Blog

21.03.2022

Ochrona środowiska

W artykule znajdziesz:

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska - działalność mająca na celu ochronę wszystkich elementów otoczenia przed niekorzystnym wpływem działalności człowieka, jak też zachowanie tych obiektów przyrody, które utrzymały w większym lub mniejszym stopniu swój charakter naturalny; pojęcie o.ś. pokrywa się w znacznej mierze z pojęciem ochrony przyrody (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ochronnik - el. zespół zabezpieczający urządzenia telekomunikacyjne dołączone do torów (np. linii napowietrznych) narażonych na wyładowania atmosferyczne lub na niebezpieczne oddziaływania linii elektroenergetycznych; głównymi elementami o. są odgromniki i bezpieczniki ochronnopokładowiec - statek z tzw. pokładem ochronnym znajdującym się nad pokładem grodziowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ociekacz kontaktowy - san. zbiornik z wypełnieniem, w którym odbywa się napowietrzanie wody i utlenianie jej domieszek ocieplenie przewodów wodociągowych - otulina ciepłochronna układana na przewodach wodociągowych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych, zabezpieczających wodę przed zamarzaniem w razie niedostatecznego zagłębienia przewodów podziemnych lub prowadzenia przewodów nad powierzchnią terenu (np. w zakładach przemysłowych) Ocieraczka (do warzyw) - maszyna do oczyszczania warzyw korzeniowych z naskórka i do ocierania szypułek z agrestu (uprawnienia budowlane).

Ocios, zrąb, bok wyrobiska - boczna ściana wyrobiska w skale płonnej lub w kopalinie użytecznej; również w nadkładzie odkrywki ociosywanie - obróbka ciosaniem mająca na celu odcięcie z powierzchni obrabianego drewna miejscowych nierówności, nadanie obrabianemu drewnu określonego kształtu płasko- ściennego, wymiarów i gładkości octachlor - chlordan (program egzamin ustny).

Octan amylu

Octan amylu - ester amylowy kwasu octowego będący bezbarwną, obojętną cieczą o zapachu owoców; stosowany jako rozpuszczalnik nitrocelulozy, lakierów, kamfory, celuloidu itp. oraz w przemyśle perfumeryjnym i farmaceutycznym octan butylu - ester butylowy kwasu octowego będący obojętną cieczą o zapachu estrowym, słabo rozpuszczalny w wodzie; stosowany w lakiemictwie, do ekstrakcji kwasu octowego z rozcieńczonych roztworów wodnych i ekstrakcji fenolu z wód pogazowych octan celulozy - acetyloceluloza octan etylu, CH3COOC2H5 - ester, ciecz o przyjemnym zapachu, nie mieszająca się z wodą, rozpuszczalna w alkoholu; o.e. ma zastosowanie jako składnik olejków zapachowych i rozpuszczalnik (opinie o programie).

Octan metylu - ester metylowy kwasu octowego, bezbarwna ciecz o stałym zapachu estrowym, miesza się z wodą, alkoholami i eterem; stosowany do wyrobu lakierów lotniczych i środków impregnujących, do mieszanek rozpuszczalnikowych, do wyrobu klejów acetonowych octan ołowiawy, cukier ołowiawy, Pb(CH3COO)2 3H20 - biała substancja krystaliczna, silnie trująca, otrzymywana przez rozpuszczenie tlenku ołowiawego w kwasie octowym; 0.0. jest stosowany jako zaprawa w przemyśle farbiarskim, w lecznictwie, do wyrobu pigmentów zawierających w swym składzie ołów octan propylu - ester propylowy kwasu octowego; bezbarwna, obojętna ciecz o przyjemnym zapachu, nie miesza się z wodą, rozpuszcza nitrocelulozę, celuloid, kauczuk chlorawy i wiele żywic; stosowany w przemyśle perfumeryjnym, spożywczym, a także jako rozpuszczalnik do produkcji lakierów (segregator aktów prawnych).

Octan winylu - ester winylowy kwasu octowego będący cieczą rozpuszczalną w wodzie; stosowany do wyrobu tworzyw sztucznych, specjalnych farb octany - sole i estry kwasu octowego (CH3COOH); powstają przez zastąpienie atomu wodoru w grupie COOH atomem metalu (sole) lub resztą alkoholu (estry), np. CH3COONa - octan sodowy, CH3COOC2H5 - octan etylu ocynkownia - wydział huty, w którym cynkuje się blachy stalowe (promocja 3 w 1).

Oczep ścienny - pozioma belka stanowiąca zwieńczenie słupów ściany szkieletowej i podporę stropu lub stropodachu oczesywacz - odziarniarka oczko1 (siatki lub sita) - jeden z jednakowych regularnie rozmieszczonych otworów siatki lub sita. mierzonych po stronie pracującej oczko2 (obwodu elektrycznego) - układ połączonych ze sobą gałęzi, który tworzy drogę dla przepływu prądu, a odłączenie którejkolwiek gałęzi powoduje przerwę i prąd przestaje płynąć.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami