Od czego zacząć budowę fundamentów?


Od czego zacząć budowę fundamentów?

 

Wpływ na głębokość fundamentów ma wiele różnych czynników. Rodzaj i wielkość fundamentów uzależniona jest od warunków gruntowych obecnych na działce. Dokładne parametry dotyczące fundamentów powinny być zawarte w projekcie architektonicznym. Głębokość fundamentów nie jest więc wzięta z sufity, poprzedzona jest badaniami geotechnicznymi działki.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

 

Co wpływa na głębokość wykopów pod fundamenty


Fundamenty nie mogą być zbyt płytkie. Przełoży się to na stabilność całej konstrukcji. Przeszacowanie ich wielkości również nie prowadzi do niczego dobrego. Przełoży się to jedynie na wyższe koszty budowy. W pierwszej więc kolejności należy przeprowadzić, wspomniane już wcześniej badania geotechniczne. Na podstawie uzyskanej dokumentacji architekt dokonuje adaptacji projektu gdy zajdzie taka potrzeba. Na przykład wtedy gdy na działce występuje zbyt wysoki poziom wód gruntowych. Adaptacja projektu jest również uzależniona od poziomu gruntów nośnych czy występowania strefy przemarzania. Wpływ na głębokość wykopu pod fundamenty ma również to czy budynek jest podpiwniczony czy też nie.

 

Przygotowanie gruntu pod wykop fundamentów


Badanie geotechniczne działki najlepiej zlecić wyspecjalizowanej w tym temacie firmie. Gdy adaptacja projektu dobiegnie końca należy zabrać się za przygotowanie terenu pod fundamenty. Zaleca się wyrównanie całego terenu, na którym ma znaleźć się planowany budynek. Warstwa wierzchnia, czyli najczęściej trawa wraz porastającą roślinnością powinna być dokładnie usunięta. Ma to ogromne znaczenie. Jeśli taka warstwa zostałaby na terenie planowanej budowy istnieje ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni w powstającym budynku. Następnie na placu budowy powinien pojawić się geodeta. Za pomocą sznurków lub drutów wyznacza on na podstawie planu położenie fundamentów. Gdy to zostanie już wykonane można przejść do sedna czyli do wykopów fundamentów. Jeśli na budowie poszukiwane są oszczędności to wszystkie prace ziemne można wykonać na własną rękę. Wystarczy szpadel i odrobina samozaparcia. Najszybciej i najprościej jest jednak wykonać wykopy pod fundamenty przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu.