Blog
Oceny szkodliwości wpływu drgań
W artykule znajdziesz:
We wprowadzonych do doświadczalnego stosowania w latach 1968 i 1971 projektach normy PN/B-02170 znalazły się też propozycje dotyczące oceny szkodliwości wpływu drgań na ludzi znajdujących się w budynkach i odbierających te drgania w sposób bierny. Przy opracowywaniu tych propozycji oparto się wówczas na normatywie niemieckim VDI-2057 oraz na pracach Dieckmana 1957, Grzegorczyka 1964 i Ciesielskiego 1966 (program uprawnienia budowlane na komputer).
Następnie zaproponowane tam ujęcie oceny wpływu drgań na ludzi znajdujących się w budynkach zostało wprowadzone jako część załącznika nr 2 do nowelizowanej z końcem lat siedemdziesiątych normy PN-80/B-03040 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Uwzględniając wnioski z doświadczalnego stosowania dokumentu PN/B-02170 oraz wymagania określone w odpowiednich normach międzynarodowych (przede wszystkim normach ISO) opracowano PN-88/B-02171 (uprawnienia budowlane).
Przedmiotem normy są metody oceny wpływu drgań na ludzi znajdujących się w budynkach oraz dopuszczalne wartości parametrów tych drgań. Normę stosuje się przy ocenie wpływu drgań mechanicznych na ludzi odbierających drgania w sposób bierny. Norma określa dopuszczalne wartości parametrów drgań mechanicznych w celu zapewnienia wymaganego komfortu w różnych warunkach przebywania ludzi w pomieszczeniach mieszkalnych, biurach, warsztatach pracy oraz w pomieszczeniach o przeznaczeniu specjalnym (np. szpitale, precyzyjne laboratoria itp.). Ocenie podlegają drgania w paśmie od 1 do 80 Hz.
Ocenę wpływu drgań na ludzi przeprowadza się na podstawie wartości parametrów określonych w normie w zależności od zastosowanej metody oceny. Dopuszcza się ocenę na podstawie pomiaru wartości skorygowanej przyspieszenia (lub prędkości) drgań w całym paśmie częstotliwości albo na podstawie pomiaru widma wartości skutecznej (RMS) przyspieszenia (lub prędkości) drgań w pasmach 1/3 oktawowych (program egzamin ustny).
Przeznaczenie pomieszczenia
Wartości parametrów otrzymane z pomiarów porównuje się z wartościami dopuszczalnymi. Przy wyznaczaniu wartości dopuszczalnych uwzględnia się wpływ wielu czynników. Za najważniejsze z nich uznano w normie:
- przeznaczenie pomieszczenia w budynku,
- pora występowania drgań,
- charakter drgań i ich powtarzalność,
- kierunek działania drgań i pozycja ciała człowieka podczas odbioru drgań (opinie o programie).
Przeznaczenie pomieszczenia, pora występowania drgań oraz charakter drgań i ich powtarzalność wpływają na wartość współczynnika “n" określanego z tablicy 5 zamieszczonej w normie. Kierunek działania drgań w nawiązaniu do pozycji ciała człowieka podczas odbioru drgań wpływa na wybór linii wiążących wartości przyspieszeń (prędkości) z częstotliwością drgań.
W przypadku zmieniającego się kierunku odbioru można operować liniami utworzonymi w wyniku wybrania warunków niekorzystniejszych z odbioru poziomego i pionowego. Sposób utworzenia takich linii pokazano także na rys. 8.8 a ich opis w normie podano w załączniku do normy (segregator aktów prawnych).
Sprawy wpływów drgań uwzględniane są w normalizacji międzynarodowej m.in. w International Standard Organization (ISO). Normalizacja zagadnień dynamicznych jest prowadzona w ISO głównie w Komitecie TC-108 “Mechanical vibration and shock" - założonym w 1960 r. W skład Komitetu wchodzą cztery podkomitety oraz grupy robocze powoływane dla doraźnie określonych celów.
W tym Komitecie powstała międzynarodowa norma ISO 2631/1 : 1985 “Evaluation of human exposure to whole - body vibration - Part 1: General requirements", której wymagania uwzględniono przy opracowywaniu polskiej normy PN-88/B-02171. W latach 1980-1990 tenże Komitet 108 przygotował normę ISO 4866 “Vibration of buildings. Guidelines for the measurement of vibrations and evaluation of their effects on buildings". W uzupełnieniu tego opracowania charakterze dość ogólnym przygotowywane są aneksy (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32