej powierzchni podokiennika. Wysokość podokiennika nad powierzchnią przekrycia dachowego będzie przyjmowana jako stała i równa 15 cm. Przy określaniu wysokości ustrojowej danej nawy należy brać pod uwagę najniższy punkt ze wszystkich elementów konstrukcyjnych, jakie spotyka się na całej długości danej nawy.

W tych przypadkach, gdy w hali oprócz transportu podłużnego wzdłuż naw istnieje również i transport poprzeczny pomiędzy poszczególnymi nawami podłużnymi, duże znaczenie ma również i wysokość ustrojowa naw poprzecznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wskazane jest, aby była ona wtedy jednakowa z wysokością ustrojową naw podłużnych, co jednak nie zawsze daje się uzyskać, ponieważ dźwigary dachowe naw podłużnych opierają się zazwyczaj na niżej posadowionych dźwigarach naw poprzecznych i uzyskanie w tych warunkach jednakowego poziomu najniższych punktów naw obydwóch kierunków jest rzeczą trudną. Toteż wysokość ustrojowa naw poprzecznych jest najczęściej większa od wysokości ustrojowej naw podłużnych.

Wysokości ustrojowe naw podłużnych i naw poprzecznych będą nazywane w skrócie: wysokość ustrojowa podłużna i wysokość ustrojowa poprzeczna.
W konstrukcjach prefabrykowanych uzyskanie nie dużych wysokości ustrojowych jest rzeczą znacznie trudniejszą aniżeli w konstrukcjach monolitycznych lub stalowych (uprawnienia budowlane). Prefabrykaty bowiem o kształtach prostych i dogodnych do produkcji nie są w większości przypadków dostosowane do opierania na nich innych elementów w dowolnych poziomach i z tego względu połączenia krzyżujących się elementów dokonywane są często przez ustawienie jednego prefabrykatu na górnej powierzchni drugiego, co oczywiście zwiększa wysokość ustrojową konstrukcji. Dostosowanie natomiast prefabrykatu do oparcia na nim innych elementów na dowolnie wymaganym poziomie związane jest z reguły z nadaniem mu bardziej skomplikowanych kształtów, a tym samym i z koniecznością wykonania bardziej skomplikowanych i kosztownych form (program egzamin ustny).

Dźwigary

Zadaniem więc konstruktora jest uzyskanie możliwie małej wysokości ustrojowej konstrukcji bez nadmiernego skomplikowania i podrożenia metody produkcji składających się na nią prefabrykatów.
W celu umożliwienia dokonywania porównań prefabrykowanych konstrukcji betonowych z konstrukcjami stalowymi dane radzieckie dotyczące zużycia stali w przemysłowych konstrukcjach stalowych (w halach jednokondygnacjowych).

Istnieje wiele rozwiązań konstrukcyjnych hal typu latarniowego. Rozpatrzmy tu jedno z tego rodzaju rozwiązań, które zostało zastosowane przy budowie kilku naszych zakładów (opinie o programie).
Konstrukcja latarniowa zostanie omówiona na przykładzie hal o dwóch siatkach słupów, a mianowicie 12 X fi m i 12 X 12 m. Rozwiązania konstrukcyjne w obydwóch przypadkach są pomyślane w ten sposób, że posiadają one szereg elementów wspólnych, co oczywiście stanowi poważną ich zaletę.
Konstrukcja hal o siatce słupów 12 X 6 m składa się ze słupów zamocowanych w stopach, z opartych na nich dźwigarów łukowych, pionowych ramek stężających ustawionych między dźwigarami w osiach slupów i z przekrycia dachowego. Dźwigary są połączone ze słupami przegubowo (segregator aktów prawnych).

Przekrycie dachowe składa się z płatwi strunobetonowych lub żelbetowych i płyt. Płatwie układane są naprzemian na górnych i dolnych pasach dźwigarów i połączone są z nimi na trzpienie.
Parcie wiatru na świetliki (dźwigary łukowe) przenoszone jest przez tafle przekrycia na ramki stężające, które przekazują je na słupy. Odprowadzenie wód opadowych z dachu uzyskuje się przez usytuowanie płatwi dolnych na zmiennych poziomach ze spadkiem w kierunku ku słupom (promocja 3 w 1).

Konstrukcja hali o siatce słupów 12 X 12 m składa się ze słupów zamocowanych w stopach, z opartych na nich dźwigarów strunobetonowych i z konstrukcji dachowej identycznej jak przy siatce słupów 12X6 m, a więc składającej się z dźwigarów łukowych, ramek stężających i przekrycia z płatwi i płyt.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Jak się uczyć do egzaminu ustnego? zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Jak się uczyć do egzaminu ustnego? zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Jak się uczyć do egzaminu ustnego? zdjęcie nr 8 Jak się uczyć do egzaminu ustnego? zdjęcie nr 9 Jak się uczyć do egzaminu ustnego? zdjęcie nr 10
Jak się uczyć do egzaminu ustnego? zdjęcie nr 11
Jak się uczyć do egzaminu ustnego? zdjęcie nr 12 Jak się uczyć do egzaminu ustnego? zdjęcie nr 13 Jak się uczyć do egzaminu ustnego? zdjęcie nr 14
Jak się uczyć do egzaminu ustnego? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Jak się uczyć do egzaminu ustnego? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Jak się uczyć do egzaminu ustnego? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami