Blog

Szerokość rowu zdjęcie nr 2
29.01.2022

Dziedzina przemysłowej produkcji

W artykule znajdziesz:

Dziedzina przemysłowej produkcji
Dziedzina przemysłowej produkcji

W szeroko pojętym zakresie realizacji budynków popełnia się błędy, które z jednej strony mogą wynikać z nieznajomości wszystkich problemów danej specjalności lub braku dostatecznego rozeznania specyfiki specjalności towarzyszących danej branży, czyli braku kompleksowej oceny zjawisk, z drugiej zaś strony błędy te mogą wynikać z braku sumienności i rzetelności oraz niedbalstwa, a więc ze złej jakości wykonywanej pracy (program uprawnienia budowlane na komputer). Dość często występuje również „poprawianie” przyjętych rozwiązań lub ustalonej technologii w celu ułatwienia, „ulepszenia” oraz przyspieszenia pracy.

Każda dziedzina przemysłowej produkcji ma własną specyfikę i rządzi się swoimi prawami, które nie są nienaruszalne i niezmienne, lecz nie mogą być dowolnie, przypadkowo i samowolnie korygowane. Należy więc wyraźnie rozróżniać pozytywne zjawisko racjonalizacji pracy od „upraszczania” jej sobie w celu zwiększenia wydajności lub zmniejszenia pracochłonności kosztem obniżenia jakości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dla każdej z nowo wprowadzonych technologii budownictwa mieszkaniowego wznoszonego metodami uprzemysłowionymi prowadzone są obserwacje i dokonywana jest praktyczna ocena zarówno przez wykonawców, jak i użytkowników. W miarę postępu i dalszego uprzemysłowienia budownictwa eliminuje się zauważone błędy. Nie zabezpiecza to jednak od popełniania nadal niektórych błędów wynikających z niestaranności i niedbalstwa (program egzamin ustny).

Podane dalej przykłady przedstawione w formie opisowej wyjaśnią wstępnie „mechanizm” powstawania wad i usterek. Ułatwi to dalsze poznanie specyfiki budownictwa mieszkaniowego wznoszonego metodami uprzemysłowionymi. W dalszej części książki omawiane będą szczegółowiej m. in. przykłady kolejnych rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych, wprowadzanych w miarę postępu uprzemysłowienia i zbieranych doświadczeń, oraz wady i usterki charakterystyczne dla kolejnych rozwiązań (opinie o programie).

Ostatnie projekty ścian

Na przykład w budynku PBU-59 ściany zewnętrzne wielkopłytowe miały ocieplenie ze szkła piankowego, warstwę fakturową z betonu drobnoziarnistego grubości 2,5 cm i złącza uszczelniane sznurem smołowanym, kitem i warstwą zaprawy. Po kilku latach eksploatacji okazało się, że ściany te przeciekają (segregator aktów prawnych). Przyczyną była tu niewłaściwa konstrukcja płyty. Warstwa fakturowa była zbyt cienka, niewłaściwie połączona z warstwą konstrukcyjną. W czasie eksploatacji warstwa fakturowa ulegała spękaniom, przez które przedostawała się woda opadowa. Podobnie przez niewłaściwie zaprojektowane złącza woda przedostawała się do środka ściany. Już wtedy stwierdzono również, że jedną z przyczyn przeciekania jest nieszczelność stolarki okiennej. Brak dostatecznego rozeznania rzeczywistych warunków pracy płyt w warunkach eksploatacji był w tym przypadku przyczyną błędnych rozwiązań projektowych. W dalszych rozwiązaniach zmieniono konstrukcję złączy, rodzaj izolacji cieplnej oraz sposób połączenia warstwy fakturowej z warstwą nośną, a także zwiększono grubość warstwy fakturowej.

Ostatnie projekty ścian tego typu opracowano poprawnie z punktu widzenia konstrukcji złączy i układu poszczególnych warstw ściany, nie zawsze jednak uwzględniając możliwości technologii wykonania płyt i technologii montażu. Stwarza to dodatkowe trudności (promocja 3 w 1). Przecieki i przemarzania występują obecnie w zdecydowanie mniejszym zakresie i ich przyczyną jest zła jakość prac w produkcji, transporcie lub montażu, a nie błędy w projektowaniu.

Błędów dotyczących realizacji można w zasadzie uniknąć, lecz powstałe trudności są okazją do generalnego tłumaczenia, że ogólna przyczyna złej jakości leży wyłącznie w rozwiązaniach projektowych. Jest więc charakterystyczne, że znalezienie nawet najmniejszego, często drobnego, słabego punktu w rozwiązaniach projektowych - zamiast mobilizować wykonawców do ich wyeliminowania — wpływa na zasadzie reakcji łańcuchowej na ogólne obniżanie jakości pracy na poszczególnych etapach. Ogólnie panuje przekonanie, że usprawiedliwienie w jakimkolwiek etapie realizacji rozgrzesza wszystkich pozostałych uczestników procesu budowlanego.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Szerokość rowu zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Szerokość rowu zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Szerokość rowu zdjęcie nr 7 Szerokość rowu zdjęcie nr 8 Szerokość rowu zdjęcie nr 9
Szerokość rowu zdjęcie nr 10
Szerokość rowu zdjęcie nr 11 Szerokość rowu zdjęcie nr 12 Szerokość rowu zdjęcie nr 13
Szerokość rowu zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Szerokość rowu zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Szerokość rowu zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami