Blog

Produkcja taśmowa (potokowa) zdjęcie nr 2
09.01.2023

Odlewanie wyrobów z tlenków

W artykule znajdziesz:

Produkcja taśmowa (potokowa) zdjęcie nr 3
Odlewanie wyrobów z tlenków

Inne sposoby formowania. Tradycyjna technika formowania przez rozwalcowywanie najpierw placków z masy ceramicznej, a potem wyrobów w formie nie wykorzystuje w dużym stopniu wszystkich fizycznych właściwości masy. Oryginalny jest pomysł Entelisa i Nachamkina wykorzystania ultradźwięków do „rozrzedzania” i rozpływania się masy o zbyt małej wilgotności w chwili formowania (program uprawnienia budowlane na komputer). Zastosowano częstotliwość 24 kHz. Praktyka wykazała dobre (sądząc po skurczu) wyrównywanie tekstur masy przy zastosowaniu ultradźwięków.

Odlewanie wyrobów z tlenków w postaci masy lejnej, odlewanie wyrobów z masy lejnej uplastycznionej termicznie, molekularno-dyspersyjne mieszanie składników (tlenków) przez współstrącanie lub sposobem hydrolizy opisano w pracy Masłem- mikowej i in (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Suszenie porcelanowych i fajansowych wyrobów gospodarstwa domowego przeprowadza się zwykle dwoma sposobami przekazywania ciepła: przez konwekcję i promieniowanie (radiację). Bardziej skuteczna jest metoda konwekcji połączona z radiacją. Czynnikiem suszącym (nośnikiem ciepła) w suszarkach może być powietrze ogrzane w strefie studzenia pieca tunelowego do temperatury 1304-150°C i wyższej bądź powietrze podsuszane grzejnikami bezpośrednio w samej suszarce lub przed suszeniem (uprawnienia budowlane).

Przy zastosowaniu metody radiacyjnej suszenia czynnikiem suszącym jest również powietrze, która nie jest specjalnie podgrzewane i służy do odprowadzania wilgoci z suszonych wyrobów. Wilgoć z wyrobów wydziela się dzięki radiacyjnemu nagrzewaniu promiennikami ciepła porowatymi płytami lub spiralami z żaroodpornej masy, lampami elektrycznymi lub grzejnikami innych konstrukcji (program egzamin ustny). Suszenie prądem wysokiej częstotliwości, oparte na przemianie prądu wysokiej częstotliwości rzędu 1-6 MHz w energię cieplną wewnątrz substancji suszonego materiału, na razie prawie nie jest stosowane w ceramice szlachetnej, choć może ono być bardzo korzystne.

Parametry suszenia

Parametry suszenia: temperaturę czynnika suszącego t, jego wilgotność względną (p w % oraz szybkość ruchu ciepła w suszarce i na powierzchni suszonego wyrobu ustala się doświadczalnie, zwykle za pomocą suszarki eksperymentalnej. Uwzględnia się wrażliwość masy na suszenie, stopień wilgotności wyrobów, ich ukształtowanie i gęstość rozmieszczenia w suszarce (opinie o programie). Obliczanie tych parametrów na modelach (płyta, walec) konkretnych wyrobów, przeprowadzane np. metodą Dobrochotowa- -Czyżskiego, daje przybliżone wartości dopuszczalnej szybkości Mmax i dopuszczalnego spadku wilgotności AW max w przekroju poprzecznym Avyrobu s. Spadek ten służy za kryterium możliwości powstawania szkodliwych naprężeń w wyrobie podczas jego kurczenia się (segregator aktów prawnych).

Istotne ograniczenie intensywności suszenia dają formy gipsowe, na których lub w których wyformowano wyroby. Przy krótkich okresach suszenia, np. 1-2 min przy podsuszaniu z 22-23 do 174-18% wilgotności, nagrzanie form gipsowych jest nieznaczne i mogą one, jak wykazała praktyka firmy „Service Engineers” (Anglia), być wielokrotnie użyte w suszarce nawet w temperaturze 350°C. Formy gipsowe są rozmieszczone na przenośniku w taki sposób, aby nic były narażone na działanie strumienia ogrzanego powietrza.

Przy dłuższych okresach suszenia kilkudziesięciominutowych suszenie należy podzielić na dwa etapy: pierwszy niskotemperaturowego suszenia na formach gipsowych do krytycznego punktu, gdy ustanie wydzielanie się wilgoci; drugi - suszenia (dosuszania) bez form gipsowych (promocja 3 w 1). Przed drugim etapem zdejmuje się wyroby z form i przestawia do suszarki przeznaczonej do wysokotemperaturowego szybkiego suszenia, ponieważ już nastąpił skurcz i nie ma obaw powstawania szkodliwych naprężeń, powodujących pęknięcia. Ze względu na swoje właściwości masy z dużą zawartością gliny (fajansowe) wymagają nieco powolniejszego suszenia niż masy porcelanowe.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Produkcja taśmowa (potokowa) zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Produkcja taśmowa (potokowa) zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Produkcja taśmowa (potokowa) zdjęcie nr 8 Produkcja taśmowa (potokowa) zdjęcie nr 9 Produkcja taśmowa (potokowa) zdjęcie nr 10
Produkcja taśmowa (potokowa) zdjęcie nr 11
Produkcja taśmowa (potokowa) zdjęcie nr 12 Produkcja taśmowa (potokowa) zdjęcie nr 13 Produkcja taśmowa (potokowa) zdjęcie nr 14
Produkcja taśmowa (potokowa) zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Produkcja taśmowa (potokowa) zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Produkcja taśmowa (potokowa) zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami