Blog

07.02.2022

Odpowiedź urzędów

W artykule znajdziesz:

Odpowiedź urzędów

Odpowiedź urzędów powinna być uzupełniona i uzasadniona następującymi danymi: głębokością i grubością pokładów podlegających eksploatacji z dołączeniem profilu geologicznego, rodzajem warstw w nadkładzie z podaniem spodziewanego przeciętnego kąta załamania, promieni krzywizny niecki i pochylenia jej zbocza, rozmieszczeniem sytuacyjnym i zasięgiem eksploatacji z dołączeniem planu, kierunkiem wyrobu pokładów i jego metodą (na zawał, czy z podsadzką i jakiego rodzaju) (program uprawnienia budowlane na komputer). Jeżeli nie można otrzymać wyraźnych danych z urzędów górniczych na piśmie, trzeba zwracać się w każdym oddzielnym przypadku o ekspertyzę do rzeczoznawców inżynierów górników. Potrzeba pogłębiania starych fundamentów zachodzi zwykle w dwóch wypadkach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Najczęściej zdarza się przy fundamentowaniu nowej budowli bezpośrednio obok dawniej już istniejącej, gdy nowa budowla ma być posadowiona znacznie głębiej od dawniejszej sąsiedniej, trzeba pogłębić fundament istniejącej budowli, żeby uniknąć niebezpiecznego podkopania się obok, grożącego zawsze wyparciem gruntu spod starego fundamentu. Przykład takiego rozwiązania, gdzie obok płytko posadowionego fundamentu 1 stawia się nowy głębszy fundament 2, a pod starym fundamentem wprowadza się podmurowanie 3 (uprawnienia budowlane).

Zdarzają się inne okoliczności, które zmuszają do podbudowania lub poszerzenia starych fundamentów (program egzamin ustny). Gdy okazuje się, że grunt pod fundamentami jest zbyt słaby, aby utrzymywać opartą na nim budowlę - najczęściej bywa to z budynkami - wówczas można szukać lepszego oparcia przez pogłębienie fundamentów, podbudowując je wówczas murem do mocniejszego gruntu, gdy ten zalega niezbyt głęboko, np. 1-1,5 m głębiej, lub przez znaczne poszerzenie spodu istniejących fundamentów, bez ich pogłębiania (opinie o programie).

Konstrukcja sklepieniowa

Niejednokrotnie poszerza się fundamenty, jednocześnie nieco je pogłębiając. Jako trzeci sposób wzmocnienia istniejącego fundamentowania może służyć zastosowanie pod fundamentami zastrzyków i wzmocnienie w ten sposób zalegającego tam gruntu. Czwarta metoda nieraz używana - to wprowadzenie pali pod fundamenty lub obok nich i przeniesienie ciężaru budowli na te właśnie pale (segregator aktów prawnych).

Przy wszystkich robotach związanych z pogłębianiem lub wzmacnianiem istniejących fundamentów przestrzega się paru zasadniczych wymagań. Pierwsze z tych wymagań polega na takim projektowaniu i wykonaniu robót, żeby nie naruszyć gdziekolwiek naturalnej struktury gruntu pod fundamentami. Druga zasada wynika z pierwszej i ogranicza podkopywanie się pod istniejące fundamenty tylko do krótkich odcinków. Łatwo zrozumieć to żądanie, jeżeli zauważyć, że w przyrodzie istnieje samoistna skłonność do układów statycznych sklepieniowych (np. pieczary). Przy podkopywaniu się pod fundament na jakimkolwiek odcinku powstaje następujący układ statyczny: wytwarza się konstrukcja sklepieniowa typu acby która przekazuje wzmożone naprężenia jednostkowe obok na grunt i utrzymuje część muru poniżej jej, pozostającą w zawieszeniu wskutek wytrzymałości zaprawy na rozciąganie. Trzecia zasada wymaga, żeby starannie i mocno zaklinowywać powiązanie podmurowania ze spodem istniejącego fundamentu w miejscu ich zetknięcia, gdyż zaniedbanie tego obowiązku może pociągnąć za sobą szkodliwe następne dociskanie i osiadanie pod ciężarem konstrukcji (promocja 3 w 1).

Jako materiał używany do pogłębiania lub wzmacniania fundamentów właściwie najlepszy jest beton lub niekiedy żelbet, jednakże przy wykonaniu robót stosowanie betonu nieraz może stać się niezwykle uciążliwe ze względu na konieczność wprowadzenia dużej ilości deskowań w wąskich miejscach i w bardzo niewygodnych warunkach pracy i wobec tego raczej częściej wykonuje się mury z cegły. Oczywiście trzeba zwracać uwagę, żeby cegła była dobrze wypalona i żeby miała dużą wytrzymałość na ściskanie.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami