Blog

Kierownik budowy – kim jest? zdjęcie nr 2
14.02.2020

Zwiększenie rozpiętości przęsła uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Zwiększenie rozpiętości przęsła uprawnienia budowlane

Kierownik budowy – kim jest? zdjęcie nr 3
Zwiększenie rozpiętości przęsła uprawnienia budowlane

Zwiększenie rozpiętości przęsła i zmiana pochylenia rygla w takim stopniu zmniejszyły momenty zginające w słupach, że nie wymagały one wzmocnień (program uprawnienia budowlane na komputer). Ilość materiału potrzebna do wykonania omówionego wzmocnienia wynosiła 118,7 t stali profilowej i 34 t stali zbrojeniowej, 231 m® betonu a ponadto należało wykonać 576 m3 robót ziemnych.

Po dokładnym zbadaniu konstrukcji stalowych, gruntu i fundamentów, przy pobieraniu próbek stali z różnych elementów konstrukcji opracowano drugie rozwiązanie znacznie oszczędniejsze z pominięciem robót betonowych i ziemnych. Projekt przewidywał wykonanie tylko siedmiu rozpór w płaszczyźnie słupów środkowych przęseł. W tym celu trzeba było wykorzystać strop w lewej części hali i podtrzymujące go słupy.

Wspomniany strop miał działać jako poziomy rozpór (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Sztywność jego zapewniono trzema przyspawanymi do niego belkami. Maksymalne naprężenia w charakterystycznych miejscach budowli. Podane w nawiasach naprężenia dotyczą konstrukcji przed wzmocnieniem, bez nawiasów - po wzmocnieniu. Jak wykazały statyczne obliczenia, naprężenia w kotwiach i stopach fundamentowych z kamienia polnego pod słupami A były największe. Aby je zmniejszyć, krzyżulec usztywniający „b” został połączony z podstawą słupa nieco powyżej posadzki, tak aby moment zginający u podstawy słupa powstający od sił w krzyżulcu miał kierunek przeciwny do kierunku głównego momentu. Wskutek tego obliczeniowy moment zmniejszył się prawie o 45% (uprawnienia budowlane).

Dzięki zmianie układu statycznego powstały nowe wielkości sił w najbardziej obciążonych rzędach słupów A i B, które były znacznie mniejsze aniżeli przed wzmocnieniem. Na wzmocnienie użyto 47,6 t stali, tj. dużo mniej w porównaniu z pierwszym rozwiązaniem.

Przykład 3. Należało wzmocnić konstrukcje dachowe nad obiektem przemysłowym bez zatrzymania pracy zakładu. Konstrukcję dachu stanowiły stalowe łuki wykonane z wygiętych szyn o rozpiętości 12,8 m. W danym przypadku łuki zostały zamienione na wiązary o podwyższonym pasie dolnym. Wzmocnienie wykonano w ten sposób, że do łuku od dołu podłączono przy pomocy spawania i dodatkowych blach lekką konstrukcję kratową w kształcie sierpa. Szyna łuku w tej konstrukcji pracuje jako pas górny wiązara. W ten sposób wzmocniono 116 łuków (program egzamin ustny).

Sposoby wzmocnień układów ramowych

Konstrukcje ramowe o dwuspadowych ryglach mają często zastosowanie w budownictwie.

Występują jako dwuprzegubowe, trój przegubowe i z utwierdzonymi słupami na podporach (opinie o programie). Gdy ilość ram jest niewielka, często okazuje się celowe wzmocnienie przez zwiększenie przekroju. Jeżeli zaś zachodzi konieczność gruntownego wzmocnienia, zaleca się wzmocnienie przez zmianę układu konstrukcyjnego. Na ogół zwiększenie obciążenia pionowego przekazującego się na rygle, np. dodatkowe ocieplenie, doprowadza do znacznego przeciążenia poszczególnych elementów, które trzeba wzmacniać.

Zamieniając ramę dwu- przegubową na ramę o słupach utwierdzonych, w niektórych przypadkach można wzmocnić konstrukcję (segregator aktów prawnych). Wymieniony sposób da pomyślny rezultat w przypadku, gdy będzie nam chodziło o zmniejszenie momentów zginających w przęśle rygla, a istniejące podpory ramy i warunki gruntowe dają możność łatwego wykonania zamocowania słupów. W wyniku zamocowania słupów rozpór ramy się zwiększy, wielkość zaś momentu w środku rygla zmniejszy się.

Również zmniejszy się zasięg ściskanej części słupów; wzrosną siły w krzyżulcach (dla słupów kratowych) i momenty podporowe rygla oraz może wyniknąć konieczność wzmacniania fundamentów. Wzmocnienie ram trój przegubowych przez zmianę ich na dwuprzegubowe osiąga się przez zamianę przegubu w ryglu na sztywne połączenie. Znaczne momenty zginające, jakie powstaną w środku rygla, w wielu przypadkach nie będą niebezpieczne, bo przekroje w starych konstrukcjach wykonywano z zapasem. Dlatego po przeliczeniu według obecnych norm nie zawsze będzie konieczne stosowanie wzmocnienia, a nawet jeżeli do tego dojdzie, to łatwo da się go wykonać równocześnie z przejściem od przegubu do sztywnego zamocowania (promocja 3 w 1).

W takich przypadkach nie można pominąć uprzedniego zbadania właściwości mechanicznych stali i uwzględnienia wpływu korozji. Chcąc zamienić ramę trój przegubową na dwuprzegubową trzeba oprócz materiału konstrukcji zbadać również grunt w celu ustalenia możliwych osiadań.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kierownik budowy – kim jest? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kierownik budowy – kim jest? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kierownik budowy – kim jest? zdjęcie nr 8 Kierownik budowy – kim jest? zdjęcie nr 9 Kierownik budowy – kim jest? zdjęcie nr 10
Kierownik budowy – kim jest? zdjęcie nr 11
Kierownik budowy – kim jest? zdjęcie nr 12 Kierownik budowy – kim jest? zdjęcie nr 13 Kierownik budowy – kim jest? zdjęcie nr 14
Kierownik budowy – kim jest? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kierownik budowy – kim jest? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kierownik budowy – kim jest? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami