Blog

15.02.2022

Zmechanizowanie robót budowlanych

W artykule znajdziesz:

Zmechanizowanie robót budowlanych

Nakłady pracy żywej w poszczególnych systemach konstrukcyjno-technologicznych budownictwa mieszkaniowego, tj. nakłady ponoszone zarówno na roboty budowlane i instalacyjne, jak i na produkcję i transport elementów konstrukcyjnych. W dalszym ciągu największa pracochłonność występuje w robotach budowlanych i instalacyjnych wykonywanych na budowie (głównie wykończeniowych) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Innym wskaźnikiem charakteryzującym przemiany technologiczne w produkcji budowlanej jest struktura kosztów tej produkcji w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych resortu budownictwa. W strukturze tej w latach 1970-80 nastąpił stały wzrost udziału nakładów na pracę maszyn i środków transportowych (uzasadniony wzrostem stopnia zmechanizowania robót budowlanych) oraz niestety wzrost udziału kosztów ogólnych; natomiast udział nakładów na robociznę i materiały wykazywał stałą tendencję zniżkową. Jest to wynikiem zmniejszenia się pracochłonności, głównie na skutek zmian technologicznych i wzrostu udziału maszyn w produkcji budowlanej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Podejmując działanie dotyczące usprawnienia technologii produkcji budowlanej na poszczególnych jej odcinkach trzeba zdawać sobie sprawę z ogólnego systemu, w którym ujęta jest technologia tej produkcji, i tendencji rozwojowych (uprawnienia budowlane). Zagadnienie to można przedstawić w postaci modelu technologicznego budownictwa obrazującego panujący (dominujący) system technologiczny w danym okresie; np. panujący do lat sześćdziesiątych system technologiczny, oparty na tzw. technice tradycyjnej z tendencjami do częściowego uprzemysłowienia budownictwa, można przedstawić w postaci modeli. Systemy te charakteryzowały się organizowaniem prawie w całości produkcji budowlanej na terenie wznoszonego obiektu i przyobiektowego placu budowy, wykorzystując zaplecze techniczne budownictwa do produkcji ograniczonego asortymentu wyrobów (a w budownictwie częściowo uprzemysłowionym ograniczonego asortymentu prefabrykatów) oraz do funkcji zaopatrzeniowych (program egzamin ustny).

Zaplecze przemysłowe

Stopniowe przechodzenie na systemy uprzemysłowione charakteryzowało się znacznym rozwojem i rozszerzeniem funkcji zaplecza technicznego budownictwa, głównie o zaplecze przemysłowe (zakłady przemysłowej produkcji elementów konstrukcji budowlanej, półfabrykatów itp.) (opinie o programie). W systemie budownictwa uprzemysłowionego można wyróżnić wersję prefabrykowaną (produkcja o charakterze przemysłowym gotowych elementów konstrukcji) oraz wersję monolityczną (produkcja na skalę wielkoprzemysłową półfabrykatów, np. mieszanki betonowej, zaprawy, deskowań, zbrojenia, które następnie wbudowane są w obiekt budowlany metodami w wysokim stopniu zmechanizowanymi.

Przemiany te wyrażają się w b. wyraźnym przegrupowaniu zakresu wykonywanej produkcji między placem budowy a zapleczem budownictwa i związaną z tym znaczną rozbudową tego zaplecza, głównie obiektów o charakterze przemysłowym. Równocześnie analiza kolejnych modeli technologicznych budownictwa wskazuje na wzrastającą rolę transportu budownictwa zarówno zewnętrznego (głównie specjalizowanego), jak i technologicznego. Dlatego wszelkie usprawnienia technologii produkcji budowlanej powinny mieć na względzie ogólne tendencje występujące w generalnym systemie technologicznym budownictwa, przyjętym jako kierunek rozwojowy produkcji budowlanej (segregator aktów prawnych).

Rozwiązywanie problemów związanych z technologią produkcji budowlanej jest trudne nie tylko ze względu na złożoność i znaczną różnorodność tej produkcji, ale przede wszystkim z uwagi na potrzebę w większości przypadków sięgnięcia do wielu dyscyplin naukowych, często o zupełnie odmiennym charakterze.

Dyscyplinami tymi są m.in.:

  • nauki teoretyczne i eksperymentalne, np. fizyka, chemia, hydraulika, matematyka stosowana, cybernetyka,
  • podstawy konstrukcji i maszyn budowlanych, np. mechanika techniczna, mechanika budowli, dynamika konstrukcji budowlanych i konstrukcji maszyn, teoria konstrukcji budowlanych, teoria mechanizmów i części maszyn,
  • nauki techniczne, np. budownictwo ogólne, maszyny budowlane, elektrotechnika, elektronika, materiałoznawstwo, nauka o pracy, ergonomia, informatyka, organizacja i ekonomika procesów budowlanych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami