Blog

Gotowy projekt szybki i błyskawiczny zdjęcie nr 2
15.11.2021

Konstrukcja stalowa dużej hali

W artykule znajdziesz:

Konstrukcja stalowa dużej hali

Gotowy projekt szybki i błyskawiczny zdjęcie nr 3
Konstrukcja stalowa dużej hali

Konstrukcja stalowa dużej hali widowiskowo-sportowej o rzucie kołowym składa się z pionowych kratowych żeber, rozmieszczonych na obwodzie budynku, połączonych w połaci dachu pierścieniem i linowymi wiązarami. Stateczność konstrukcji nośnej zostaje osiągnięta po zmontowaniu całej konstrukcji, łącznie z konstrukcją dachu linowego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Montaż konstrukcji stalowej musi być rozpoczęty od żeber na obwodzie budynku, jednak do czasu zakończenia montażu konstrukcja żeber jest niestateczna. Po ustawieniu żeber na żelbetowym pierścieniu oporowym muszą one być prowizorycznie podparte na całym obwodzie hali.

Na podpory o dużej wysokości zastosowano rury, których wartość stanowi poważną pozycję w kosztach montażu.
We wnętrzu hali na poziomie terenu zmontowano konstrukcję wewnętrznego pierścienia z kopułą średnicy 28,80 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Konstrukcja kopuły została podniesiona na trzech masztach i ustawiona na konstrukcji wsporczej. Po ustawieniu kopuły w osi hali i w płaszczyźnie nachylenia połaci dachowej (według pomiarów geodezyjnych) nastąpił montaż linowej konstrukcji dachu. Do montażu elementów konstrukcji dachowej wykonano specjalną suwnicę, dla której tor opierał się na wewnętrznym i zewnętrznym pierścieniu. Dopiero po zmontowaniu i po naciągu wszystkich lin w konstrukcji dachowej można było zdemontować całą pomocniczą konstrukcję podporową.

O stateczności niektórych ustrojów konstrukcyjnych może decydować również przyjęty kierunek postępu prac montażowych. W konstrukcji dachów pilastych głównym zespołem jest podciąg kratowy, na którym opierają się lekkie płatwie lub wiązary (uprawnienia budowlane). Dla podciągu istnieje niebezpieczeństwo utraty stateczności wskutek wyboczenia się ściskanego pasa górnego. Z tego względu stosuje się stężenia kratowe w połaci dachu lub wydzielone stężenia tylko dla pasa górnego podciągu. Przyjęcie jednego ze sposobów stężenia ma istotne znaczenie dla określenia bezpiecznego kierunku montażu.

Sposób dojścia pracownika

Dwa przypadki prowadzenia montażu dachów pilastych (w kolejnych fazach), różniące się kierunkiem (program egzamin ustny). Dla kierunku montażu a pas górny podciągu zostaje zabezpieczony przed wyboczeniem z chwilą zmontowania stężenia w połaci dachu. Zmontowany pojedynczy podciąg jest obciążony tylko ciężarem własnym i gdy zostaje podparty w węźle górnego pasa nie jest zagrożony utratą stateczności. W przypadku prowadzenia montażu z kierunku b istnieje zawsze taka faza, w której podciąg jest obciążony połacią dachu, a górny jego pas nie jest stężony. Przy przyjęciu takiego kierunku montażu pas górny podciągu powinien mieć przekrój ustalony z uwzględnieniem wyboczenia z płaszczyzny pionowej kraty. Ten kierunek montażu jest szczególnie niebezpieczny, gdy jednocześnie z montażem konstrukcji prowadzi się montaż pokrycia dachu (opinie o programie).

Łączenie wstępne i ostateczne styków montażowych wykonuje się na pewnej wysokości nad terenem. W pierwszej fazie podnoszenia i ustawiania zespołu konstrukcji naprowadzanie części w stykach i połączenie ich jest wykonywane ręcznie. Sposób dojścia pracownika montażowego do miejsca stykowania części konstrukcji należy rozpatrywać pod kątem możliwości prawidłowego wykonania zaprojektowanego złącza. W przypadkach szczególnie trudnych może zajść potrzeba zastosowania specjalnego rozwiązania konstrukcyjnego styku montażowego, zastosowania drabin i pomostów (segregator aktów prawnych).
Dla dużych wysokich budowli poszukuje się rozwiązań upraszczających prace scaleniowe na budowie oraz możliwości wykonania tych prac w stosunkowo dogodnych warunkach w poziomie terenu. Przykładem może być nowoczesna konstrukcja siatkowo-prątowa chłodni kominowych.

W chłodniach kominowych „suchych” wodę schładza się w wymiennikach ciepła, znajdujących się w strumieniu zimnego powietrza. W przeciwieństwie do chłodni „mokrych” w chłodniach „suchych” obieg chłodzonej wody odbywa się bez strat (obieg zamknięty). Dla dużych siłowni możliwość zastosowania obiegu zamkniętego wody pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania na wodę i źródła zaopatrzenia (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Gotowy projekt szybki i błyskawiczny zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Gotowy projekt szybki i błyskawiczny zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Gotowy projekt szybki i błyskawiczny zdjęcie nr 8 Gotowy projekt szybki i błyskawiczny zdjęcie nr 9 Gotowy projekt szybki i błyskawiczny zdjęcie nr 10
Gotowy projekt szybki i błyskawiczny zdjęcie nr 11
Gotowy projekt szybki i błyskawiczny zdjęcie nr 12 Gotowy projekt szybki i błyskawiczny zdjęcie nr 13 Gotowy projekt szybki i błyskawiczny zdjęcie nr 14
Gotowy projekt szybki i błyskawiczny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Gotowy projekt szybki i błyskawiczny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Gotowy projekt szybki i błyskawiczny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami