Blog
Odkształcenia zbrojenia
W artykule znajdziesz:
Z analizy podanej na końcu i obliczeń momentów zginających w budynku w poziomie otaczającego terenu (dla budynku jako całości) od normowego obciążenia wiatrem i sił bezwładności wyznaczonych w przypadku najniekorzystniejszych drgań budynku wynika, że te pierwsze siły wywołują znacznie większy moment zginający (program uprawnienia budowlane na komputer). Pomierzone w najbardziej obciążonych przekrojach odkształcenia zbrojenia, a więc i pośrednio wyznaczone naprężenia dynamiczne są stosunkowo małe w porównaniu z tymi jakich można się spodziewać od normowych obciążeń wiatrem. Maksymalne przyspieszenia składowych pionowych drgań budynku nie przekraczają 10cm/s , a więc są mniejsze, gdzie g jest przyspieszeniem ziemskim. Budynek był przede wszystkim projektowany na obciążenia pionowe, więc dodatkowe dynamiczne obciążenie pionowe o wartości nie przekraczającej 1% ciężaru budynku są zaniedbywalnie małe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Tak więc z wytrzymałościowego punktu widzenia odpalanie ładunków (MW) o wartości 4000 kg nie jest niebezpieczne dla konstrukcji budynku szpitala.
W omawianym budynku najbardziej wrażliwe urządzenia (laboratoria, mikroskopy) mają być na IV p., gdzie jest też przewidziana główna sala operacyjna (uprawnienia budowlane). Pomierzony na wysokości posadzki IV p. najwyższy poziom drgań wyrażony poprzez prędkości drgań wynosi 12,8 mm/s (przy częstotliwości f = 2,6 Hz). Dla maszyn i urządzeń mało wrażliwych na drgania (por. p. 6 PN-85/B-02170) dopuszczalna prędkość drgań ich podstawy wynosi 3 mm/s, a bardzo wrażliwych urządzeń tylko 0,1 mm/s. Jak widać zarejestrowane drgania w budynku wielokrotnie przekraczają próg szkodliwości drgań dla precyzyjnych urządzeń (program egzamin ustny).
Przebiegi drgań
Na najwyższej kondygnacji budynku, gdzie mogą przebywać ludzie, największe przyspieszenie drgań osiąga 20 cm/s . Taki poziom drgań może utrzymywać się przez kilkanaście sekund (opinie o programie). Przebiegi drgań odbywają się wówczas praktycznie ze stałą częstotliwością równą ok. 2,6 Hz. Zgodnie z PN-88/B-02171 do oceny przyjmuje się wartość skuteczną (RMS) przyspieszenia, co w omawianym przypadku, przy założeniu, że ruch jest harmoniczny odpowiada ok. 14 cm/s . W czasie ruchu budynku drgania takie są bardzo uciążliwe dla ludzi. Norma PN-88/B-02171 wyróżnia drgania sporadyczne o krotności nie przekraczającej 10 na dobę o łącznym czasie trwania nie przekraczającym 30 min. w ciągu doby. W omawianym przypadku odstrzały (MW) odbywały się raz na miesiąc o łącznym czasie trwania (intensywnej fazy drgań) wynoszącym 8-5- 15 s. Norma nie ujmuje tego rodzaju szczególnego przypadku.
Działając zgodnie “z duchem normy" i logiką proponuje się przed każdym dokładnie określonym terminem odpalenia (MW) powiadomić o tym fakcie kierownictwo szpitala, a to z kolei ma informować załogę i pacjentów o mającym nastąpić wstrząsie, który nie zagraża bezpieczeństwu budynku szpitala (segregator aktów prawnych). W tym czasie nie mogą odbywać się operacje i inne zabiegi z pracującymi precyzyjnymi urządzeniami. Po każdym odstrzale musi być sprawdzona sprawność techniczna urządzeń. Aby zmniejszyć efekty dynamiczne ograniczano wartość odpalanego ładunku (MW) z 4000 do 2000 kg co średnio redukuje poziom drgań o ok. 40%. (MW) 2000 kg jest najmniejszym ładunkiem jaki ze względów technologicznych może być stosowany w kamieniołomie.
Przedstawiony tu w skrócie przykład kompleksowej diagnostyki budynku pokazuje, że decydującym warunkiem przydatności obiektu do eksploatacji jest warunek sztywności konstrukcji, a nie warunek wytrzymałości. Konstrukcja może przenieść występujące drgania, ale są one uciążliwe (krótkotrwale) dla ludzi i szkodliwe dla precyzyjnych urządzeń. Aby zmniejszyć efekty dynamiczne ograniczono wartość odpalanego ładunku (MW) o połowę (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32