Blog

Elementy symetrii zdjęcie nr 2
15.02.2022

Zmechanizowanie robót budowlanych

W artykule znajdziesz:

Elementy symetrii zdjęcie nr 3
Zmechanizowanie robót budowlanych

Nakłady pracy żywej w poszczególnych systemach konstrukcyjno-technologicznych budownictwa mieszkaniowego, tj. nakłady ponoszone zarówno na roboty budowlane i instalacyjne, jak i na produkcję i transport elementów konstrukcyjnych. W dalszym ciągu największa pracochłonność występuje w robotach budowlanych i instalacyjnych wykonywanych na budowie (głównie wykończeniowych) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Innym wskaźnikiem charakteryzującym przemiany technologiczne w produkcji budowlanej jest struktura kosztów tej produkcji w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych resortu budownictwa. W strukturze tej w latach 1970-80 nastąpił stały wzrost udziału nakładów na pracę maszyn i środków transportowych (uzasadniony wzrostem stopnia zmechanizowania robót budowlanych) oraz niestety wzrost udziału kosztów ogólnych; natomiast udział nakładów na robociznę i materiały wykazywał stałą tendencję zniżkową. Jest to wynikiem zmniejszenia się pracochłonności, głównie na skutek zmian technologicznych i wzrostu udziału maszyn w produkcji budowlanej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Podejmując działanie dotyczące usprawnienia technologii produkcji budowlanej na poszczególnych jej odcinkach trzeba zdawać sobie sprawę z ogólnego systemu, w którym ujęta jest technologia tej produkcji, i tendencji rozwojowych (uprawnienia budowlane). Zagadnienie to można przedstawić w postaci modelu technologicznego budownictwa obrazującego panujący (dominujący) system technologiczny w danym okresie; np. panujący do lat sześćdziesiątych system technologiczny, oparty na tzw. technice tradycyjnej z tendencjami do częściowego uprzemysłowienia budownictwa, można przedstawić w postaci modeli. Systemy te charakteryzowały się organizowaniem prawie w całości produkcji budowlanej na terenie wznoszonego obiektu i przyobiektowego placu budowy, wykorzystując zaplecze techniczne budownictwa do produkcji ograniczonego asortymentu wyrobów (a w budownictwie częściowo uprzemysłowionym ograniczonego asortymentu prefabrykatów) oraz do funkcji zaopatrzeniowych (program egzamin ustny).

Zaplecze przemysłowe

Stopniowe przechodzenie na systemy uprzemysłowione charakteryzowało się znacznym rozwojem i rozszerzeniem funkcji zaplecza technicznego budownictwa, głównie o zaplecze przemysłowe (zakłady przemysłowej produkcji elementów konstrukcji budowlanej, półfabrykatów itp.) (opinie o programie). W systemie budownictwa uprzemysłowionego można wyróżnić wersję prefabrykowaną (produkcja o charakterze przemysłowym gotowych elementów konstrukcji) oraz wersję monolityczną (produkcja na skalę wielkoprzemysłową półfabrykatów, np. mieszanki betonowej, zaprawy, deskowań, zbrojenia, które następnie wbudowane są w obiekt budowlany metodami w wysokim stopniu zmechanizowanymi.

Przemiany te wyrażają się w b. wyraźnym przegrupowaniu zakresu wykonywanej produkcji między placem budowy a zapleczem budownictwa i związaną z tym znaczną rozbudową tego zaplecza, głównie obiektów o charakterze przemysłowym. Równocześnie analiza kolejnych modeli technologicznych budownictwa wskazuje na wzrastającą rolę transportu budownictwa zarówno zewnętrznego (głównie specjalizowanego), jak i technologicznego. Dlatego wszelkie usprawnienia technologii produkcji budowlanej powinny mieć na względzie ogólne tendencje występujące w generalnym systemie technologicznym budownictwa, przyjętym jako kierunek rozwojowy produkcji budowlanej (segregator aktów prawnych).

Rozwiązywanie problemów związanych z technologią produkcji budowlanej jest trudne nie tylko ze względu na złożoność i znaczną różnorodność tej produkcji, ale przede wszystkim z uwagi na potrzebę w większości przypadków sięgnięcia do wielu dyscyplin naukowych, często o zupełnie odmiennym charakterze.

Dyscyplinami tymi są m.in.:

  • nauki teoretyczne i eksperymentalne, np. fizyka, chemia, hydraulika, matematyka stosowana, cybernetyka,
  • podstawy konstrukcji i maszyn budowlanych, np. mechanika techniczna, mechanika budowli, dynamika konstrukcji budowlanych i konstrukcji maszyn, teoria konstrukcji budowlanych, teoria mechanizmów i części maszyn,
  • nauki techniczne, np. budownictwo ogólne, maszyny budowlane, elektrotechnika, elektronika, materiałoznawstwo, nauka o pracy, ergonomia, informatyka, organizacja i ekonomika procesów budowlanych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Elementy symetrii zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Elementy symetrii zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Elementy symetrii zdjęcie nr 8 Elementy symetrii zdjęcie nr 9 Elementy symetrii zdjęcie nr 10
Elementy symetrii zdjęcie nr 11
Elementy symetrii zdjęcie nr 12 Elementy symetrii zdjęcie nr 13 Elementy symetrii zdjęcie nr 14
Elementy symetrii zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Elementy symetrii zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Elementy symetrii zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami