Blog

Bilans cieplny zdjęcie nr 2
12.03.2021

Odkształcenie próbki

W artykule znajdziesz:

Odkształcenie próbki

Bilans cieplny zdjęcie nr 3
Odkształcenie próbki

Odkształcenie próbki powoduje zmianę odległości ostrzy A i B tensometru, co wykazywane jest przez wskazówkę czujnika zegarowego. Stosowane bazy tensometru: 10, 20 i 25″.
Tensometry angielskie analogicznego typu mają bazy: 2, 4 i 8" (program uprawnienia budowlane na komputer).

Tensometry optyczno-mechaniczne. W tensometrach optyczno- -mechanicznych przełożenie wskazań uzyskuje się poprzez wykorzystanie przekładni optycznej lub też poprzez wykorzystanie przekładni optycznej i mechanicznej łącznie. Aczkolwiek istnieje wiele tensometrów tego typu, to tylko niektóre z nich znalazły szersze zastosowanie, a to ze względu na znaczne kłopoty przy ich instalowaniu na próbkach i przy obsłudze oraz wrażliwość na wstrząsy. Poniżej opisany zostanie jedynie tensometr lusterkowy Martensa, który w praktyce laboratoryjnej jest dość powszechnie stosowany.
Tensometr, a właściwie zespół dwóch tensometrów, przymocowany jest do próbki za pomocą specjalnych uchwytów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Długość pomiarowa tensometru określona jest przez odległość dwóch ostrzy (noży); jedno z nich nieruchome 5 jest odpowiednio wykonanym zakończeniem listwy, drugie ostrze 6 ruchome stanowi pryzmat połączony sztywno z lusterkiem 2. W odległości L = (1,5-5-2 m) od zwierciadła ustawia się na statywach linijkę z podziałką milimetrową 4 oraz lunetę obserwacyjną 3. Zwierciadło i linijka muszą być tale ustawione, aby można było w zwierciadle widzieć odbicie linijki i zrobić odczyt odpowiadający położeniu krzyża lunety.

Odkształcenie próbki wywołuje obrót pryzmatu ostrza ruchomego, a więc lusterka i odbitego w nim promienia świetlnego. Dokonując odczytu na skali w położeniu wyjściowym oraz następnego odczytu przy innym obciążeniu próbki, można wyznaczyć odpowiadający różnicy tych odczytów przyrost bazy Al. Jak z powyższego widać, powiększenie wskazań tensometru lusterkowego Martensa zależy od wysokości pryzmatu h i odległości L pomiędzy lusterkiem a skalą, przy czym podany wzór może być używany przy dostatecznie małych wartościach kąta a. Warunek ten ogranicza zastosowanie tensometru jedynie do pomiaru odkształceń Al małych w stosunku do h (uprawnienia budowlane).

Tensometry mechaniczne

Omawiając tensometry mechaniczne i mechaniczno-optyczne nie wspomniano nic o tensometrach do badań przy obciążeniach dynamicznych i tensometrach do badań specjalnych. W pierwszym przypadku tensometry mechaniczne znajdują coraz mniejsze zastosowanie i są wypierane przez inne typy tensometrów (np. elektryczne), w drugim przypadku konstrukcja tensometrów zależy każdorazowo od specyfiki badań i należy ją specjalnie opracowywać. Tensometry strunowe. Tensometry strunowe, zwane też niekiedy dźwiękowymi, mają szerokie zastosowanie szczególnie w badaniach z zakresu budownictwa (program egzamin ustny).

Stosowane są one do pomiaru odkształceń (na powierzchni i w masie badanego elementu), ciśnień i sił. Elementem zasadniczym tensometru strunowego jest struna napięta między dwoma uchwytami odpowiednio przymocowanymi do badanej konstrukcji. Metoda pomiaru opiera się na zależności pomiędzy częstością drgań własnych struny a siłą rozciągającą strunę.
Typowym przykładem wykorzystania jej jest układ pomiarowy podany przez Schaejjera (opinie o programie). W układzie tym zastosowane są dwie struny, jedna pomiarowa 1 umocowana na badanym elemencie, druga porównawcza 2 (wzorcowa) umieszczona w obudowie aparatury.

Po zamocowaniu struny na badanym elemencie włącza się pojedynczy impuls prądu (za pomocą przycisku 3), który przepływając przez zwoje elektromagnesu 4 wprowadza strunę pomiarową w drgania (własne). Z kolei wywołuje się drgania struny wzorcowej i za pomocą odpowiedniego urządzenia ze śrubą mikrometryczną 5 zmienia się naciąg tej struny aż do chwili, gdy częstość drgań własnych struny wzorcowej i pomiarowej będą sobie równe (segregator aktów prawnych).

Fakt zrównania się częstotliwości drgań obu strun stwierdza się słuchowo i za pomocą elektronowego wskaźnika strojenia. Z chwilą zrównania się częstotliwości dokonuje się odczytu na odpowiednio wycechowanej skali sprzężonej ze śrubą mikrometryczną (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Bilans cieplny zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Bilans cieplny zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Bilans cieplny zdjęcie nr 8 Bilans cieplny zdjęcie nr 9 Bilans cieplny zdjęcie nr 10
Bilans cieplny zdjęcie nr 11
Bilans cieplny zdjęcie nr 12 Bilans cieplny zdjęcie nr 13 Bilans cieplny zdjęcie nr 14
Bilans cieplny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Bilans cieplny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Bilans cieplny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami