Blog

03.11.2022

Odbiory częściowe

W artykule znajdziesz:

Odbiory częściowe

Odbiory częściowe obejmują w zasadzie części obiektów, etapy robót lub roboty w obiekcie, które nie stanowią całości technicznej i użytkowej. Sprawdzenie jakości podlegających odbiorowi robót ma charakter tymczasowy. Ostateczna ocena jakości całego obiektu następuje przy odbiorze końcowym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przeprowadzenie odbioru częściowego jest konieczne w celu stwierdzenia wykonania robót zanikających lub ulegających zakryciu (zbrojenie konstrukcji żelbetowej, roboty izolacyjne, podłączenia podziemnych rurociągów itp.). Odbiory częściowe przeprowadza się również w przypadkach dłuższej przerwy w robotach lub zmiany wykonawcy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Z dokonania odbioru częściowego robót spisuje się protokół umieszczając jednocześnie wzmiankę o tym w dzienniku budowy. Protokół nie stanowiący podstawy do wystawienia faktury (np. odbiór robót zanikających lub ulegających zakryciu) może być zastąpiony wpisem do dziennika budowy.

Odbiór robót wykonywanych przez podwykonawcę przeprowadza generalny wykonawca jednocześnie z odbiorem robót przez zamawiającego od generalnego wykonawcy. Odbiór wykonanych przez podwykonawcę obiektów lub całości zleconych mu robót jest odbiorem warunkowym do czasu końcowego odbioru obiektu (robót) przez zamawiającego od generalnego wykonawcy (uprawnienia budowlane).

Odbiory częściowe robót w zasadzie obejmują te etapy lub fazy robót, po wykonaniu których przeprowadza się wzajemną kontrolę jakości robót (program egzamin ustny). Należy więc dążyć do tego, aby odbiory częściowe robót dokonane przez przedstawiciela zamawiającego odbywały się jednocześnie z odbiorem i wzajemną kontrolą jakości robót przeprowadzaną między brygadami lub przedsiębiorstwami wykonującymi oddzielne etapy lub części robót. Przyczynia się to do jednolitego ustalenia ilości oraz jakości poszczególnych asortymentów wykonanych robót w książkach (kartach) obmiaru, w protokółach częściowego odbioru robót, w protokółach zdawczo-odbiorczych i wzajemnej kontroli jakości robót oraz w zleceniach roboczych (opinie o programie).

Odbiór dokonywany przez inwestora

Odbiór dokonywany przez inwestora ma na celu:

  1. oddanie mu we władanie wykonanego zadania inwestycyjnego lub jego części po sprawdzeniu należytego wykonania,
  2. stwierdzenie, że inwestycja spełnia warunki potrzebne do otrzymania wymaganego przez prawo budowlane pozwolenia na użytkowanie,
  3. stwierdzenie, że inwestycja osiągnęła w wyniku rozruchu parametry przewidziane umową (segregator aktów prawnych).

Przedmiotem odbioru mogą być wykonane całkowicie kompleksy obiektów, obiekt lub roboty poza obiektem. Jedynie w przypadku, gdy odbiór przypada w okresie od 1 listopada do 31 marca roku następnego, a warunki techniczne zabraniają w tym okresie wykonania niektórych robót, jak np. robót elewa- cyjnych, strony powinny uzgodnić w umowie termin późniejszego ich wykonania i odbioru z tym, że termin ten nie może przekraczać daty 30 września tego roku.

Odbioru dokonuje przedstawiciel zamawiającego wyposażony w odpowiednie pełnomocnictwo. Przedstawiciel ten może korzystać z opinii komisji powołanej w tym celu przez zamawiającego. W skład komisji powinny wchodzić osoby posiadające uprawnienia budowlane potrzebne do stwierdzenia zdatności do użytkowania odbieranych obiektów budowlanych, a także przedstawiciele użytkownika. W odbiorach urządzeń, które będą eksploatowane przez inne przedsiębiorstwa (np. sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej, centralnego ogrzewania itp.), przedstawiciele tych przedsiębiorstw również biorą udział w komisji odbioru (promocja 3 w 1).

Wykonawca oddający obiekt obowiązany jest przeprowadzić lub spowodować przeprowadzenie przed odbiorem przewidzianych w przepisach lub określonych w umowie prób oraz uzyskać od właściwych organów wymagane zaświadczenia.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami