Blog

Budownictwo wodne zdjęcie nr 2
10.01.2020

Odmiana układów słupowych

W artykule znajdziesz:

Odmiana układów słupowych

Budownictwo wodne zdjęcie nr 3
Odmiana układów słupowych

Odmianą układów słupowych jest układ słupowo-płytowy, w którym wyeliminowane są belki, a płyty stropowe opierają się bezpośrednio na głowicach słupów (uprawnienia budowlane). Układy powyższe są w zasadzie krzyżowe i mają najczęściej kwadratową siatkę rozstawu słupów. Konstrukcje płytowo-słupowe wymagają również stosowania ścian-przepon pionowych, usztywniających przestrzennie konstrukcję. Drugi zasadniczy typ konstrukcji szkieletowych stanowią układy ramowe lub ramowo-belkowe, sztywne w swej płaszczyźnie.

Podziału szkieletu wielokondygnacjowego na składane prefabrykaty dokonuje się dzieląc układ ramowy przeważnie w miejscach zerowych momentów zginających w słupach lub ryglach (program na telefon). Uzyskuje się w ten sposób elementy typowe w kształcie litery T, H, f i inne, które łączy się podczas montażu stalowymi węzłami. Na przykład w ten sposób w trzytraktowych budynkach z ram H skrajne sztywne ramy wielopiętrowe łączy się wspartymi na nich ryglami w trakcie środkowym oraz z innymi ramami (program na komputer).

Układy powyższe charakteryzują się dodatnio niewielką liczbą typów prefabrykatów i złącz oraz tym, że główne węzły sztywne ram wykonywane są w sposób monolityczny w wytwórni. Ujemnymi cechami tych prefabrykatów są: konieczność bardziej skomplikowanych form i cięższego sprzętu oraz mniejsze wyzyskanie powierzchni produkcyjnych w wytwórni i na placach składowych. Prefabrykaty stropowe między ramami są podobne do stosowanych w szkieletach słupowo-belkowych (program egzamin ustny).

Nieodzownym warunkiem zachowania sztywności przestrzennej szkieletu jest również zastosowanie ścian przepon pionowych, usytuowanych w kierunku prostopadłym do ram, których zadaniem jest przeniesienie poziomych obciążeń budynku od parcia wiatru.

Układy ramowo-belkowe

Na terenie Polski układy ramowo-belkowe są dość rozpowszechnione (opinie o programie). System konstrukcyjny zwany „rama H”, stosowany zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i administracyjnym do wysokości 11 kondygnacji. Ze względu na pracochłonne i kosztowne styki słupów istnieje obecnie tendencja wykonywania słupów o wysokości czterech kondygnacji, a nawet wyższych, stosując układy słupowo-płytowe (segregator aktów prawnych). W projektowaniu budynków wysokich należy przede wszystkim zwracać uwagę na sposób zapewnienia sztywności przestrzennej budynku.

Sztywność w budynkach szkieletowych uzyskuje się przez zastosowanie ram poprzecznych, ścian usztywniających, trzonów usztywniających lub usztywnień mieszanych. W przypadku pracy szkieletu jako szeregu ram piętrowych rozstawionych zwykle co 6,0 m, nie stosuje się specjalnych usztywnień w ich płaszczyźnie, gdyż one same przejmują obciążenia poziome (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Budownictwo wodne zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Budownictwo wodne zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Budownictwo wodne zdjęcie nr 8 Budownictwo wodne zdjęcie nr 9 Budownictwo wodne zdjęcie nr 10
Budownictwo wodne zdjęcie nr 11
Budownictwo wodne zdjęcie nr 12 Budownictwo wodne zdjęcie nr 13 Budownictwo wodne zdjęcie nr 14
Budownictwo wodne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Budownictwo wodne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Budownictwo wodne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami