Blog
Odkrycia przypadkowe
W artykule znajdziesz:
Odkrycia przypadkowe, które tak wiele dały nauce i ludzkości, zostały na ogół dokonane przez ludzi dobrze już wprawiony cli w odpowiedniej dziedzinie. I nie należy już chyba dziś oczekiwać, że jakiś dyletant będzie wiedział, co się daje łatwo objaśnić, a co jest nowością, lub też że potrafi on prześledzić jakieś nowe zjawisko aż do jego podstaw. Wiedza zaczyna się od selekcji i klasyfikacji. Wszechświat jest zbyt rozległy i złożony, by można go było badać w całości; do badania i obserwacji musimy więc wybrać taką jego część, jaką zdołamy opanować. Ponadto wszelkie prawa naukowe znajdują swą podstawę w klasyfikacji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zwykle klasą nazywamy zbiór przedmiotów mających pewną określoną cechę wspólną, Jako przykłady można przytoczyć: liczby parzyste, przedmioty stalowe, ssaki, hipotezy naukowe. Należy podkreślić, że elementy jakiejś klasy mogą się różnić między sobą, z wyjątkiem tej cechy, na której oparto klasyfikację. W rzeczywistości bowiem nie istnieją dwa przedmioty dokładnie takie same pod każdym względem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jest jasne, że ten sam przedmiot może być elementem znacznej liczby różnych klas, odpowiednio do cech, które posiada. Liczba sposobów klasyfikowania jest, praktycznie biorąc, nieskończona, dlatego rozważania przesądzające o wyborze jednego z tych sposobów mają podstawowe znaczenie. Podstawą każdej klasyfikacji jest całkowicie praktyczne zagadnienie: do czego ta klasyfikacja ma służyć? Na przykład rośliny można klasyfikować zgodnie z ich zastosowaniem, według ich cech strukturalnych, według ich przypuszczalnych związków ewolucyjnych albo też po prostu alfabetycznie. Każda z tych klasyfikacji jest użyteczna w pewnym zakresie (uprawnienia budowlane).
Klasyfikacja
Klasyfikacja jest niezwykle ważna w nauce, ponieważ doświadczalnie stwierdzono, że można w ramach podziału systematycznego dobrać klasy tak, by sam fakt przynależności do jednej z nich czynił bardzo prawdopodobnym posiadanie odmiennej cechy niż wykorzystana do określenia danej klasy. I tak o klasie przedmiotów, które cechuje: wytrzymałość mechaniczna, znaczna podatność na korozję oraz zdolność silnego namagnesowania, można przypuszczać, że będą dobrymi przewodnikami elektryczności, a i inne ich właściwości okażą się zbliżone do właściwości żelaza i stali (program egzamin ustny).
Zagadnienie znalezienia właściwego określenia klas przedmiotów spotykanych w rzeczywistości jest znacznie trudniejsze niż to, którym zajmują się matematycy i filozofowie. Klasę należy określać za pomocą cech, które można obserwować, a to prowadzi często do trudności dwojakiego rodzaju. Pierwsza trudność wiąże się z faktem, że większość właściwości zmienia się nieustannie, przynajmniej z praktycznego punktu widzenia, toteż ostre podziały przedmiotów są często dość dowolne (opinie o programie). Wynikiem rzutu monetą jest najczęściej orzeł lub reszka, wyjątkowo może ona stanąć na krawędzi, natomiast próba podziału psów na owczarki, pudle itp. okaże się niewłaściwa ze względu na dużą liczbę pospolitych kundli. Druga trudność wynika z faktu, że często musimy wielokrotnie poprawiać definicję klasy, aby zapewnić jej użyteczność do pewnego celu. Obrazuje to dobrze historia klasy „pierwiastek chemiczny". Początkowe określenie ulegało kolejnym zmianom w miarę odkrywania elektronów i jąder atomowych, a następnie izotopów (segregator aktów prawnych).
Warto spróbować określić parę pospolitych klas za pomocą ich właściwości. Nie potrzeba chyba uwydatniać trudności klasyfikacji w biologii i geologii, ale kłopoty oczekują nas nawet w chemii i fizyce. Każdy zna klasę „woda", choć laikowi byłoby trudno zestawić listę właściwości wystarczającą do jej określenia. A jednak nawet dzicy rozróżniają różne rodzaje wody, jak np. morska lub brudna (promocja 3 w 1). Zanim zgodzilibyśmy się ze zdaniem: „cechą wody jest to, że nadaje się ona do picia", należałoby tak zmienić określenie klasy, by nie obejmowała ona wody zatrutej, wody zawierającej zarazki chorobotwórcze itp. Z drugiej strony, jeśli chcemy utrzymać prawdziwość zdania: „cechą wody jest możliwość jej ekonomicznego stosowania w kotłach parowozów", to klasa „woda" wymagałaby zmian w innym kierunku, musiałaby uwzględniać chemiczne właściwości niezbędne do uniknięcia tworzenia się szkodliwych ilości kamienia kotłowego.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32