Blog
Urządzenie placu budowy
W artykule znajdziesz:
Urządzenie placu budowy
Do budowy studni potrzebne są w dużych ilościach materiały, które często można uzyskać na miejscu. Materiałami tymi są żwir, piasek, kamień i drewno (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy organizowaniu robót należy zapewnić dostawę na budowę możliwie największej ilości tych materiałów ze źródeł miejscowych.
Potrzeba wykonania robót w okresach niskich wód i groźne skutki, jakie może pociągnąć za sobą opóźnienie budowy, wymagają prawidłowego i celowego zorganizowania wszystkich procesów budowlanych przy wykonywaniu studni.
Plac budowy powinien mieć wystarczającą powierzchnię do właściwego rozmieszczenia materiałów, sprzętu i narzędzi. Powinny być zapewnione odpowiednie drogi dojazdowe oraz pomieszczenia składowe i mieszkalne dla robotników.
W okresie trwania wysokich wód plac budowy w zasadzie nie powinien być zatapiany (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeżeli w istniejących warunkach terenowych nie ma możliwości wybrania niezatapianego miejsca na plac budowy, to w każdym razie maszynownie i składy materiałów wrażliwych na zawilgocenie powinny być umieszczone w miejscach niezatapianych.
Przy wyborze miejsca na urządzenie placu budowy należy rozważyć, czy istnieje możliwość łatwego i taniego połączenia się z siecią dróg publicznych (uprawnienia budowlane).
Przy budowie studzien jako elementów podpór dużych mostów często budowane są specjalne bocznice kolejowe w celu dostawy materiałów (przeważnie konstrukcji przęseł). W tych przypadkach plac budowy powinien być położony na brzegu rzeki od strony stacji kolejowej.
Jeżeli transport materiałów i urządzeń odbywa się drogą wodną, wówczas o wyborze miejsca na plac budowy decyduje możliwość urządzenia przystani dróg dojazdowych do niej.
Najczęściej plac budowy urządzany jest na jednym brzegu rzeki dla całego obiektu. Tylko przy budowie bardzo dużych obiektów zachodzi potrzeba urządzenia placu budowy na obu brzegach rzeki. W tych przypadkach konieczne jest połączenie obu brzegów rzeki za pomocą mostu roboczego lub promu.
Materiały masowe
Materiały masowe powinny być składane w pobliżu miejsca ich wbudowania tak, aby ich dostawa na miejsce robót była możliwie najdogodniejsza. Należy unikać zbędnych przeładunków lub przesunięć materiałów (program egzamin ustny).
Pompy, sprężarki, elektrownie itp. powinny być tak rozmieszczone, aby przewody doprowadzające w obrębie placu budowy były jak najkrótsze, co daje oszczędność nie tylko na koszcie przewodów, lecz i na wielkości strat powstających na całej długości przewodów.
Jeżeli przewidywane jest prowadzenie robót również i w nocy, należy oświetlić wszystkie miejsca i drogi robocze.
Metody pracy przy wykonywaniu studzien. Zasadniczy wpływ na sposób budowy studzien wywiera termin wykonania robót (opinie o programie). W zależności od terminu wybiera się konstrukcję studni, materiały i urządzenia do opuszczania.
Jeżeli termin ukończenia robót jest krótki, wówczas celowe jest zastosowanie płaszcza ze stali lub z uprzednio wykonanych elementów prefabrykowanych.
Do wypełnienia wnętrza studni używa się w tych przypadkach cementu szybkowiążącego. Robotę organizuje się przy tym na kilka zmian.
Jeżeli termin ukończenia robót jest dalszy, wówczas istnieje możliwość zastosowania ścian betonowych lub żelbetowych, które są tańsze, jednak wymagają przerw w pracy na stwardnienie świeżo nadbudowanych sekcji. Można również uniknąć kosztownych robót prowadzonych w nocy (segregator aktów prawnych).
W każdym jednak przypadku przy robotach na rzekach należy dążyć do skrócenia czasu budowy w takim stopniu, jak na to pozwalają warunki techniczne i organizacyjne.
Wykonywanie robót jednocześnie przy kilku podporach przez oddzielne brygady robocze znacznie przyspiesza budowę. Taka organizacja robót wymaga większego usprzętowienia budowy i większej liczby środków transportowych, jednak zazwyczaj opłaca się z uwagi na całość robót, gdyż fundamenty wyprowadzone ponad poziom wody umożliwiają dalszą budowę obiektu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32