Blog

Moment pary sił zdjęcie nr 2
13.11.2021

Odkształcenia plastyczne

W artykule znajdziesz:

Odkształcenia plastyczne

Moment pary sił zdjęcie nr 3
Odkształcenia plastyczne

Odkształcenia plastyczne wywołane spawaniem nie przekraczają z reguły 1%, odkształcenia wywołane naprężeniami od sił zewnętrznych dochodzą do 0,02%, a odkształcenie miękkich stali na granicy plastyczności jest rzędu 2,4% (program uprawnienia budowlane na komputer). Stąd wniosek, że w normalnych przypadkach materiał ma dostateczną rezerwę plastyczności, aby bezpiecznie przejść proces redukcji naprężeń własnych przy pierwszym obciążeniu. Natomiast w przypadku stali o małym wydłużeniu lub gdy zdolność odkształcenia plastycznego stali jest ograniczona wskutek działania wieloosiowego stanu naprężeń, zwłaszcza w okolicy dna karbu, mogą zaistnieć przeszkody w uplastycznianiu materiału, a łączne działanie naprężeń własnych i naprężeń od obciążenia zewnętrznego może doprowadzić do pęknięcia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pęknięcia takie są tym bardziej niebezpieczne, ponieważ tworzą nowy ostry karb poł<#ony często w obrębie materiału zestarzonego pod wpływem spawania i w „sprzyjających” warunkach stają się inicjatorem kruchego pęknięcia całego elementu.
Dość dużą skłonność do pękania zauważono w krzyżujących się spoinach czołowych, co powodowało tendencję do przestawiania takich spoin m. in. w płaszczach zbiorników. Przez stosowanie odpowiedniej technologii spawania i materiałów dodatkowych o dobrych własnościach plastycznych można jednak uniknąć tego niebezpieczeństwa. Ostatnio z dobrym wynikiem spawa się automatycznie duże konstrukcje powłokowe z blach, jak płaszcze zbiorników rulonowych i kadłuby statków, wykonując spoiny krzyżujące się bez ich przestawiania, co znacznie ułatwia wykonawstwo (uprawnienia budowlane).
Naprężenia własne doprowadzają w niektórych przypadkach do pęknięć konstrukcji spawanych bez udziału obciążeń zewnętrznych.

Ogólnie można stwierdzić, że naprężenia własne nie mają wpływu na wytrzymałość elementów rozciąganych wykonanych ze stali o dobrych własnościach plastycznych pod warunkiem, że własności te nie są nadmiernie obniżone wskutek procesów technologicznych, jak np.: wysoki stopień zgniotu i sztuczne starzenie, ani też wskutek rozwiązania konstrukcyjnego, np. ostre karby, duża koncentracja spoin o znacznych grubościach (program egzamin ustny). W przypadku gdy te warunki nie są spełnione, naprężenia własne stanowią jeden z czynników zwiększających skłonność do kruchego pękania w fazie inicjowania pęknięcia i wpływają na sposób jego rozwoju.

Granica plastyczności

Omówiony poprzednio proces sumowania się naprężeń własnych z naprężeniami od obciążenia zewnętrznego o0 zachodzi również przy przyłożeniu siły ściskającej, z tym że w miarę wzrostu tej siły uplastycznieniu ulegną wpierw obszary, w których powstały naprężenia własne ściskające (opinie o programie). Strefy te nie będą brać udziału w dalszym wzroście naprężeń, i sztywność przekroju zmniejszy się w takim stosunku, jak ma się moment bezwładności części sprężystej do momentu bezwładności całego przekroju.
Z przytoczonych rozważań wynika, że największy wpływ naprężeń własnych na obniżenie siły krytycznej zaznaczy się w prętach o średnich smukłościach A = 40-M00.

Pręty smukłe o A > 100 tracą stateczność przy niskich naprężeniach krytycznych przed osiągnięciem uplastycznienia części przekroju. W prętach krótkich o bardzo małej smukłości utrata stateczności zachodzi przy naprężeniach zbliżonych do granicy plastyczności w większej części przekroju i wpływ naprężeń własnych jest mniejszy, tym bardziej że są to zazwyczaj pręty o dużych przekrojach, w których wartości naprężeń własnych ściskających są niewielkie.
Z powyższych rozważań wynika, że w prętach ściskanych spawanych z kilku części należy stosować jak najmniejsze spoiny podłużne (segregator aktów prawnych).

Spoiny grube nie są tu potrzebne ze względów obliczeniowych, a jak wykazano wyżej przez zwiększenie naprężeń własnych zmniejszają nośność pręta na ściskanie.
Należy unikać prętów o małych przekrojach spawanych z blach, zwłaszcza o przekroju teowym, i zastępować je prętami walcowanymi.

W prętach o małym przekroju wartości ściskających naprężeń własnych są większe. Dochodzi tu, oczywiście, wpływ odkształceń spawalniczych na mimośrodowość obciążenia, szczególnie niekorzystny przy małych przekrojach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Moment pary sił zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Moment pary sił zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Moment pary sił zdjęcie nr 8 Moment pary sił zdjęcie nr 9 Moment pary sił zdjęcie nr 10
Moment pary sił zdjęcie nr 11
Moment pary sił zdjęcie nr 12 Moment pary sił zdjęcie nr 13 Moment pary sił zdjęcie nr 14
Moment pary sił zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Moment pary sił zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Moment pary sił zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami