Blog
Usługi eksploatacyjne
W artykule znajdziesz:
Usługi eksploatacyjne można podzielić na dwa rodzaje: konserwację bieżącą, polegającą na regularnych przeglądach oraz wykonywaniu drobnych prac naprawczych, jak np. przepchanie podejścia do przyborów, wymiana przyboru czy też przepchanie przewodu odpływowego, oraz usługi remontowe, wymagające większego nakładu pracy i polegające np. na wymianie odcinka przewodu, wykonaniu dodatkowego podejścia i montażu nowego przyboru (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jako instalacja kanalizacyjna wewnętrzna traktowane są wszystkie przewody kanalizacyjne znajdujące się wewnątrz budynku, tzn. podejścia do przyborów, piony i przewody odpływowe aż do rewizji łączącej sieć wewnętrzną z przykanalikiem. Przykanalik nie jest wliczany do sieci wewnętrznej i jest eksploatowany przez miejską służbę eksploatacyjną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Instalacja kanalizacyjna może być przyjęta do eksploatacji, jeśli spełnia następujące warunki:
- jest wykonana zgodnie z zatwierdzoną dokumentacją techniczną oraz warunkami technicznymi wykonania, a odstępstwa od projektu uzasadnione są odpowiednimi dokumentami,
- rysunek powykonawczy instalacji wraz z ewentualnymi zmianami został dostarczony służbie eksploatacyjnej,
- roboty instalacyjne zostały zakończone (uprawnienia budowlane).
Jeżeli przejęcie do eksploatacji instalacji wody ciepłej i zimnej dokonywane jest przy udziale dwukrotnych komisji, instalacja kanalizacyjna odbierana jest tylko przez inspektora nadzoru, a odbiór wpisany zostaje do dziennika budowy. Odbiorowi podlegają podejścia pod przybory, piony i poziomy odpływowe.
Na przewodach poziomych dokonuje się sprawdzenia rzędnych spadków, zagłębień kanału i dostępu do rewizji; pozostała instalacja zostaje sprawdzona pod względem jakości i poprawności wykonania w odniesieniu do projektu i zasad budowania. Dla całości instalacji dokonuje się próby drożności oraz szczelności. Konserwacja instalacji kanalizacyjnych wewnętrznych przeprowadzona jest przez te same ekipy, które konserwują instalację wodociągową i centralnego ogrzewania (program egzamin ustny).
Oddziały dzielnicowe
Najdogodniejszą formą organizacji służby eksploatacyjnej jest jej centralizacja w jedno przedsiębiorstwo lub kilka z oddziałami dzielnicowymi lub rejonowymi. Pozwala to na podnoszenie kwalifikacji służby eksploatacyjnej i na zakup i lepsze wykorzystanie odpowiedniego sprzętu mechanicznego, narzędzi i materiałów (opinie o programie).
Przykładem takiej eksploatacji może być Zakład Konserwacji Instalacji Wewnętrznych MPWiK w Warszawie. Zakład konserwuje przede wszystkim instalacje wodociągowe i kanalizacyjne w instytucjach usługowych i ma 6 oddziałów w różnych dzielnicach miasta, obsługujących swoje rejony.
Zakład wyposażony jest w warsztaty centralne i oddziałowe. Każdy oddział ma zradiofonizowany samochód, który może się komunikować z centralną stacją i być skierowany w miejsce awarii. Samochód karetka z odpowiednim wyposażeniem w sprzęt jest obsługiwany przez montera.
Oddziały dzielnicowe sprawują pieczę nad zespołem budynków w swojej dzielnicy, przeprowadzają regularnie przeglądy i wykonują bieżące naprawy. Większe prace remontowe nie wchodzą w zakres konserwacji, niemniej są wykonywane przez Zakład i oddzielnie płatne (segregator aktów prawnych).
Do podstawowych zadań konserwacyjnych należą stałe regularne przeglądy instalacji mające na celu wykrycie ewentualnych uszkodzeń, jak np. pęknięć przewodów grożących ich załamaniem, wycieków przez nieszczelne złącza, sprawdzenie, czy nie ma częściowego zapchania przekroju utrudniającego odpływ ścieków.
Przeglądy pozwalają na zauważenie i szybkie usunięcie uszkodzenia oraz zapobieganie awarii, która może polegać na zapchaniu się przykanalika i zalaniu piwnic ściekami. Dla instalacji o małej liczbie przyborów, 10-15 sztuk, lub dla użytkownika wykonującego drobne naprawy we własnym zakresie (np. w mieszkaniach prywatnych) przeglądy mogą być wykonywane raz na miesiąc.
Dla instalacji większych, z trudnym użytkownikiem np. szkoły przeglądy są konieczne raz lub nawet dwa razy w tygodniu. Do najczęstszych robót eksploatacyjnych w wewnętrznej kanalizacji ściekowej i deszczowej należy przepychanie przewodów (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32