Blog

03.10.2022

Odkształcenia postaciowe gruntu

W artykule znajdziesz:

Odkształcenia postaciowe gruntu

Z siedmiu powyższych założeń najbardziej wątpliwe wydają się w odniesieniu do ośrodka gruntowego dwa pierwsze. Założenia te były przyjęte w rozumowaniu Terzaghiego. Przyjęcie izotropii nie zmniejsza ogólności rozważań, gdyż rozciągnięcie teorii na przypadek anizotropii jest stosunkowo. W poprzednich punktach została podana teoria konsolidacji, która tłumaczyła udział czynnika czasu w odkształceniach gruntu, jego dwufazową strukturę - cieczy i ciała sprężystego (program uprawnienia budowlane na komputer). Z uwagi na udział cieczy w przenoszeniu naprężeń i założoną izotropię, wpływ czynnika czasu na odkształcenia gruntu ograniczał się wspomnianej teorii, tylko do zmian objętości.

Powstają zatem pytania:

  1. czy istnieje przyrost odkształceń postaciowych w czasie przy stałym naprężeniu ?
  2. czy po obniżeniu się ciśnienia wody w porach do zera odkształcenie w czasie nadal zachodzi (program uprawnienia budowlane na ANDROID)?

Odpowiedzi na te pytania udzielić mogą tylko doświadczenia. W. A. Florin [6] przytacza wiele interesujących wyników doświadczalnych, dających materiał do dyskusji nad postawionymi problemami. Przebieg odkształceń stycznych (postaciowych) w czasie przy stałym naprężeniu stycznym (uprawnienia budowlane). Okazuje się, że wykazują one zmienność w czasie bez przyrostu naprężenia, a więc zjawisko pełzania (przyrostu odkształceń w czasie) nie może być ograniczone tylko do odkształceń objętościowych. Pociąga to za sobą konieczność uwzględniania parametru czasu przy związkach fizycznych, opisujących odkształcenia postaciowe gruntu. Stąd nie można operować modelem ciała sprężystego przy ścisłej definicji tych związków (program egzamin ustny).

Wpływ filtracji wody gruntowej

Okazuje się, że nawet po obniżeniu się ciśnienia wody w porach do zera proces odkształcenia nie ustaje, natomiast prędkość odkształcenia maleje znacznie i stabilizuje się na pewnej nieznacznej wartości. Fłorin [6] podaje, że dopóki zachodzi konsolidacja i ciśnienie wody w porach a 0, dopóty uwzględnianie pełzania w definicji związków fizycznych jest mało istotne. Nie należy tego rozumieć, jako dowodu, że grunt wskazuje efekty Teologiczne (pełzanie) dopiero po obniżeniu się ciśnienia w wodzie do zera. Po prostu wpływ filtracji wody gruntowej na odkształcenie gruntu jest większy ilościowo od wpływu jego własności Teologicznych (opinie o programie).

Osobnym zagadnieniem jest kwestia czy grunt spoisty wykazuje równie istotne własności reologiczne w przypadku odkształceń objętościowych, jak i postaciowych. Tutaj odpowiedź jest prosta, pełzanie prawie zawsze dotyczy głównie odkształceń postaciowych, ponieważ zmiana objętości, a przez to i zmiana gęstości ośrodka musi mieć charakter ograniczony. Stąd wpływ czasu na odkształcenie objętościowe musi wygasać szybciej i być mniej istotny. Dyskusja ta dotyczy oczywiście efektów Teologicznych wynikłych z własności szkieletu gruntu. Abstrahuje się w tym przypadku od odkształceń związanych z procesem konsolidacji czyli przemieszczeniem się wody gruntowej. Omówione wyżej przykłady wskazywały na istnienie zjawiska pełzania gruntu (segregator aktów prawnych).

Z kolei należy rozważyć problem czy istnieje i jest możliwe zjawisko relaksacji w gruncie ? Na istnienie relaksacji wskazuje szereg obserwacji z praktyki inżynierskiej w zakresie budownictwa podziemnego. Mianowicie przy budowie tuneli w gruntach spoistych zaobserwowano zmniejszenie się nacisków na obudowę w czasie. Szczegółowego wyjaśnienia zjawisk pełzania i relaksacji można tylko szukać w procesach molekularnych. Jak wiadomo cząstki gruntów spoistych są otoczone warstewkami wody związanej siłami przyciągania występującymi na powierzchni granicznej (promocja 3 w 1).

Wszelkie wahania grubości warstw wody przyciąganej siłami elektrokinetycznego potencjału muszą pociągać za sobą zmianę właściwości mechanicznych gruntu. Na grubość tych warstw ma między innymi wpływ i pole naprężeń. Woda z tych warstw przemieszcza się zawsze w kierunku mniejszych potencjałów; proces ten musi powodować pewne efekty typu Teologicznego, jako że zjawisko to musi zachodzić ze skończoną prędkością.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami