Blog

Maty grzejne zdjęcie nr 2
05.05.2022

Odległość epicentralna

W artykule znajdziesz:

Maty grzejne zdjęcie nr 3
Odległość epicentralna

Zarejestrowanym drganiom na powierzchni terenu towarzyszyła emisja energii w czasie wstrząsu górniczego o wartości E = 4.8 • 106 J . Odległość epicentralna wynosiła r = 1 km, a maksymalna prędkość drgań 12,3 mm/s. Z kolei jest przedstawiony przebieg przyspieszeń drgań otrzymany z numerycznego zróżniczkowania przebiegu prędkości drgań (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zgodnie z tokiem postępowania zastosowanym w p. 9.5.7.2. przy uwzględnieniu analizy dynamicznej jak w p. 9.5.7.1, wyznacza się siły bezwładności nazywane tu siłami sejsmicznymi. Przyspieszenie podłoża przyjęto w postaci przebiegu drgań. Do rozwiązania równań ruchu wykorzystano metodę numerycznego całkowania Newmarka. Krok czasowy z jakim obliczona była odpowiedź układu przyjęto h = 0.0039 s. W wyniku rozwiązania równań otrzymano zmiany wartości poziomych przemieszczeń i przyspieszeń w punktach skupienia mas w czasie oraz zmiany wartości sił dynamicznych w czasie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zmiany w czasie przemieszczeń względnych y(t) w poziomach stropów przyziemia (a), parteru (b) i pierwszego piętra (c). Tak więc siły sejsmiczne traktowane jako charakterystyczne są ponad 10 razy większe od normowego obciążenia wiatrem. Silny wstrząs górniczy może więc wzbudzić bardzo duże siły sejsmiczne i powodować uszkodzenia tego rodzaju budynków jak omawiany powyżej (uprawnienia budowlane).

Poniżej na przykładzie 3 budynków usytuowanych przy ulicy przelotowej w Krakowie omawia się kwestię szkodliwości drgań drogowych na budynki oraz dokonuje się oceny uciążliwości tych drgań (wzbudzanych przejazdami pojazdów samochodowych) dla ludzi. Uprzednio przedstawiono kilka przypadków oceny szkodliwości drgań na budynki, tutaj omawia się głównie ocenę uciążliwości drgań dla ludzi biernie je odbierających (program egzamin ustny).

Analiza drgań

Poza krótkimi wzmiankami, nie ma w polskiej literaturze przykładów analizy drgań pod kątem oceny ich uciążliwości dla ludzi. Z tego względu w części wstępnej omawia się szerzej i ogólnie tę problematykę, a następnie podane będą konkretne przykłady (opinie o programie).

Oceny uciążliwości drgań dla ludzi dokonuje się zgodnie z normą PN- 88/B-02171. Oceny dokonuje się odrębnie dla kierunków poziomych x, y i pionowego z przy założeniu, że:

  • drgania w kierunku x i y oraz z traktowane są odpowiednio jako poziome dla ciała ludzkiego w ciągu dnia (w godzinach od 6 - 22),
  • drgania w kierunku x i y traktowane są jako pionowe, a drgania z jako poziome dla człowieka będącego w pozycji leżącej w ciągu nocy (w godzinach 22 - 6) (segregator aktów prawnych).

Analizuje się uciążliwość drgań od przejazdu fali pojazdów wywołujących najintensywniejsze drgania. Zgodnie z wymogiem PN-88/B-02171 ocenę wpływu drgań mechanicznych na ludzi znajdujących się w budynkach przeprowadza się na podstawie wartości następujących parametrów:

  • skorygowanej w dziedzinie częstotliwości wartości skutecznej przyspieszenia drgań,
  • wartości skutecznej (RMS) przyspieszenia drgań w pasmach 1/3 oktawowych.

Dopuszcza się ocenę wpływu drgań na ludzi na podstawie skorygowanej wartości skutecznej prędkości drgań albo wartości skutecznej prędkości drgań w pasmach 1/3 oktawowych. Poniżej przeprowadzono ocenę wpływu drgań na ludzi na podstawie wartości skutecznej (RMS) przyspieszenia drgań w pasmach 1/3 oktawowych (promocja 3 w 1). Ocenę wpływu drgań na ludzi przebywających w budynkach przeprowadza się na podstawie:

  • pomiaru wartości skorygowanej przyspieszenia (albo prędkości) drgań w całym paśmie częstotliwości,
  • pomiaru widma przyspieszenia (albo prędkości) drgań w pasmach 1/3 oktawowych.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Maty grzejne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Maty grzejne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Maty grzejne zdjęcie nr 8 Maty grzejne zdjęcie nr 9 Maty grzejne zdjęcie nr 10
Maty grzejne zdjęcie nr 11
Maty grzejne zdjęcie nr 12 Maty grzejne zdjęcie nr 13 Maty grzejne zdjęcie nr 14
Maty grzejne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Maty grzejne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Maty grzejne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami