Blog

Pochłaniacz fal zdjęcie nr 2
11.05.2021

Autoklawizacja

W artykule znajdziesz:

Autoklawizacja

Pochłaniacz fal zdjęcie nr 3
Autoklawizacja

Autoklawizacja nie tylko przyspiesza reakcje cementu z wodą, ale powoduje, że produkty tych reakcji są inne niż produkty hydratacji w normalnych warunkach i w warunkach naparzania. W rezultacie właściwości autoklawizowanych wyrobów z cementu różnią się od właściwości wyrobów naparzanych (program uprawnienia budowlane na komputer).

W szczególności wypada podkreślić dużą odporność betonu autoklawizowanego na agresję chemiczną, a także jego prawie doskonałą stałość objętości, niezależnie od warunków wilgotnościowych otoczenia. Tę ostatnią cechę trzeba przypisać zwiększonej zawartości faz krystalicznych w autoklawizowanym zaczynie cementowym. Innymi słowy, można powiedzieć, że autoklawizacja zaczynu cementowego stanowi po naparzaniu dalszy i głębszy etap przyspieszonego starzenia się żelu cementowego.

Autoklawizacja wyrobów betonowych sporządzonych z czystego cementu portlandzkiego może być i bywa z powodzeniem stosowana, pozwalając po kilku czy kilkunastogodzinnym cyklu osiągnąć wytrzymałości tego samego rzędu co wytrzymałości betonu dojrzewającego w ciągu 28 dni w warunkach normalnych jednak ostatnio coraz częściej odchodzi się od autoklawizowania takiego betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Do betonu autoklawizowanego zamiast czystego cementu portlandzkiego coraz częściej stosuje się jego mieszankę z odpowiednio rozdrobnioną krzemionką różnego pochodzenia.

Zastąpienie części kosztownego cementu tańszą krzemionką ma duże znaczenie ekonomiczne, a hydrotermalne warunki panujące przy ciśnieniu nasyconej pary wodnej ok. 9 kPa powodują, że wodorotlenek wapniowy wydzielony w czasie hydratacji cementu reaguje z krzemionką, tworząc przyczyniające się dodatkowo do wzrostu wytrzymałości uwodnione krzemiany wapniowe (uprawnienia budowlane).
Aitken i Taylor [2], [ 1491 w wyniku obszernych prac wyznaczyli warunki autoklawizacji betonu sporządzonego z cementu portlandzkiego z dodatkiem krzemionki, ustalając temperaturę ok. 175cC i odpowiadające jej ciśnienie ok. 9 kPa. Udział dodatku kwarcu zapewniającego dobre wytrzymałości powinien stanowić 30-40%, a więc wagowy stosunek krzemionki do cementu powinien zawierać się w granicach 0,’4-4-0,7.

Wyższość mieszanki cementu

Należy podkreślić, że zawartość krzemionki zależy od jej rozdrobnienia. Im bardziej zmielona jest krzemionka, tym mniej jej potrzeba do uzyskania maksymalnych wytrzymałości po autoklawizacji (program egzamin ustny).
Taylor przytacza bardzo interesujące wyniki dawnych, ale do dziś .aktualnych badań Menzla [149], które wyraźnie wykazują, że beton sporządzony z czystego cementu osiąga po autoklawizacji niespełna połowę wytrzymałości uzyskiwanej przez ten sam beton po 28 dniach dojrzewania w warunkach normalnych (opinie o programie). 

Natomiast odpowiedni dodatek krzemionki umożliwia po autoklawizacji osiągnięcie wytrzymałości o kilkadziesiąt procent większych od normalnej wytrzymałości 28-dniowej.
Kalousek i współpracownicy [149] na drodze obszernych badań stwierdzili, że optymalny dodatek krzemionki warunkuje powstanie w czasie autoklawizacji tobemorytu 11 • 10-10 m, a niedomiar krzemionki prowadzi do powstawania uwodnionego a - C2S, co jest przyczyną obniżonych wytrzymałości. Butt [21], Aitken [21, Bożenow [17], Berkowicz |6] wraz z licznymi współpracownikami potwierdzili doświadczalnie wnioski wynikające z cytowanych prac Kalouseka (segregator aktów prawnych).

Wyższość mieszanki cementu z krzemionką nad czystym cementem jest więc w odniesieniu do betonów autoklawizowanych jednoznacznie udowodniona. Jednak autoklawizację betonów stosuje się raczej do celów specjalnych i do niewielkich elementów ze względu na koszty urządzeń i energii.
Taylor z naciskiem zwraca uwagę na szczególne znaczenie dodatku krzemionki do autoklawizowanych wyrobów azbestowo-cementowych (promocja 3 w 1).

Stosowanie w tej technologii mieszanki cementu, drobno zmielonej krzemionki i azbestu kryje w sobie dla krajowego przemysłu potencjalne możliwości zaoszczędzenia niebagatelnych ilości cementu, a co ważniejsze także azbestu. Warunkiem jest jednak w tym przypadku prawidłowe dobieranie proporcji cementu i krzemionki oraz stopnia zmielenia krzemionki.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Pochłaniacz fal zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Pochłaniacz fal zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Pochłaniacz fal zdjęcie nr 8 Pochłaniacz fal zdjęcie nr 9 Pochłaniacz fal zdjęcie nr 10
Pochłaniacz fal zdjęcie nr 11
Pochłaniacz fal zdjęcie nr 12 Pochłaniacz fal zdjęcie nr 13 Pochłaniacz fal zdjęcie nr 14
Pochłaniacz fal zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pochłaniacz fal zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pochłaniacz fal zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami