Blog

21.08.2020

Odbiór mieszanki betonowej

W artykule znajdziesz:

Odbiór mieszanki betonowej

Odbiór mieszanki betonowej

Odbiór mieszanki betonowej do podstawionych pojemników reguluje segmentowe zamknięcie (1600 mm ponad poziomem terenu) sterowane ręczną dźwigienką (program uprawnienia budowlane na komputer). Przez włączenie silnika można podnieść zasobnik na odpowiednią wysokość (operacja trwa ok. 70 s). W celu przyspieszenia wypływu masy betonowej o większej gęstości otwór jest zaopatrzony w specjalnie wykonany wibrator z żerdzią, zapewniający dobre opróżnienie. Transport pionowo-poziomy masy betonowej może odbywać się też przy zastosowaniu dźwigów linowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Podstawowym elementem dźwigu linowego w odniesieniu do innych typów żurawi jest lina nośna, rozpięta pomiędzy dwoma masztami, po której przemieszcza się wózek ze zbloczem mechanizmu pod- nośnego, zwanym wózkiem dźwigowym. Najczęściej stosowane dźwigi linowe mają linę nośną o długości 80-300 m i udźwig od 1 do 10 T. Zastosowany w kraju udźwig linowy do transportu masy betonowej na budowie zapory wodnej w Solinie miał długość liny nośnej 700 m i udźwig powyżej 15 T. Dźwigi linowe mogą mieć następujące konstrukcje:
- dźwigi stałe, wyposażone w dwa stałe maszty, obsługujące na placu budowy pas terenu położony wzdłuż liny nośnej,
- dźwigi linowe wahliwe, wyposażone w maszty oparte przegubowo na fundamentach. Maszty można wychylać pod kątem 8° w obu kierunkach osi prostopadłej. Wychylenie masztów odbywa się za pomocą wciągarek ręcznych zainstalowanych po obu stronach masztów (uprawnienia budowlane). Dla zrównoważenia sił poziomych powstałych od naciągu liny nośnej zastosowany jest przeciwciężar,
- dźwigi linowe ruchome, przy których obydwa maszty osadzone są na wózkach z przeciwciężarem 1 i mogą być przemieszczane po torach szynowych prostopadle do osi liny nośnej. W tym przypadku dźwig linowy może dostarczać masę betonową na znaczną powierzchnię rzutu budowy, określoną odstępem torów i ich długością.
- dźwigi linowe promieniowe (radialne - zastosowano przy budowie zapory wodnej w Solinie), z jednym masztem stałym 1, a drugim ruchomym, poruszającym się po łuku 2. Tego typu dźwigi linowe obsługują powierzchnie w kształcie wycinka koła i mogą dostarczyć pojemniki z masą betonową w każdy punkt łukowej zapory wodnej (program egzamin ustny).

Zblocze

Schemat konstrukcji dźwigu linowego typu lekkiego o rozpiętości do 150 m i udźwigu 1 tony. Maszty tego dźwigu, wzmocnione czterema cięgnami 9 przechodzącymi przez rozporki 8, wykonane są z rur stalowych. Maszty zakotwione są linami,-odciągami (opinie o programie). 

Wózek dźwigowy przemieszcza się po linie nośnej 1 za pomocą lin pociągowych 2 i 3 stanowiących zamkniętą linę. Koniec liny 2 zamocowany jest w punkcie A do wózka dźwigowego, natomiast liny 3 - w punkcie B do tego wózka. Lina 3 przechodzi przez zblocze 13 na szczycie masztu 7, dalej między obejmami wózka dźwigowego przez zblocze 11 na maszcie 6 i zbiega ku wciągarce łącząc się na jej bębnie z liną 2. W ten sposób zabezpieczona jest nawrotność ruchu liny pociągowej raz w jednym, raz w drugim kierunku (w jednym kierunku ciągnie lina 2, w odwrotnym lina 3).
Lina wyciągowa 4, zamocowana jednym końcem na maszcie 7 w punkcie 24, przechodzi przez prawy krążek wózka dźwigowego w dół do zblocza 22 i przez krążki 21, 11 oraz zblocze 12 kieruje się na bęben wciągarki wyciągowej (Q = 1,25 T) (segregator aktów prawnych).

Dla oświetlenia robót transportowych przerzucony jest ponad głowicami masztów 6 i 7 kabel 5 z reflektorami.
Zblocze u dołu masztu 6 służy jako kierunkowe dla liny nośnej 1, która naciągana jest wciągarką 15, natomiast przez zblocze 12 o trzech krążkach przeprowadzone są liny 2, 3 i 4 do odpowiednich bębnów wciągarek. Do kotwy 23 umocowane są liny 16 i 17, a ich naciąg regulowany jest linami 20 (końce lin 16 i 17), doprowadzonymi do wciągarek kozłowych ręcznych. Wzajemne położenie względem siebie lin odciągowych 16, 17, 18, 19 oraz 1, 2, 3 i 4 widoczne jest na rzucie poziomym (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami