Blog

09.03.2020

Przesuwanie odcinka kołowego

W artykule znajdziesz:

Przesuwanie odcinka kołowego

Przesuwanie odcinka kołowego

Każda łupina jest powierzchnią utworzoną przez przesuwanie odcinka kołowego po parabolicznych krzywych wezgłowi w ten sposób, że płaszczyzna tego odcinka jest wszędzie normalna do paraboli wezgłowia lub też pionowa. Szerokość łupiny wynosi a = 7-10 m, strzałka przekroju poprzecznego /„ = Ve-r-V a, grubość łupiny 6 cm, rozpiętość beczułki między podporami może stanowić L = 2(H-30 m, strzałka podłużnej krzywej tworzącej f = Vr-s-Vs L (program uprawnienia budowlane na komputer). Łupina przy wezgłowiu zostaje płynnie zgrubiana i przechodzi w żebro, które przy podporze ma zwiększoną wysokość w celu stworzenia dostatecznie silnego zamocowania dla ściągu.

Łupiny otrzymują zbrojenie w 2 kierunkach: I kierunek - według tworzących beczułek - ma zbrojenie podwójne, np. górne 6 mm co 15 cm i dolne takie samo. II kierunek - w środkowej części beczułki jest normalny do I, a w bocznych odchyla się tak, że przy belce przeponowej kąt między obydwoma zbrojeniami wynosi ok. 60° (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zbrojenie II kierunku, które musi przenosić miejscowe momenty gnące łupiny, jest usytuowane na zewnątrz prętów I kierunku i zawiera pręty tej samej średnicy i w przybliżeniu w takich samych odstępach co I kierunku. Obrzeża świetlików oraz beleczki poprzeczne w otworach powinny być dostatecznie mocne, aby mogły przenosić naprężenia w obydwu kierunkach.

Deskowanie krzywych powierzchni beczułek można rozwiązać w dość łatwy sposób (uprawnienia budowlane). Mianowicie najpierw wykonywa się krążyny o parabolicznym obrysie pod belki wezgłowia i ustawia się je za pośrednictwem klinów na odpowiednim rusztowaniu słupowym; następnie na tych krążynach ustawia się w poprzek normalnie do paraboli wezgłowia lub pionowo co 0,7-1 m krążyny deskowe o kształcie odcinków kołowych z cięciwami, służące do deskowania łupin.

Te ostatnie krążyny są jeszcze podparte w kilku punktach za pomocą ciągów desek na rąb, umocowanych na stemplach. Pochyłość tych krążyn do pionu osiąga się przez odpowiednie oparcie ich za pośrednictwem klinów na wspomnianych ciągach desek. Powierzchnię pod łupinę wykonywa się z desek o grubości 2,5 cm i szerokości ok. 10 cm. Jeżeli łupina od dołu ma być nietynkowana, deski muszą być gładko strugane (program egzamin ustny).

Wydłużenie ściągów

Dość znaczne wydłużenie ściągów po rozdeskowaniu powoduje znaczne zwiększenie naprężeń w porównaniu z konstrukcją o stałych podporach. Aby tego zwiększenia naprężeń uniknąć, należy w czasie opuszczania krążyn skrócić ściągi przez dokręcenie na taką długość, aby sprowadzić ich wydłużenie do zera. Dokręcenie wykonywa się za pomocą specjalnych nakrętek rzymskich (opinie o programie).

Jako przykład przedstawiamy pokrycie dachowe hali elektrowozów na Grochówie pod Warszawą. Cała hala o długości 70 m i szerokości w świetle 25 m została przykryta 10 beczułkami, przy czym w środku długości zrobiono dylatację.
Przed wykonaniem konstrukcji zrobiono próbę na modelach beczułki pojedynczej, odtworzonej ściśle w skali 1 : 5,. a więc grubość łupiny była 1,2 cm, żebro wezgłowiowe miało szerokość
4 cm, średnice prętów uzbrojenia i ich odległości były 5-krotnie mniejsze niż w skali naturalnej. Do betonowania użyto zaprawy o wytrzymałości w przybliżeniu takiej, jaką powinien mieć beton w konstrukcji (segregator aktów prawnych).

Z wystarczającą dla praktyki dokładnością można przyjąć, że w modelu beczułki wykonanym w skali 1 : n przy obciążeniach całkowitych na 1 m2 rzutu poziomego, takich samych jak na 1 m2 konstrukcji w naturze - naprężenia będą takie same, a ugięcia n-krotnie mniejsze. Ponieważ materiały konstrukcyjne w modelach miały prawie takie same własności wytrzymałościowe, jakie przewidywano dla hali, przeto badania modelów mogły dać dobrą orientację, jak pracuje konstrukcja w naturalnej wielkości.
Omówione poprzednio beczułki łupinowe ze ściągiem mają pewną wadę z punktu widzenia architektury wnętrz: mianowicie linie ściągów są nieprzyjemne w widoku (promocja 3 w 1).

Wady tej pozbywamy się stosując ustrój ramowy, w którym beczułki są sztywno związane ze słupami. W powyższej konstrukcji bardzo ważną rolę odgrywa węzeł narożny, poprzez który muszą być przeniesione siły z przekrojów prostokątnych w słupach na przestrzenną konstrukcję beczułki.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami