Blog
30.05.2018
Odpowiednie posadowienie budynku - dlaczego jest ważne?
W artykule znajdziesz:
Odpowiednie posadowienie budynku – dlaczego jest ważne?
Odpowiednie posadowienie budynku – dlaczego jest ważne?
Zbagatelizowanie kwestii posadowienia budynku może mieć bardzo przykre konsekwencje. Najgorszym skutkiem zaniedbań bywa zawalenie się fundamentów. Warto więc wiedzieć, jakie są możliwości usytuowania budynku. Trzeba też pamiętać, że zarówno fundamenty, jak i związane z nimi posadowienie budynku, to najważniejszy element konstrukcyjny każdego domu. Kwestię, którą należy rozważyć, jest z pewnością wybór materiałów. Najczęściej do posadowień wykorzystywane są materiały standardowe, np. kamień, beton, cegła, drewno, żelbet czy stal. Jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się tworzywa sztuczne. Wybór posadowienia budynku trzeba uzależnić od panujących na działce warunków geotechnicznych, rodzaju gruntu, ukształtowania terenu, indywidualnych cech budowanego obiektu, a nawet od sąsiedztwa obiektu z innym budynkiem. Bardzo ważny jest również typ domu, a zwłaszcza to, czy będzie on podpiwniczany. Fundamenty dzielą się na dwa rodzaje – pośrednie i bezpośrednie. Fundamenty pośrednie stosowane są głównie wtedy, gdy budynek będzie posadowiony na gruncie nienośnym, np. na torfowisku. Bezpośrednie posadowienie obiektu na takim podłożu skutkuje zapadaniem, wilgotnieniem i niszczeniem budynku. Właśnie dlatego niezbędne jest zastosowanie elementów pośrednich, do których zalicza się słupy, pale lub studnie betonowe. Metoda studniarska może być wykorzystywana w przypadku, gdy nienośny grunt znajduje się głęboko pod powierzchnią ziemi. Fundamenty bezpośrednie są najczęściej stosowane wtedy, gdy grunt charakteryzuje się odpowiednią nośnością. Ze względu na swoją uniwersalność najczęściej wybierane fundamenty bezpośrednie to ławy fundamentowe. Mogą być stosowane niemal na każdym terenie, zarówno równym, jak i górzystym, a także w domach podpiwniczonych i niepodpiwniczonych. Ławy fundamentowe są także atrakcyjne cenowo, co z pewnością ma wpływ na ich popularność. Metoda ta nie jest jednak pozbawiona wad, a jedną z nich jest długi czas trwania robót oraz konieczność wykonania drenażu.
Najnowsze wpisy
21.11.2024
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
20.11.2024
Co to są obiekty małej architektury?Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
98%
powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
32
sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami