Blog

Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 2
30.05.2018

Od czego zacząć budowę fundamentów?

W artykule znajdziesz:

Od czego zacząć budowę fundamentów?

 
Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 3
Od czego zacząć budowę fundamentów?

Wpływ na głębokość fundamentów ma wiele różnych czynników. Rodzaj i wielkość fundamentów uzależniona jest od warunków gruntowych obecnych na działce. Dokładne parametry dotyczące fundamentów powinny być zawarte w projekcie architektonicznym (uprawnienia budowlane). Głębokość fundamentów nie jest więc wzięta z sufity, poprzedzona jest badaniami geotechnicznymi działki. Fundamenty nie mogą być zbyt płytkie. Przełoży się to na stabilność całej konstrukcji. Przeszacowanie ich wielkości również nie prowadzi do niczego dobrego. Przełoży się to jedynie na wyższe koszty budowy. W pierwszej więc kolejności należy przeprowadzić, wspomniane już wcześniej badania geotechniczne. Na podstawie uzyskanej dokumentacji architekt dokonuje adaptacji projektu gdy zajdzie taka potrzeba. Na przykład wtedy gdy na działce występuje zbyt wysoki poziom wód gruntowych. Adaptacja projektu jest również uzależniona od poziomu gruntów nośnych czy występowania strefy przemarzania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

 

Wpływ na głębokość wykopu pod fundamenty ma również to czy budynek jest podpiwniczony czy też nie. Badanie geotechniczne działki najlepiej zlecić wyspecjalizowanej w tym temacie firmie. Gdy adaptacja projektu dobiegnie końca należy zabrać się za przygotowanie terenu pod fundamenty. Zaleca się wyrównanie całego terenu, na którym ma znaleźć się planowany budynek. Warstwa wierzchnia, czyli najczęściej trawa wraz porastającą roślinnością powinna być dokładnie usunięta. Ma to ogromne znaczenie. Jeśli taka warstwa zostałaby na terenie planowanej budowy istnieje ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni w powstającym budynku. Następnie na placu budowy powinien pojawić się geodeta. Za pomocą sznurków lub drutów wyznacza on na podstawie planu położenie fundamentów (program uprawnienia budowlane na komputer). Gdy to zostanie już wykonane można przejść do sedna czyli do wykopów fundamentów. Jeśli na budowie poszukiwane są oszczędności to wszystkie prace ziemne można wykonać na własną rękę. Wystarczy szpadel i odrobina samozaparcia. Najszybciej i najprościej jest jednak wykonać wykopy pod fundamenty przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 8 Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 9 Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 10
Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 11
Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 12 Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 13 Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 14
Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami