Blog

Zasilanie odbiorców zdjęcie nr 2
11.01.2023

Odlewanie form gipsowych

W artykule znajdziesz:

Zasilanie odbiorców zdjęcie nr 3
Odlewanie form gipsowych

Podstawowe wyposażenie odlewni gipsu stanowią toczki o napędzie mechanicznym (150 obr/min), stoły robocze i karuzelowe do odlewania form, stoły do przypasowania elementów i do montażu form, mieszarki do przygotowania zaprawy gipsowej. Pomieszczenia pomocnicze to magazyn gipsu, wyposażony w przenośnik pionowy do przeładowywania gipsu do zasobnika rozdzielczego, magazyny modeli, form- -matek i form produkcyjnych. Użycie wody zanieczyszczonej lub przekroczenie pewnej ilości wody zarobowej wpływa na zmniejszenie się wytrzymałości form (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zaleca się następującą kolejność przygotowania zaczynu: odmierzyć potrzebną objętość podgrzanej do temperatury 35-40°C wody i wlać ją do mieszarki elektrycznej, odważyć porcję gipsu, zsypać go do wody szerokim, nieprzerywanym strumieniem, pozostawić, aby gips pochłonął wodę w ciągu 0,5-h 1 min i mieszać w’ ciągu 1-2 min przy prędkości 100-150 obr/min nic więcej nie dodając. Przygotowaną masę należy niezwłocznie zużyć. Następnie należy naczynie i mieszarkę przemyć aż do całkowitego usunięcia gipsu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Po związaniu zaczynu gipsowego (po 20 min) należy formę wybić z kap}’ ostrożnym uderzeniem drewnianego wałka, usunąć zadziory i suszyć w temperaturze G5°C do wilgotności końcowej 4-6%. Wadą form gipsowych jest ich paczenie się. Dlatego wymagane jest ich obtoczenie (kalibrowanie) nożami, aby doprowadzić formę do potrzebnych wymiarów i profilu. Kalibrowanie można wykonać na półautomacie wrzecionowym GIKI. Wydajność półautomatu wynosi 480-h720 form do talerzy w ciągu 1 h. Prędkość obracania się wrzeciona 370 obr/min, moc silnika elektrycznego 1 kW (uprawnienia budowlane).

Masy form gipsowych

Masy form gipsowych wynoszą: do głębokich talerzy 240 mm 2,2 kg, do talerzy płytkich 240 mm 2,5 kg, do spodków 0,9 kg, do filiżanek 0,8 kg, do osłon talerzowych -5,8 kg, do osłon spodkowych 1,5 kg. Porowatość form gipsowych do odlewania 50-60% przy nasyceniu wodą pod ciśnieniem 2 kPa (15 mm Hg), wymiar porów 1-1,5 pm (im mniejszy wymiar tym lepiej), porowatość form do plastycznego formowania do 30%, średni wymiar porów 1,5 pm, (dla form z tworzyw’ sztucznych 5-10 pm) (program egzamin ustny).

Wytrzymałość form gipsowych na zginanie wynosi 3-h3,5 MN/m2 (30-35 Zużycie form gipsowych polega na rozpuszczeniu ich powierzchni roboczej, która staje się chropowata; wymiar kapilar i porów prawie się nie zmienia, wytrzymałość formy na zginanie zmniejsza się nieznacznie (opinie o programie).

Jeśli forma gipsowa ma niejednakową nasiąkliwość w różnych swych częściach, wówczas szybkość i równomierność tworzenia się czerepu wyrobu będzie różna. Powoduje to deformację wyrobów w czasie suszenia i wypalania. Nie wolno także dopuścić do tworzenia się grudek i zasysania powietrza. Przygotowanie zawiesiny gipsu pod próżnią sprzyja zwiększeniu wytrzymałości odlewów gipsowych i ich jednorodności (segregator aktów prawnych).

Chropowatość powierzchni formy gipsowej, określona profilografem, zmieniła się sześciokrotnie, wg badań Itiny, po 68 cyklach, jeśli za jednostkę przyjąć największe odchylenie czujnika przyrządu od wysokości mikronierówności w nowej formie. Takie zużycie powierzchni formy wywiera istotny wpływ na wygląd wyformowa- nego wyrobu, który nie będzie gładki, lecz chropowaty.

Odporność na zużycie form gipsowych może być zwiększona przez nasycenie ich 50-procentowym roztworem siarczynowo-alkoholowym, 2-procentowym roztworem alkoholu poliwinylowego, roztworem pięciowodnego siarczanu miedziowego, boraksu lub ałunu. Gdy forma pochłonie ok. 10% wilgoci, dalsza nasiąkliwość przebiega ze zmniejszoną szybkością. Formy gipsowe suszy się wstępnie w suszarkach, w temperaturze nośnika ciepła nie wyższej niż 70°C, aby uniknąć odwadniania się gipsu. Zużycie ciepła ok. 8380-9280 kJ (2000-2200 kcal) na 1 kg odparowanej wilgoci. Czas suszenia 20-40 h od wilgotności początkowej 18% do wilgotności końcowej 5% (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Zasilanie odbiorców zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Zasilanie odbiorców zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Zasilanie odbiorców zdjęcie nr 8 Zasilanie odbiorców zdjęcie nr 9 Zasilanie odbiorców zdjęcie nr 10
Zasilanie odbiorców zdjęcie nr 11
Zasilanie odbiorców zdjęcie nr 12 Zasilanie odbiorców zdjęcie nr 13 Zasilanie odbiorców zdjęcie nr 14
Zasilanie odbiorców zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zasilanie odbiorców zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zasilanie odbiorców zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami