Blog

28.10.2022

Odpisy kart wypadków

W artykule znajdziesz:

Odpisy kart wypadków

O każdym nieszczęśliwym wypadku, powodującym niezdolność do pracy osoby poszkodowanej co najmniej przez 1 dzień, nie licząc dnia wypadku, pracownik służby bhp obowiązany jest sporządzić kartę wypadku przy pracy. Kartę tę sporządza się na podstawie przeprowadzonego dochodzenia, mającego przede wszystkim na celu ustalenie przyczyn oraz okoliczności wypadku (program uprawnienia budowlane na komputer). Karty wypełnia się oddzielnie dla każdej osoby poszkodowanej w wypadku w następującej liczbie egzemplarzy:

  1. w 7 egzemplarzach w odniesieniu do wypadków śmiertelnych, zbiorowych (2 lub więcej poszkodowanych) oraz tych, które spowodowały inwalidztwo,
  2. w 6 egzemplarzach w odniesieniu do wypadków zbiorowych, w wyniku których nie nastąpiło u osób poszkodowanych inwalidztwo,
  3. w 5 egzemplarzach w odniesieniu do pozostałych wypadków (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jeden egzemplarz karty wypadku przy pracy należy przesłać natychmiast po jej sporządzeniu poszkodowanemu lub jego najbliższej rodzinie, a jeden egzemplarz w wypadkach śmiertelnych i powodujących inwalidztwo do właściwego terenowo oddziału ZUS (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dalsze egzemplarze przeznaczone dla właściwego terenowo inspektora pracy, zjednoczenia i zarządu głównego związku zawodowego (tylko w odniesieniu do wypadków śmiertelnych, zbiorowych i inwalidzkich) należy doręczyć w terminie do 10 dni od dnia wypadku.

Jeden egzemplarz zostaje w aktach komórki bhp, a jeden egzemplarz, uzupełniony w pkt. 26 danymi dotyczącymi rzeczywistego czasokresu niezdolności do pracy, przesyła się do zjednoczenia wraz z kwartalnym sprawozdaniem (program egzamin ustny). Kierownik budowy obowiązany jest prowadzić ewidencję nieszczęśliwych wypadków na budowie i przechowywać odpisy kart wypadków przy pracy oraz dowodów związanych z badaniem i analizą wypadków.

Odpowiednie napisy i plakaty

Na budowie specjalną uwagę należy zwrócić na umieszczenie odpowiednich napisów i plakatów oraz wywieszanie właściwych instrukcji dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy przy poszczególnych stanowiskach roboczych. Odpowiednie napisy i plakaty należy umieszczać również przy mechanizmach i maszynach i to zarówno pracujących, jak i będących w naprawie (opinie o programie).

Niebezpieczne miejsca pracy należy oznaczyć za pomocą widocznych o każdej porze ostrzegawczych napisów i sygnałów; nie zatrudnionym dostęp do tych miejsc powinien być uniemożliwiony zagrodami, barierami i parkanami odgradzającymi teren budowy (wysokość ogrodzenia min. 1,25 m). W przypadku skasowania w związku z budową przejazdu przedtem używanego należy w miejscu byłego przejazdu umieścić barierę i czerwoną tarczę z napisem ostrzegawczym o skasowaniu przejazdu, a na noc zaopatrzyć barierę w czerwone światło.

Wszystkie żurawie i podnośniki powinny być zaopatrzone w widocznym miejscu w tablice z określeniem dopuszczalnego udźwigu. Na dźwigach należy ponadto umieścić napisy wskazujące czy przewóz ludzi tymi dźwigami jest, czy też nie jest dopuszczalny (segregator aktów prawnych).

Dla każdego żurawia i podnośnika powinna być założona książka kontroli, do której wpisywane są wyniki wszystkich badań konstrukcji i urządzeń mechanizmu. Kontrola sprzętu pod względem zdatności do użytku oraz stopnia zużycia części powinna być dokonywana przynajmniej co 10 dni oraz po każdorazowym dłuższym przestoju. W przypadku przeprowadzenia napraw sprzętu budowlanego (przenośników, żurawi itp.) należy, po uprzednim zatrzymaniu silnika, na urządzeniach rozruchowych mechanizmu zawiesić tablicę ostrzegawczą z napisem: „Naprawa nie włączać” (promocja 3 w 1).

Na wszystkich drzwiach prowadzących do pomieszczeń dla urządzeń acetylenowych należy umieścić tablice ostrzegawcze z napisem: „Nie upoważnionym wstęp wzbroniony”, „Nie zbliżać się i nie wchodzić z otwartym ogniem”, „Palenie tytoniu surowo wzbronione”. Analogiczne napisy należy również wywieszać przy dołach na muł wapienny i zbiornikach na gaz acetylenowy. Specjalną uwagę na bezpieczeństwo pracy powinien zwracać kierownik budowy przy wykonywaniu robót rozbiórkowych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami