Blog
Wody gruntowe
W artykule znajdziesz:
W stosunku do wód lub gruntów zawierających siarczany można przytoczyć następujące zalecenia, na podstawie obserwacji wspomnianej już stacji badawczej, z zastrzeżeniem, że można je raczej uważać za bardzo ostrożne, gdyż dotychczasowa wiedza nasza w tych sprawach nie pozwala na większą swobodę w postępowaniu. Zalecenia podzielone są na 3 kategorie odpowiednio do agresywności wody lub gruntu. Tereny z małą zawartością siarczanów (program uprawnienia budowlane na komputer). Zawartość SO3 w wodzie gruntowej poniżej 300 mg/1 lub w gruncie gliniastym poniżej 0,2’% (licząc wagowo w stosunku do suchej masy gruntu).
Żadnych specjalnych wymagań nie stawia się w stosunku do stwardniałych bloków uprzednio przygotowanych. Natomiast jeżeli świeży beton układa się w glinie w zwykły sposób, to przy zawartości SO3 powyżej 200 mg/1 należy stosować beton z cementu portlandzkiego o składzie nie chudszym niż 1:2:4, a w tych razach, gdy działa jednostronne ciśnienie wody lub konstrukcja betonowa jest cienka, to skład betonu ma być 1:1,5:3 (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Gdy zależy na specjalnej ostrożności, to wówczas należy wprowadzać cementy pucolanowe lub specjalnie odporne na siarczany i stosować skład betonu 1:2:4. Są to zalecenia stacji badawczej angielskiej; u nas dozowanie cementu odbywa się wagowo. Tereny o umiarkowanym niebezpieczeństwie agresji siarczanów. Zawartość SO3 w wodzie gruntowej od 300 mg/1 do 1 g/1 lub w gruncie gliniastym od 0,2 do 0,5% (uprawnienia budowlane).
Do bloków betonowych uprzednio przygotowywanych można używać bogatych mieszanek betonu z cementu portlandzkiego, a mianowicie 1:1,5:3, które mogą ulec działaniu siarczanów dopiero po wielu latach. Beton o takim samym składzie można używać i przy betonowaniu w zwykły sposób w gruncie, zwracać jednak trzeba szczególną uwagę na zwartość i jednolitość betonu (program egzamin ustny). Do bloków uprzednio przygotowywanych można również używać cementów: pucolanowego, portlandzkiego odpornego na siarczany, glinowego lub gipsowożużlowego (o którym będzie mowa w dalszym ciągu rozdziału).
Ciśnienie wody
Przy betonowaniu na miejscu w gruncie zaleca się raczej stosować te specjalne cementy, szczególnie gdy ma się do czynienia z siarczanami magnezu lub sodu. Gdy ciśnienie wody działa jednostronnie lub elementy konstrukcyjne betonowe są cienkie, wówczas nie należy w ogóle używać normalnego cementu portlandzkiego, lecz stosować cement pucolanowy, portlandzki odporny na siarczany, glinowy lub gipsowożużlowy (opinie o programie).
Tereny o dużym niebezpieczeństwie agresji siarczanów. Zawartość SO3 w wodzie gruntowej powyżej 1 gA lub w gruncie gliniastym powyżej 0,5%. Bloki betonowe uprzednio przygotowane z najbardziej zwartego i tłustego betonu mogą wytrzymać 10-P20 lat bez poważnych uszkodzeń, jeżeli tylko nie zachodzą specjalnie niekorzystne warunki; w tych ostatnich razach należy używać cementu pucolanowego, portlandzkiego odpornego na siarczany lub gipsowożużlowego. Przy betonowaniu w gruncie na miejscu zaleca się we wszystkich wypadkach stosować cement glinowy lub gipsowożużlowy (segregator aktów prawnych).
W ostatnim czasie pojawiła się cenna praca prof. M. Duriez oparta na jego oryginalnych badaniach i oświetlająca dodatkowo działanie wód agresywnych na betony. Praca ta właściwie ma za temat główny omówienie działania na różnego rodzaju betony wód morskich o dużym stężeniu soli, a więc temat obcy dla naszej techniki; jednocześnie zawiera ona bardzo interesujący opis przemian chemicznych, jakie mogą zachodzić w betonach pod działaniem różnych wód oraz zajmuje się odpornością różnych cementów na wpływy zewnętrzne (promocja 3 w 1).
Jak wiadomo, szkodliwe działanie wody na beton lub zaprawę cementową zasadniczo może występować dwojako: albo przez rozpuszczanie niektórych składników części cementu i następnie wypłukiwanie ich, albo przez tworzenie się niebezpiecznego hydratu (wodzianu) o dużej zawartości wody i spęczniałej strukturze proszkowatej, tzw. soli Candlota, mechanicznie rozsadzającej beton lub zaprawę wskutek dużego zwiększania się objętości przy tworzeniu się tego hydratu. Sól Candlota ma skład chemiczny 3 CaO • A1203 • 3 CaSC>4 • 30 HoO i może tworzyć się wyłącznie z glinianu trójwapniowego AI0O3 • 3 CaO pod działaniem nań gipsu rozpuszczonego w wodzie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32