Blog
Odkształcenia plastyczne
W artykule znajdziesz:
Odkształcenia plastyczne
W belkach o małej wysokości, odkształcenia plastyczne mogą rozwinąć się w większym stopniu niż w belkach wysokich. Wykres naprężeń rozciągających przyjmuje postać bardzo zbliżoną do prostokąta. Jednocześnie ściskana strefa betonu będzie mocno skrócona, a wykres naprężeń ściskających będzie również podobny do prostokąta (program uprawnienia budowlane na komputer).
Natomiast w belkach o dużej wysokości odkształcenia plastyczne w strefie rozciąganej nie zdążają się rozwinąć na większą głębokość. Wykres naprężeń będzie podobny do trapezu lub nawet trójkąta. Strefa ściskana nie zostanie silnie naprężona i wykres naprężeń przybierze w niej postać trójkąta. Duże znaczenie ma schemat obciążenia. Przy jednej sile skupionej zniszczenie następuje z reguły w miejscu występowania największego momentu. Istnieje prawdopodobieństwo zniszczenia w przekroju sąsiednim, ale tylko w tym przypadku, gdy przekrój ten jest wyraźnie słabszy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy dwóch równych skupionych siłach maksymalny moment zginający panuje na odcinku pomiędzy siłami. W tym przypadku zniszczenie może nastąpić w dowolnym, najsłabszym przekroju na odcinku belki pomiędzy siłami. Im odcinek ten jest słabszy, tym rozrzuty wytrzymałości będą większe. Dla sprawdzenia, w jakim stopniu schemat statyczny wpływa na otrzymywane wyniki, Ciskreli wykonał serię belek o jednakowych wymiarach z betonów dwóch marek, dla których przy obciążeniu jedną siłą otrzymał Rg = 40 i 56 kG/cm2 (uprawnienia budowlane).
Takie same belki obciążył on następnie dwiema siłami symetrycznymi względem środka belki. Istota żelbetu polega na ścisłej współpracy betonu i wkładek stalowych’. Bez tej współpracy element żelbetowy nie byłby elementem jednolitym, lecz luźnym zespołem dwu materiałów o bardzo odmiennych własnościach wytrzymałościowych. Współpraca betonu i stali opiera się na przyczepności lub zakotwieniu wkładek stalowych. Matematycznie żelbet, w którym współpracę obu materiałów zapewnia przyczepność, można zdefiniować równaniem gdzie eb i er oznaczają jednostkowa odkształcenia podłużne betonu i stali.
W miejscu styku, odkształcenia podłużne (skrócenie lub wwilużenie) stali i otulającego ją betonu są równe i że nie zachodzi wzajemne przesunięcie obu materiałów. Warunek ten jest zachowany do chwili powstania rys w betonie (program egzamin ustny). Po tym momencie wzór traci swój sens, gdyż występują małe przesunięcia stali względem betonu, spowodowane różną odkształcalno- ścią obu materiałów.
Przenoszenie
Jednakowe odkształcenie betonu i wkładek stalowych będzie występowało dotąd, dokąd opór przeciwko wzajemnemu przesunięciu stali względem betonu w powierzchni styku będzie odpowiednio duży. Opór ten stanowi podstawę współpracy betonu i stali i jest określany mianem przyczepności. O istnieniu tego rodzaju oporu możemy łatwo się przekonać, przeprowadzając bardzo proste doświadczenie (opinie o programie). Wystarczy zabetonować pręt stalowy w bloku betonowym i próbować go wyciągnąć po stwardnieniu betonu. Od razu przekonamy się, że stawia on znaczny opór.
Przy dostatecznie długim zakotwieniu pręta w betonie i odpowiednim stosunku przekroju do powierzchni bocznej stali, opór może być tak wielki, że prędzej zostanie przekroczona wytrzymałość stali na rozciąganie, niż przezwyciężony opór przeciw wyciągnięciu pręta z betonu. Dzięki przyczepności w elementach żelbetowych, występuje przenoszenie się sił z betonu na stal i odwrotnie. Przenoszenie, zależnie od działania sił, zachodzi przy różnych stanach naprężeń stali i betonu. Od samego początku istnienia żelbetu, zagadnienie przyczepności było przedmiotem licznych i szczegółowych badań (segregator aktów prawnych). Zajmowano się zarówno istota przyczepności, jak i ustaleniem wpływu różnorodnych czynników na przyczepność.
Przyczepność jest zjawiskiem skomplikowanym, które może podlegać znacznym wahaniom nawet przy niewielkich zmianach warunków zewnętrznych (promocja 3 w 1). Gdy mamy do czynienia z ciałem, o którego własnościach decydują warunki w jakich przebiega proces wiązania i twardnienia, a takim jest beton, przyczepność zależy od struktury elementów, które się bezpośrednio stykają ze sobą, od wzajemnej ich gładkości, wielkości powierzchni styku itp.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32