Blog

Kłopotliwe środki zdjęcie nr 2
16.01.2020

Odstrzał materiałów kamiennych

W artykule znajdziesz:

Odstrzał materiałów kamiennych

Kłopotliwe środki zdjęcie nr 3
Odstrzał materiałów kamiennych

W celu oderwania części skały od jej masywu za pomocą odstrzału umieszcza się materiał wybuchowy w przygotowanych otworach lub komorach, rzadziej w istniejących szczelinach (uprawnienia budowlane). Otwory wierci się w powierzchni najkorzystniejszej do oderwania bryły.

Otwory pionowe są na ogół korzystniejsze od poziomych, ponieważ w tym ostatnim przypadku siła wybuchu musi być częściowo zużyta na unoszenie w górę ciężaru skały (program na telefon).

Otwory pionowe są niewątpliwie korzystniejsze w przypadku poziomego uwarstwienia skały, otwory zaś poziome mogą się okazać korzystniejsze, gdy skała ma spękania pionowe. W niektórych przypadkach mogą się okazać korzystne otwory ukośne (program na komputer).

 W pewnych przypadkach najpierw wykonywa się otwory poziome u podnóża stopnia skały, odstrzeliwuje podłużną wnękę, tzw. wdzierkę, a następnie wierci się otwory pionowe u góry (program egzamin ustny).

Odłamanie znacznej objętości skały

Aby uzyskać odłamanie znacznej objętości skały, otwory rozmieszcza się szeregiem w większej ilości i odpowiednio do konfiguracji tarasów (opinie o programie). Gdy odłamana od masywu skalnego bryła jest zbyt duża, aby opłaciło się dzielić ją narzędziami kamieniarskimi, można w dalszym ciągu rozsadzić ją materiałem wybuchowym, wiercąc otwory. Sposób ten ma zastosowanie głównie do materiałów drogowych lub kamieni łamanych (segregator aktów prawnych).

W większych kamieniołomach otwory wierci się za pomocą pneumatycznych młotków wiertniczych uruchamianych sprężonym powietrzem pod ciśnieniem 5-f-6 at n. Większość otworów wierci się na głębokość do 4,5 m; używane są jednak narzędzia uruchamiane z trójnogów, które wiercą otwory o głębokości IO-T-15 m (i więcej). W stosunku do linii najmniejszego oporu t głębokość otworu g mieści się w granicach od 1,5 do 2 t.

Przy większej głębokości otworu ładunek powinien być podzielony i umieszczony na różnych wysokościach otworu.

Odległość otworów a w jednym szeregu przy jednoczesnym odstrzale wynosi 1,5 t. Średnica otworów wynosi zazwyczaj ok. 4 cm. Gdy w takim otworze nie można zmieścić potrzebnej ilości materiału wybuchowego, przeprowadza się wybuch na spodzie otworu małym ładunkiem materiału kruszącego, przez co otrzymuje się otwór odpowiedniej wielkości, z którego wybiera się okruchy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Kłopotliwe środki zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Kłopotliwe środki zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Kłopotliwe środki zdjęcie nr 8 Kłopotliwe środki zdjęcie nr 9 Kłopotliwe środki zdjęcie nr 10
Kłopotliwe środki zdjęcie nr 11
Kłopotliwe środki zdjęcie nr 12 Kłopotliwe środki zdjęcie nr 13 Kłopotliwe środki zdjęcie nr 14
Kłopotliwe środki zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kłopotliwe środki zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kłopotliwe środki zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami