Blog
Cieplne właściwości budynków a energooszczędność
W artykule znajdziesz:
Cieplne właściwości budynków a energooszczędność
Cieplne właściwości budynków a energooszczędność (uprawnienia budowlane). Oszczędzanie energii stało się we współczesnym świecie priorytetową sprawą. Polacy głęboko wzięli sobie do serca potrzebę ochrony środowiska naturalnego i świadomie podeszli do sprawy oszczędzania energii. Większości kojarzy się ona z wyłączaniem światła czy mniejszym zużyciem wody. Pojawia się tu jednak inny jeszcze aspekt, a mianowicie energooszczędne rozwiązania w budownictwie. W ciągu ostatnich lat na całym świecie, a także w Polsce podejmowano i nadal się podejmuje działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii, a tym samym ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (program egzamin ustny). Na rynku pojawiają się wciąż nowe i coraz bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne. Ekologiczne i energooszczędne metody wkraczają do wielu gałęzi przemysłu, również do budownictwa. Do niedawna jeszcze podczas budowania domów liczyły się przede wszystkim jak najtańsze technologie. Obecnie zaś, za sprawą Unii Europejskiej, rozwiązania mogą być droższe, pod warunkiem, że będą energooszczędne.
Dlatego też w życie weszły nowe przepisy określające cieplne właściwości użytkowe budynków i ich charakterystykę energetyczną. Sposoby na wzrost energooszczędności. Jak wynika z dostępnych danych, największe oszczędności energii można uzyskać z powietrza w wentylacji budynku. Ale wiadomo także, że odpowiednie wyizolowanie i osadzenie drzwi i okien także ma ogromny wpływ na energooszczędność. Nie sposób nie wspomnieć również o ścianach zewnętrznych (opinie o programie). Powinny one być zbudowane z takich materiałów, które wyróżniają się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Doskonale spełnia to zadanie ceramika poryzowana, gdyż zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, posiadając równocześnie właściwości akumulacji ciepła. W tym miejscu należy wspomnieć także o tym, że ciepło może uciekać nie tylko przez ściany, ale również przez podłoże do gruntu. Przenoszenie ciepła przez grunt stało się przyczyną do wprowadzenia norm dotyczących czynników przenikania ciepła dla podłóg na gruncie oraz tych nad nieogrzewanymi piwnicami czy innymi przestrzeniami podpodłogowymi.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32