Blog

Technologia produkcji zdjęcie nr 2
16.02.2022

Odkształcenia opóźnione betonu

W artykule znajdziesz:

Technologia produkcji zdjęcie nr 3
Odkształcenia opóźnione betonu

Duży współczynnik sprężystości Eb wymagany jest ze względu na ograniczenie ugięć konstrukcji oraz zmniejszenie doraźnych strat naciągu. Można ogólnie stwierdzić, że wymaganie wysokiego współczynnika sprężystości jest całkowicie zgodne z wymaganiami poprzednimi, gdyż z reguły betony wyższej wytrzymałości wykazują również wyższe wartości Eb (w zakresie tych samych rodzajów betonu) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Normy projektowania [NI, N2] podają wartości współczynnika sprężystości przy ściskaniu. W betonach do konstrukcji sprężonych cecha ta powinna być kontrolowana doświadczalnie, a szczególnie dokładnie sprawdzana przy stosowaniu nowych składników betonu.

Małe odkształcenia opóźnione są wymaganiem dotyczącym jednocześnie dwóch zjawisk skurczu i pełzania. Skutki tych zjawisk objawiają się niekorzystnie w ugięciach oraz w opóźnionych stratach sprężenia. O odkształceniach opóźnionych decydują zarówno czynniki materiałowe, jak i technologiczne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Odkształcenia opóźnione betonu można zmniejszyć przez stosowanie cementów bezskurczowych, odpowiedni dobór kruszywa, wilgotne warunki dojrzewania i duży stopień dojrzałości betonu w chwili przekazania sprężenia. Zasadnicze znaczenie ma więc staranne wykonawstwo konstrukcji, gdyż uchybienia technologiczne mogą w znacznym stopniu zniweczyć efekt Dobra przyczepność betonu i stali jest wymagana zwłaszcza w elementach strunobetonowych, w których siły sprężające na beton przekazuje się przez przyczepność (uprawnienia budowlane). Również w konstrukcjach kablobetonowych wymagana jest dobra przyczepność stali sprężającej do betonu w niektórych typach zakotwień, a także przyczepność stalowych osłon kanałów kablobetonowych do betonu.

Szczelność betonu jest wymaganiem związanym z ochroną cięgien sprężających przed korozją; cecha ta decyduje o ogólnej trwałości konstrukcji. Główne znaczenie ma szczelność warstwy otulającej (program egzamin ustny). Podstawowe kryteria klasyfikacji we wszystkich konstrukcjach z betonu dotyczą wytrzymałości stwardniałego betonu oraz konsystencji i sposobu zagęszczania świeżej mieszanki betonowej. Są one aktualne w pełni w wysokowytrzymałych betonach do konstrukcji sprężonych i omówiono je dalej (opinie o programie). Różnorodność betonów pozwala ponadto na klasyfikację wg następujących istotnych kryteriów:

Ciężar objętościowy

Ciężar objętościowy (gęstość objętościowa w stanie suchym):

  1. betony ciężkie - powyżej 28 kN/m3 (2,8 g/cm3),
  2. betony zwykłe - 20-F28 kN/m3 (2,0-F2,8 g/cm3),
  3. betony lekkie - poniżej 20 kN/m3 (2,0 g/cm3).

Podane granice nawiązują do zaleceń międzynarodowych RILEM i CEB-FIP [N17J. Betony ciężkie używane są do specjalnych konstrukcji, głównie budynków bezpieczeństwa reaktorów jądrowych. W innych, powszechnie stosowanych konstrukcjach sprężonych dominują betony zwykłe, a ostatnio spotyka się coraz częściej, zwłaszcza w prefabrykacji, betony lekkie (segregator aktów prawnych). Granica gęstości objętościowej, rozdzielająca betony lekkie i zwykłe, jest umowna i dyskusyjna; polskie normy [N3, N4] podają jako podstawową granicę wartość 1,8 g/cm3, a dla szczególnych kruszyw dopuszczają 1,95 g/cm3.

W betonach szczelnych stosowanych do konstrukcji sprężonych gęstość objętościowa zależy w sposób decydujący od kruszywa. W zwykłych betonach przeważają kruszywa łamane ze skał magmowych, natomiast w betonach lekkich - kruszywa sztuczne, uzyskiwane przez spiekanie kopalin naturalnych.

Materiały wiążące:

  • betony z cementem portlandzkim zwykłym,
  • betony z cementem portlandzkim szybkotwardniejącym,
  • betony z cementami specjalnymi (niskoegzotermicznymi, chemoodpornymi itp.),
  • polimerobetony (promocja 3 w 1).

Przemysł cementowy w krajach najbardziej rozwiniętych stawia do

dyspozycji budownictwa kilkadziesiąt rodzajów i gatunków cementów, a ponadto domieszki do cementów korygujące cechy betonów. Najszerzej jednak w konstrukcjach sprężonych podobnie jak w żelbecie stosowane są betony na cementach portlandzkich. Polimerobetony są dotychczas stosowane jedynie jako materiał uzupełniający.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Technologia produkcji zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Technologia produkcji zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Technologia produkcji zdjęcie nr 8 Technologia produkcji zdjęcie nr 9 Technologia produkcji zdjęcie nr 10
Technologia produkcji zdjęcie nr 11
Technologia produkcji zdjęcie nr 12 Technologia produkcji zdjęcie nr 13 Technologia produkcji zdjęcie nr 14
Technologia produkcji zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Technologia produkcji zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Technologia produkcji zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami