Blog
Oddziałowe wydziały rady robotniczej
W artykule znajdziesz:
Oddziałowe wydziały rady robotniczej
Organami samorządu robotniczego są:
- konferencja samorządu robotniczego,
- rada robotnicza,
- prezydium rady robotniczej,
- oddziałowe wydziały rady robotniczej (program uprawnienia budowlane na komputer).
W skład samorządu robotniczego wchodzą członkowie rady robotniczej, rady zakładowej, zakładowego komitetu PZPR. Ponadto samorząd robotniczy może powoływać przedstawicieli organizacji młodzieżowej i stowarzyszeń naukowo-technicznych.
Do wyłącznych uprawnień samorządu robotniczego należą:
- uchwalanie zakładowych regulaminów pracy,
- podejmowanie uchwał w sprawie podziału funduszu zakładowego lub przekazanie tej sprawy do decyzji załogi,
- ustalanie regulaminu w sprawie przyznawania premii ze środków funduszu zakładowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID),
- decydowanie w sprawach zakładowego budownictwa mieszkaniowego oraz
urządzeń socjalnych i kulturalnych w granicach funduszów przeznaczonych na te cele,
- zatwierdzanie wyboru przewodniczącego i sekretarza rady robotniczej przedsiębiorstwa oraz jej prezydium.
Ponadto do zakresu działania samorządu robotniczego należą inne sprawy, jak:
- rozpatrywanie bilansu przedsiębiorstwa,
- uchwalanie planów przedsiębiorstwa,
- zatwierdzanie struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa (uprawnienia budowlane).
Naczelnym organem samorządu robotniczego w przedsiębiorstwie jest konferencja samorządu robotniczego (odbywająca się zazwyczaj raz na kwartał), sprawująca nadzór nad działalnością przedsiębiorstwa oraz określenie kierunków jego rozwoju.
Fakt istnienia i działania rady robotniczej nie przekreśla zasady jednoosobowego kierownictwa dyrektora ani jego jednoosobowej odpowiedzialności. Dlatego też ani rada robotnicza, ani jej prezydium nie są uprawnione do działalności operatywnej w przedsiębiorstwie (program egzamin ustny).
Działalność gospodarcza przedsiębiorstwa
Zależności służbowe pomiędzy poszczególnymi organami przedsiębiorstw budowlanych najlepiej jest przedstawiać za pomocą graficznych schematów organizacyjnych, a czynności tych organów - za pomocą zestawień.
Schematy organizacyjne przedsiębiorstw mogą być budowane wg różnych systemów, np. liniowy, funkcjonalny, sztabowo-liniowy, produkcyjno-terytorialny itp.
Działalność gospodarczą przedsiębiorstwa budowlano-montażowego w układzie pionów kompetencyjnych (opinie o programie).
Strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa budowlano-montażowego, opartą na działalności gospodarczej w układzie pionów kompetencyjnych, pokazuje rys. 9-2.
Struktura organizacyjna przedsiębiorstw budowlanych zależy od charakteru, specjalności i warunków, w jakich przedsiębiorstwo działa. Dlatego też stosownie do istniejących przepisów jest ona ustalana przez samo przedsiębiorstwo w oparciu jego statut.
Spośród licznych stosowanych w praktyce struktur organizacyjnych przedsiębiorstw budowlano-montażowych zasługuje na uwagę propozycja struktury, nazwana „Wzorcową strukturą organizacji wewnętrznej przedsiębiorstw budowlano-montażowych”, opracowana przez Departament Organizacji Ministerstwa Budownictwa PMB.
Ponieważ podstawowe funkcje wykonywane przez przedsiębiorstwa budowlano-montażowe są w zasadzie identyczne, zaproponowana struktura organizacji wymagałaby jedynie adaptacji do konkretnych warunków pracy poszczególnych przedsiębiorstw (segregator aktów prawnych).
W strukturze tej wyodrębnia się dwa układy organizacyjne, a mianowicie: „zarząd” i „ruch”.
„Zarząd” - stanowi dyrektor i jego zastępcy oraz komórki funkcjonalne niezbędne w zarządzaniu przedsiębiorstwa, zorganizowane w kilkuosobowe działy bądź samodzielne stanowiska pracy.
„Ruch” - stanowią budowy oraz wszystkie komórki zaplecza techniczno-produkcyjnego usługowego; komórki te realizują produkcję budowlaną bezpośrednio lub w sposób pośredni przyczyniając się do jej wykonania (promocja 3 w 1).
„Ruch” dzieli się na komórki produkcji podstawowej, produkcji pomocniczej i usługowej.
Podstawową komórką produkcji podstawowej jest budowa. Kierownictwo budowy składa się z kierownika budowy i przydzielonych mu przez przedsiębiorstwo stanowisk pracy.
Omawiany schemat organizacyjny dostosowany jest do warunków dużego przedsiębiorstwa budowlanego lub montażowego.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32