Blog

Lepik smołowy zdjęcie nr 2
20.11.2021

Odmiany szlachetne turmalinów

W artykule znajdziesz:

Odmiany szlachetne turmalinów

Lepik smołowy zdjęcie nr 3
Odmiany szlachetne turmalinów

Zależnie od barwy najważniejsze odmiany szlachetne turmalinów noszą nazwę: achroit - bezbarwny, rubelit (także dauryt) - czerwony, indygoit (lub indygolit) - niebieski, werdelit - zielony, apiryt - barwy brzoskwiniowej, syberyt - fioletowo-czerwony. Czarne odmiany znane są pod nazwą szeszerl (szerl lub skoryl, a szare - drawit (program uprawnienia budowlane na komputer).
W kryształach turmalinu pospolicie występuje nierównomieność zabarwienia. Z Elby pochodzą bezbarwne lub jasnozielony turmaliny o czarnych zakończeniach, nazywane główkami. Czarne turmaliny mają nieraz koniec biały. W Brązy spotyka się kryształy o zakończeniu czerwonym, nazywane główkami tureckimi.

Kryształy niektórych turmalinów są zabarwione na jednym końcu na czarno, a na drugim na czerwono, znane również kryształy mające na końcach barwy niebieską. W środkowej części kryształów występują barwy pośrednie li inne. Szczególnie częste są turmaliny zielone na jednym końcu a czerwone na drugim, z bezbarwną częścią środkową, lub turm liny czerwone i zielone o czarnych zakończeniach. Między poszczególnymi pasami barwnymi zdarzają się przejścia, częściej poszczególne barwy odcinają się kontrastowo.
Wskutek podgrzewania barwa turmalinu ulega niekiedy w raźnym zmianom (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ciemnozielone kamienie pochodzące z południowo-zachodniej Afryki zmieniają barwę na szmaragdowo-zielną. Niektóre odmiany ciemnozielone ulegają przy podgrzewam rozjaśnieniu. O tej własności turmalinów trzeba pamiętać dokonywaniu przeróbek złotniczych, przy których należy zachowywać należytą ostrożność, by nie spowodować zmiany barwy k mienia.

Występowanie. Jako pospolity minerał pneumatol i tyczny tu malin występuje zwłaszcza w aplitach i pegamtytach granitowych, gdzie tworzy nieraz słupy o dużych rozmiarach. W magmowych skałach głębinowych nierzadki jest jako minerał akcesoryczny, stanowi również składnik niektórych skał . Dzięki znacznej twardości i dużej odporności na wietrzeń występuje pospolicie w postaci drobnych kryształów i ziarn w piaskach i piaskowcach (uprawnienia budowlane). Używane do celów szlachetne odmiany turmalinów pochodzą przeważnie z pogmatytów.

Kamienie różowe

Krajem częstego występowania turmalinów jest Brazyli szczególnie obszar położony na wschód od Minas Gerais (Baai de Salinas Lajao, Arassuahy). Turmaliny występujące w pegmetytach lub w żyłach kwarcowych są najczęściej barwy zielone ponadto wydobywa się tu turmaliny różowe i czerwone, niebieskie, żółtawe i bezbarwne (program egzamin ustny).
W podobnych warunkach geologicznych występują turmalny na Madagaskarze (okolice Antsirane, Ambositra i Fianaranl soa), który jest uważany za turmalinowy obszar przyszłości. Przeważają tu turmaliny czerwone; znane są o barwie zielonej, niebieskiej, brunatnej i żółtej. Piękne niebieskawozielone kamieni wydobywano z pegmatytów w południowo-zachodniej Afryki. Z Mozambiku pochodzą kamienie różowe, czerwone, zielone i dwubarwne (opinie o programie).

W Związku Radzieckim turmaliny występują w uralskich żyłach pegmatytowych. Słynne są od dawna eksploatowane złoża Szajtanki, Murzinki, Jużakowej, Saraputki i Lipówki. Szczególnie piękne są pochodzące z Saraputki turmaliny barwy karminowoczerwonej. Na Zabajkalu wydobywa się turmaliny barwy malinowej. Ciemnozielone chromowe występują w okręgu Dolnoisetskim (segregator aktów prawnych).
Z okruchowych złóż aluwialnych na Cejlonie pochodzą przezroczyste turmaliny, które do Europy przywożono już na początku XVIII w.

Również w Birmie (Mainglong) wydobywa się turmaliny ze złóż aluwialnych. W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej najbardziej znane są dwa obszary występowania pięknie zabarwionych turmalinów: w Maine (Mt. Mica, Mt. Apatite, Mt. Rubellite, Paris, Anburn, Hebron) i w Kalifornii (Mesa Grande, Diego County). Turmaliny wydobywa się również w Indiach (Kaszmir) i w Australii (Wyspa Kangura i Cocoanrup) (promocja 3 w 1).. Z Elby pochodzą turmaliny bezbarwne, czerwone, żółte i zielone, a także czarno zakończone główki murzyńskie.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Lepik smołowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Lepik smołowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Lepik smołowy zdjęcie nr 8 Lepik smołowy zdjęcie nr 9 Lepik smołowy zdjęcie nr 10
Lepik smołowy zdjęcie nr 11
Lepik smołowy zdjęcie nr 12 Lepik smołowy zdjęcie nr 13 Lepik smołowy zdjęcie nr 14
Lepik smołowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Lepik smołowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Lepik smołowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami