Blog
Odpowiednie korekty
W artykule znajdziesz:
Wartości podane w tych tablicach uzyskano dla kruszywa zawierającego 30% ziaren przechodzących przez sito 4,76 mm (wg norm BS), dla innych uziemień trzeba dokonać odpowiedniej korekty. Wskutek poważnej zmienności właściwości kruszywa dane zawarte w tym podrozdziale są jeszcze mniej dokładne niż wartości podane w i z tego względu należy wykonać odpowiednie mieszanki próbne już we wstępnej fazie projektowania (program uprawnienia budowlane na komputer).
Należy zaprojektować mieszankę betonową o bardzo niskiej urabialności i wytrzymałości 28-dniowej równej 59 MN/m*, stosując cement portlandzki zwykły i nieregularne kruszywo żwirowe lub granitowe kruszywo łamane, przy czym maksymalne ziarna nie przekraczają wymiaru 19,05 mm.
W następującym zestawieniu podano „liczby odniesienia” uzyskane na podstawie i odpowiadające im stosunki wodno-cementowe. Do cementu i ciężary właściwe materiałów (np. 2,6 dla kruszywa), można obliczyć zawartość cementu w mieszance stosując wzór. Stosowanie granitowego kruszywa łamanego prowadzi do chudszych mieszanek, lecz wybór kruszywa będzie zależał od możliwości jego uzyskania i jego kosztu. Należy wykonać mieszanki próbne i jeśli okaże się to konieczne wprowadzić odpowiednią korektę w uziarnieniu i w proporcjach składników (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Beton o bardzo wysokiej wytrzymałości, przewyższającej zakres dotychczas rozpatrywanych betonów, można uzyskać, stosując pewne specjalistyczne techniki; nie istnieje jednak jakaś szczególna metoda projektowa. Zagęszczenie pyłu cementowego może prowadzić do wytrzymałości rzędu 390 MN/m2. Praktycznie można uzyskać wytrzymałości do 140 MN/m2, przy technikach stosujących połączenie ciśnienia i wibrowania. Zastosowanie kruszywa cementowego również podwyższa wytrzymałość betonu, ponieważ uzyskuje się wtedy lepszą wytrzymałość przyczepnościową między zaczynem cementowym i kruszywem, lecz oczywiście koszt jest wyższy (uprawnienia budowlane).
Konwencjonalne techniki
Znacznie łatwiej jest uzyskać wytrzymałości sięgające do 97 MN/m2. Jednym ze środków jest wstępne mieszanie zaczynu cementowego z dużą prędkością, przy czym dodatkowy koszt tej czynności jest umiarkowany. Wibratory elektromagnetyczne o częstotliwości do 5000 Hz mogą zagęszczać nie tylko kruszywo, lecz również i cement, co daje większą gęstość betonu. Jednak nawet stosując konwencjonalne techniki i materiały można uzyskać wymienione wytrzymałości, np. Parrott stosował mieszankę o proporcji 1 : 2, zawierającą 90% kruszywa grubego o uziarnieniu 9,52-M,76 mm, 10% kruszywa drobnego, cement portlandzki szybkotwardniejący i stosunek wodno-cementowy 0,28. Należy zwrócić uwagę, że znaczna różnica między wytrzymałością takiej mieszanki i mieszanki tradycyjnej jest już wyraźna po jednym dniu; późniejsza prędkość wzrostu wytrzymałości jest niewiele wyższa (program egzamin ustny).
Wytrzymałość na rozciąganie takich mieszanek jest także większa, lecz wydaje się, że istnieje pewna granica równa ok. 6 MN/m2. Stosowanie betonu o bardzo wysokiej wytrzymałości wymaga ostrożności przy projektowaniu konstrukcji, ponieważ mogą wystąpić duże odkształcenia (segregator aktów prawnych). Również zależność między współczynnikiem sprężystości i wytrzymałością jest nie taka sama, gdyż wzrostowi wytrzymałości nie towarzyszy wzrost współczynnika sprężystości. Stąd przy danym stosunku naprężenia do wytrzymałości wystąpiłoby większe odkształcenie w elementach z betonu o bardzo wysokiej wytrzymałości niż przy zastosowaniu mieszanek tradycyjnych (opinie o programie).
W dyskusji i obliczeniach w poprzednich podrozdziałach jako kryterium wytrzymałości betonu przyjmowano wytrzymałość na ściskanie, tak jak to się zwykle zakłada. Jednak w pewnego rodzaju konstrukcjach, takich jak drogi lub pasy startowe lotnisk, korzystne jest często projektowanie mieszanki na podstawie wytrzymałości na zginanie. Postępowanie jest w zasadzie takie samo, z tym wyjątkiem że kształt ziaren kruszywa ma wpływ na zależność między stosunkiem wodno-cementowym i wytrzymałością na zginanie zarówno dla mieszanek o niskiej, jak i wysokiej wytrzymałości (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32