Blog

16.11.2021

Odmiany ciemnofioletowe

W artykule znajdziesz:

Odmiany ciemnofioletowe

W starożytnej Persji wykonywano z drogocennych kamieni nie tylko naszyjniki i bransolety, lecz ozdabiano nimi tarcze, wazy, szkatułki, a także stroje i niekiedy sprzęty, zwłaszcza trony panujących (program uprawnienia budowlane na komputer).
W średniowieczu stosowano w celach zdobniczych najczęściej te same kamienie szlachetne co w starożytności, a więc rubiny, szafiry, szmaragdy, granaty, diamenty, topazy, chryzolity, turkusy, lapis lazuli, różne odmiany kwarcu (kryształu górskiego, czyli skalnego) i chalcedonu.

Pierścienie biskupów i innych dostojników kościelnych zawierały najczęściej szafiry i ametysty, szczególnie bardzo cenione odmiany ciemnofioletowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Duże znaczenie astrologii w średniowieczu było powodem, że niejednokrotnie zalecano noszenie ozdób z różnych kamieni, zależnie od miesiąca urodzenia. Urodzonym w styczniu (znak zodiaku Wodnik) powodzenie miał przynosić hiacynt (czerwonawa lub żółtawa odmiana cyrkonu), w lutym (znak zodiaku Ryba) - ametyst, w marcu (Baran) - jaspis, a także heliotrop (odmiana chalcedonu) i turmalin, w kwietniu (Byk) - szafir, w maju (Bliźnięta) - agat, w czerwcu (Rak) - szmaragd, w lipcu (Lew) - opal, a także rubin, w sierpniu (Panna) - karneol, we wrześniu (Waga) - chryzolit, w październiku (Skorpion) - akwamaryn, w listopadzie (Strzelec) - topaz, w grudniu (Koziorożec) - chryzopraz i turkus. Z czasów tych pochodzi przetrwałe gdzieniegdzie do czasów dzisiejszych zabobonne przekonanie, że opal przynosi nieszczęście (uprawnienia budowlane).

W dawnej Polsce również istniało zamiłowanie do kamieni. Po zaginięciu korony Bolesława Chrobrego, Władysław Łokietek kazał wykonać nową złotą koronę, która miała być wysadzana licznymi kamieniami (117 większych i 280 mniejszych) i perłami (w liczbie 90).

Drogie kamienie

Bogaty w drogie kamienie był skarbiec koronny za ostatnich Jagiellonów, o czym świadczą zapisy inwentarzowe. Na ich podstawie można stwierdzić, że skarby te nieraz zastawiano w czasie potrzeb wojennych, nie zawsze je potem wykupując. W ten sposób miał przepaść diament o olbrzymiej wartości. Po upadku Powstania Kościuszkowskiego i wkroczeniu Prusaków do Krakowa klejnoty koronne przechowywane w skarbcu na Wawelu zostały wywiezione do Berlina, skąd już nigdy nie wróciły (program egzamin ustny).
Zarówno stroje kobiece, jak i męskie polskiej magnaterii często zdobiono drogimi kamieniami, np. guzy przy kontuszach. Cennymi kamieniami zdobiona była broń jak również słynne polskie rzędy na konie, czarpaki i uzdy. Na przykład kontusz księcia Karola Radziwiłła „Panie Kochanku” i rząd na jego konia oceniano na bajeczną sumę 10 milionów złotych.

Również i obecnie wytwarzana kosztowna, nowoczesna biżuteria zawiera nieraz wspaniałe kamienie szlachetne.
Z wyjątkiem eksploatacji turkusów, która stanowiła w starożytnym Egipcie przedmiot zorganizowanego górnictwa pod żarzące-państwa, aż do połowy XIX w., tj. do czasu założenia kopalni lamentów w Afryce Południowej, wydobywaniem kamieni szlachetnych trudnili się nie zorganizowani poszukiwacze i górnicy. Łączyli się oni niekiedy w niewielkie grupy lub małe gwarectwa (opinie o programie).

Jednokrotnie wydobywanie kamieni szlachetnych było  z wielkim niebezpieczeństwem. Nic też dziwnego, że górników długo utrzymywały się wierzenia w złe moce strzegące dostępu do tych skarbów, szczególnie gdy wydobywano z podziemnych kopalń (segregator aktów prawnych). Często też, jak w kopalniach nefrytu i jadeitu w chińskim Turkiestanie. prace górnicze poprzedzane były obrzędami religijnymi. Wierzono również powszechnie aż do późnego średniowiecza w różne fantastyczne opowieści wiążące się z wydobywaniem kamieni szlachetnych.

Jedną z takich bajecznych informacji podaje Epifaniusz, Konstancji (Salamina na Cyprze 315-402 p.n.e.), którego praca O dwunastu drogocennych kamieniach dotrwała do naszych czasów. Znajduje się w niej opis starożytnej kopalni. W odległej krainie, Wielkiej Scytii, istniała rzekomo  dolina, otoczona skalistymi ścianami. Niewidoczne ze saczytów górskich dno tej doliny tonęło w ciemnościach. Zrzuca- tam zabite barany obciągnięte ze skóry (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami