Blog

Posiadanie certyfikatu SEP zdjęcie nr 2
23.01.2020

Odbiór instalacji wodociągowych

W artykule znajdziesz:

Odbiór instalacji wodociągowych

Posiadanie certyfikatu SEP zdjęcie nr 3
Odbiór instalacji wodociągowych

Każda nowo wykonana lub remontowana instalacja wodociągowa po zakończeniu robót powinna być sprawdzona i odebrana przez inwestora lub zleceniodawcę robót, który z kolei tę instalację przekazuje przedstawicielowi użytkownika, najczęściej bezpośrednio administracji domu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Komisja odbioru robót przeważnie równocześnie przekazuje instalację użytkownikowi.
W przyjęciu instalacji przez administratora do użytkowania, szczególnie przy większych obiektach, powinien brać udział konserwator, który instalacją będzie się opiekował. Przy przyjmowaniu instalacji wodociągowej należy szczególną uwagę zwrócić na to, czy:
instalacja została wykonana zgodnie z zatwierdzonym projektem i obowiązującymi przepisami, instalacja poddana była próbie na ciśnienie wodne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ciśnienie próbne instalacji wewnętrznej powinno być o 2 atmosfery większe niż ciśnienie, jakie istnieje w miejscu przyłączania instalacji do wodociągu miejskiego lub przy ujęciu wody z wodociągu lokalnego; dla instalacji zewnątrz budynku ciśnienie próbne powinno wynosić 8 at(n) (uprawnienia budowlane).
Ponadto należy zwrócić uwagę czy:

przewody wodociągowe nie mają nieszczelności lub przecieków,
zawory zamykające dopływ wody i zawory czerpalne działają prawidłowo,
dopływ wody do zbiorników ustępowych i pisuarowych jest wyregulowany,
instalacja (a w szczególności hydranty ogrodowe i do polewania) (program egzamin ustny). została wykonana w sposób umożliwiający całkowite spuszczenie wody,
przewody wodociągowe nie są narażone na przemarzanie.

Odprowadzenie ścieków z nieruchomości

Odprowadzenie ścieków z nieruchomości do miejskiej sieci kanalizacyjnej jest najodpowiedniejsze pod względem sanitarnym i jednocześnie najekonomiczniejsze. Domowe instalacje kanalizacyjne składają się z dwóch zasadniczych części, a mianowicie:
a) z podłączenia instalacji do kanału ulicznego, przewodu zwanego przykanalikiem, mierzonego od kanału ulicznego do granicy posesji;
b) z domowej sieci i urządzeń kanalizacyjnych, znajdujących się na terenie nieruchomości.
Podłączenie domowych instalacji kanalizacyjnych do kanału publicznego zwykle wykonywane jest przez miejskie przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji lub przez przedsiębiorstwo specjalnie upoważnione do tych robót.
Przykanalik jest własnością władz komunalnych, do których należy konserwacja i remont tego obiektu (opinie o programie).

Na głównym przewodzie kanalizacyjnym, odprowadzającym ścieki z nieruchomości, w pobliżu przejścia tego przewodu w przykanalik, buduje się studzienkę rewizyjną. Studzienka ta znajduje się na terenie nieruchomości i służy do sprawdzania, przepychania czy płukania zarówno przykanalika, jak i głównego przewodu odprowadzającego ścieki z posesji.
Przewody kanalizacyjne wewnątrz budynku dzielimy na główne przewody odpływowe, tzw. poziomy, na przewody odprowadzające ścieki z poszczególnych kondygnacji, czyli piony, i na odcinki łączące przybory kanalizacyjne (umywalki, zlewy, wanny, ustępy itp.) z pionami, tzw. podejścia kanalizacyjne.

Poziomy kanalizacyjne wewnątrz budynku układane są pod podłogą lub na ścianach piwnic.
Piony kanalizacyjne montuje się bezpośrednio na ścianach budynku lub w specjalnie w tym celu wykonanych bruzdach ściennych. Bruzdy po zakończeniu montażu i sprawdzeniu przewodów są zakrywane siatką lub cegłą i tynkowane.
Wierzch przewodu kanalizacyjnego, ułożonego pod posadzką piwnicy, powinien leżeć na głębokości co najmniej 0,30 m (segregator aktów prawnych).
Przewody kanalizacyjne montowane na ścianach budynku są umocowywane specjalnymi wbijanymi w ścianę hakami.
Przewody kanalizacyjne zewnątrz budynku układane są na głębokości najmniej 1,50 m (licząc od wierzchu rury do terenu) ze spadkami jakie są stosowane dla głównych przewodów odpływowych w budynku.

Podłoże, na którym układane są przewody kanalizacyjne, powinno być twarde. W przypadku konieczności ułożenia przewodów kanalizacyjnych na gruntach nasypowych lub nasiąkniętych wodą przed ułożeniem rur dno wykopu należy wzmocnić przez zagruzowanie i ubicie; przed zasypką przewody należy dokładnie podbić gruzem.
Uzbrojenie przewodów kanalizacyjnych. Przewody kanalizacyjne zewnątrz i wewnątrz budynku zaopatrzone są w następujące uzbrojenie i urządzenia:
studzienki rewizyjne i rewizje,
zawory burzowe - przeciwzalewowe,
tłuszczowniki,
rury wywiewne,
zamknięcia wodne - syfony.

Studzienki rewizyjne przeznaczone są do kontroli, oczyszczania, przepychania bądź też płukania przewodów kanalizacyjnych zmontowanych pod ziemią (promocja 3 w 1). Wewnątrz studzienek rewizyjnych na przewodzie wbudowany jest tzw. czyszczak (rewizja). Czyszczak od góry ma otwór zamknięty szczelnie przykręconą na śruby pokrywą; przez otwór ten, po zdjęciu pokrywy, dokonuje się kontroli, a w przypadku konieczności - przepchania kanału.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Posiadanie certyfikatu SEP zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Posiadanie certyfikatu SEP zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Posiadanie certyfikatu SEP zdjęcie nr 8 Posiadanie certyfikatu SEP zdjęcie nr 9 Posiadanie certyfikatu SEP zdjęcie nr 10
Posiadanie certyfikatu SEP zdjęcie nr 11
Posiadanie certyfikatu SEP zdjęcie nr 12 Posiadanie certyfikatu SEP zdjęcie nr 13 Posiadanie certyfikatu SEP zdjęcie nr 14
Posiadanie certyfikatu SEP zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Posiadanie certyfikatu SEP zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Posiadanie certyfikatu SEP zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami