Blog

Nakłady finansowe zdjęcie nr 2
22.03.2021

Odkształcenia pełzania

W artykule znajdziesz:

h1>Odkształcenia pełzania

Nakłady finansowe zdjęcie nr 3
Odkształcenia pełzania

Odkształcenia pełzania w betonie mogą pochodzić nie tylko z przesunięć poszczególnych cząstek, jak to ma miejsce w metalach, ale również mogą być one spowodowane powstawaniem nowych powiązań międzycząsteczkowych wskutek zbliżeń cząsteczek, wywołanych naciskiem zewnętrznym (program uprawnienia budowlane na komputer). Stąd w przeciwieństwie do metali beton pełza nawet przy najmniejszych naprężeniach.

Wielkość pełzania w stosunku do nacisku nie jest proporcjonalna, ale wprowadzono na ogół zależności liniowe dla uproszczeń rachunkowych. Poza tym jest ono oczywiście proporcjonalne do okresu trwania obciążenia, chociaż nieliniowo.
Na pełzanie składają się opóźnione odkształcenia sprężyste i plastyczne. Pełzanie zawiera więc składniki odwracalne, a zatem krzywa odkształceń trwałych leży poniżej krzywej odkształceń pełzania.
Pełzanie następuje zarówno przy ściskaniu, jak i przy rozciąganiu. A w ogóle jest ono dość ściśle związane z wytrzymałością betonu R$ lub Rr. Wszystkie czynniki, które zwiększają wytrzymałość, zmniejszają pełzanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zależność pełzania od wartości naprężenia ściskającego ilustruje wykres rys. z których każda znajdowała się przez cały czas badania pod stałym naciskiem, wywołującym w poszczególnych próbkach naprężenia 21, 42, 63, 84 i 105 kG/cm2. Z doświadczenia tego wynika, że pełzanie jest mniej więcej proporcjonalne do działającego naprężenia i że wzrasta z czasem coraz wolniej.

Zjawisko pełzania, jako bardzo złożone, trudne jest do ujęcia w formuły matematyczne. Stosunek odkształceń do naprężeń musi być tu ujęty w funkcji czasu. Jak wiemy z poprzednich ustępów, przy krótkotrwałych obciążeniach beton zachowuje się jako ciało sprężysto-plastyczne, a nawet jak ciało sprężyste. Przy długotrwałych obciążeniach, które występują zazwyczaj w konstrukcjach żelbetowych odkształcenia rosną z upływem czasu. Występuje zjawisko pełzania (uprawnienia budowlane). Doświadczalnie stwierdzono, że odkształcenia wywołane pełzaniem mogą w betonie dwu- a nieraz nawet trzykrotnie przekroczyć odkształcenie natychmiastowe.

Z pełzaniem wiąże się ściśle skurcz. Gdy obciążymy beton siłą, spowoduje to zmianę ciśnienia zawartej wewnątrz betonu pary wodnej, a tym samym odparowanie części wody z betonu, co powoduje - jak wiemy - skurcz betonu. Z drugiej strony naprężenia skurczowe zmniejszają bardzo często naprężenie wywołane obciążeniem zewnętrznym (program egzamin ustny).

Skład mieszanki betonowej

Podobnie jak na skurcz, tak i na zjawisko pełzania wywiera wpływ kilka czynników takich jak:
a. skład chemiczny cementu i jego miałkość,
b. własności reologiczne kruszywa,
c. stosunek wodno-cementowy,
d. skład mieszanki betonowej,
e. sposób ułożenia i pielęgnacji betonu,
f. wilgotność otoczenia (opinie o programie).

Wpływ tych czynników na zjawisko pełzania omówiono szczegółowo w tomie I, dlatego tylko pokrótce zajmiemy się najistotniejszymi z nich. Twardość, a właściwie sztywność ziarn kruszywa, zmniejsza pełzanie. Gdy natomiast kruszywo samo podlega pełzaniu, oczywista rzecz, zwiększa się pełzanie betonu. Na pełzanie w składzie mieszanki betonowej, najistotniejszy wpływ wywiera zawartość cementu. Betony o dużej zawartości cementu wykazują większe pełzanie. Zaczyn cementu tworzy układ krystaliczny dużo mniej sztywny od stosu okruchowego i stąd im większa jest jego ilość, tym łatwiej występuje wzajemne przesuwanie się ziarn kruszywa (segregator aktów prawnych).

Relaksacją nazywamy spadek napięcia przy zachowaniu odkształceń betonu. Występuje on w elementach konstrukcyjnych o nierównomiernym rozkładzie naprężeń. Zjawisko relaksacji wywiera w pewnym sensie dodatni wpływ na wielkość i rozkład naprężeń. Wpływ ten przejawia się w zdolności dostosowania się betonu do obciążeń zewnętrznych.

Prowadzi to do „samoczynnego” odciążenia z biegiem czasu miejsc przeciążonych konstrukcji, przy równoczesnym wzroście wytężenia części mniej narażonych, które w ten sposób przychodzą niejako z pomocą w akcji statycznej. Zjawisko relaksacji polega na wewnętrznym przegrupowaniu cząstek, bez zmiany zewnętrznych wymiarów elementu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Nakłady finansowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Nakłady finansowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Nakłady finansowe zdjęcie nr 8 Nakłady finansowe zdjęcie nr 9 Nakłady finansowe zdjęcie nr 10
Nakłady finansowe zdjęcie nr 11
Nakłady finansowe zdjęcie nr 12 Nakłady finansowe zdjęcie nr 13 Nakłady finansowe zdjęcie nr 14
Nakłady finansowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Nakłady finansowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Nakłady finansowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami