Blog
Odbiór międzyoperacyjny
W artykule znajdziesz:
Odbiór międzyoperacyjny polega na sprawdzeniu:
- zgodności składu przygotowywanych kompozycji na poszczególne warstwy powłoki z projektem,
- równomierności nałożenia kolejnych warstw powłok (program uprawnienia budowlane na komputer).
W przypadku powłok zbrojonych należy sprawdzić wielkość zakładów przy łączeniu poszczególnych arkuszy maty (lub tkaniny) szklanej i dokładności przesycenia jej żywicą.
Odbiór końcowy powłoki. Odbiór końcowy powłoki obejmuje kontrolę jakości powłoki, za pomocą oceny wizualnej z odległości nie większej niż 0,5 m, powłoka powinna mieć przyczepność do podkładu, co sprawdza się np. przez opukiwanie drewnianym młotkiem, jakości i staranności wykonania powłoki w miejscach przebić (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Powłoka powinna być równa, gładka, bez zacieków, mieć połysk i równomierną barwę bez plam. Powinna również w sposób ciągły pokrywać całą izolowaną powierzchnię. Zbrojenie szklane musi być dokładnie pokryte żywicą. Włókna zbrojenia nie powinny wystawać z powłoki. Pod dotykiem palca powłoka nie może się lepić, a pod naciskiem metalowego przedmiotu nie powinny zostawać na powłoce trwałe wgniecenia. Odbiór uszczelnienia przy użyciu taśm dylatacyjnych z PCW. Odbiór tego typu robót przeprowadza się jako odbiór częściowy (międzyoperacyjny)(uprawnienia budowlane).
Odbiór ten powinien polegać na sprawdzeniu:
- jednorodności przekroju taśmy dylatacyjnej, jej barwy i głębokości rys występujących na powierzchni,
- sposobu montażowego zamocowania taśm do zbrojenia i deskowania konstrukcji,
- ciągłości taśmy na całej długości szczeliny i prawidłowości oraz dokładności wykonania połączeń (spawów) odcinków i naroży taśm,
- dokładności obetonowania taśm wokół zabetonowanej części,
- dokładności wykonania ewentualnego dodatkowego uszczelnienia szczelin,
- zgodności i zakresu wykonanych robót z projektem i obowiązującymi normami lub warunkami technicznymi (program egzamin ustny).
Odbiór uszczelnienia dylatacji
Odbiór uszczelnienia dylatacji przy użyciu profili z blachy. Przy stosowaniu tego typu uszczelnień należy sprawdzać zgodność z projektem:
- wymiarów i kształtu profilu,
- miejsca zamontowania profilów w szczelinie dylatacyjnej,
- sposobu połączenia poszczególnych odcinków profilów,
- sposobu połączenia profilów z izolacją wodoszczelną lub dokładności obetonowania,
- dokładności ewentualnego dodatkowego wypełnienia szczeliny.
Odbiór uszczelnienia dokonanego przy zastosowaniu kitów plastyczno-elastycznych (opinie o programie). Odbiór uszczelnień przy użyciu kitu przeprowadza się w dwu etapach: jako odbiór częściowy i odbiór ostateczny.
Odbiór częściowy polega na sprawdzeniu:
- sposobu przygotowania złączy lub szczelin do spoinowania, tj. dokładności odkurzenia, czystości i suchości podłoża, ewentualnego zagruntowania,
- dokładności i prawidłowości wypełnienia wgłębnej części spoiny (szczeliny) sznurem lub wkładką z materiału gąbczastego.
Odbiór ostateczny obejmuje sprawdzenie zgodności wykonanych robót z projektem. Dodatkowo na podstawie oględzin i odkrywek należy jeszcze sprawdzić:
- głębokość i dokładność wypełnienia spoin (szczelin) kitem,
- przyleganie kitu do podłoża (obrzeży szczeliny),
- powierzchniowe (zewnętrzne) wykończenie spoiny (segregator aktów prawnych).
Jakość zastosowanego materiału należy sprawdzić opierając się na atestach producentów, ewentualnie na wynikach badań laboratoryjnych zastosowanego kitu.
Odbiór podłoży. Przy podłożu gruntowym (np. zbiorniki ziemne) należy sprawdzić jego równość i prawidłowość uformowania spadków. Niedopuszczalne jest występowanie w podłożu zanieczyszczeń w postaci resztek korzeni drzew, gruzu budowlanego itp.
Przy podłożach betonowych wymagania są takie same jak dla podłoży przeznaczonych pod izolacje papowe. Jeżeli folie klejone są lepiszczami asfaltowymi, podłoże powinno być zagruntowane roztworem asfaltowym. Przy przyklejaniu folii klejami syntetycznymi gruntowanie podłoża i rodzaj preparatu do gruntowania powinny być zgodne z wymaganiami dla poszczególnych klejów (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32