Blog
Odwodnienie budowli projektowanej
W artykule znajdziesz:
Odwodnienie budowli projektowanej
Płynną masę gruntową transportuje się najczęściej do odstojników w celu pozbycia się nadmiaru wody. Przy stosowaniu hydromechanicznych metod duże znaczenie ma zdolność oddawania wody przez grunt, przy czym można przyjąć, że jest ona proporcjonalna do współczynnika filtracji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ze względu na to, że dokładne określenia współczynnika ściśliwości as związane jest z precyzyjnymi badaniami laboratoryjnymi, co nie zawsze w praktyce budowlanej jest łatwe do osiągnięcia w warunkach laboratorium polowego, zastępczo można zastosować wzór, który pozwala na przybliżone określenie współczynnika zagęszczenia gruntów spoistych na podstawie określenia średnich ciężarów objętościowych szkieletu gruntu.
Do wykonania dokumentacji czasowego i stałego odwodnienia parceli budowlanej konieczne są wstępne badania gruntów, badania hydrologiczne i dobre rozeznanie okolicznego terenu.
Odwodnienie budowli projektowanej lub istniejącej wymaga dokładnego zbadania terenu budowlanego, czy w danych warunkach zaprojektowane odprowadzenie wód i obniżenie zwierciadła wód gruntowych jest możliwe do zrealizowania. Szczególnie jest to ważne, jeżeli nie były przeprowadzane badania hydrogeologiczne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Określenie wytrzymałości gruntów nie budzi zazwyczaj zastrzeżeń, niemniej jednak ustalenia zwierciadła wód gruntowych i współczynnika k nie są przeważnie wystarczające do celów wykonawstwa i wymagają uzupełnień.
Przy organizacji placu budowy należy uwzględnić swobodne odprowadzenie wód deszczowych, jak również wód uzyskanych wskutek obniżenia zwierciadła wód gruntowych. Szczególnie ważne jest lokalne, powierzchniowe odwodnienie placu budowy przy gruntach o charakterze spoistym, w których wykopy są często podtapiane wodami pochodzącymi z opadów atmosferycznych (uprawnienia budowlane).
Należy przed zaczęciem robót drenażowych ustalić, dokąd te wody mają być odprowadzone.
Wiercenia próbne gruntów
Jeżeli wykorzystuje się kanalizację ogólnospławną, należy ustalić poziom i miejsce kolektora oraz sprawdzić, czy nie jest on pod ciśnieniem hydrostatycznym ścieków. Badania poziomów dotyczą również rowów, kanałów i naturalnych zbiorników wody (program egzamin ustny).
Pomiary topograficzne, ustalenie rzędnych kolektora sieci kanalizacyjnej, odległość odprowadzenia ścieków, gospodarka na parceli uwzględniająca dobry odpływ wód atmosferycznych i inne tego rodzaju wstępne prace są proste i nietrudne w realizacji.
Do badań wymagających specjalnych sił fachowych i sprzętu należą wiercenia próbne gruntu, pobieranie próbek wody, oznaczenie poziomu i kierunku wód gruntowych, oznaczenie współczynnika filtracji z wydatku studni próbnych (opinie o programie).
Wiercenia próbne gruntów do celów hydrologicznych w zasadzie nie różnią się od badań przeznaczonych do ustalenia cech wytrzymałościowych gruntu. Badania dodatkowe po zakończeniu dokumentacji technicznej i ostatecznym ustaleniu lokalizacji poszczególnych budowli i urządzeń w planie parceli pozwalają na dokładniejsze opracowanie organizacji robót ziemnych, wniesienie ewentualnych poprawek w posadowieniu poszczególnych budynków i dokładną ocenę warunków hydrologicznych w gruncie. Jeżeli grunty mają charakter jednorodny, liczba wierceń może być ograniczona (segregator aktów prawnych).
W przypadku wiercenia studni dla obniżenia zwierciadła wód gruntowych należy w miarę możności doprowadzać otwory do warstwy nieprzepuszczalnej, co pozwala na dokładniejsze obliczenia wydatku wody. Dzięki temu może być przyjęta najekonomiczniejsza instalacja pompowa. W praktyce wykonawstwa na parcelach budowlanych, gdzie głębokie otwory rzadko są wykonywane, praktyczniejsze może się okazać wiercenie ręczne.
Urządzenia do wiercenia ręcznego są proste, niedrogie i powinny znajdować się w każdym przedsiębiorstwie wykonującym roboty podziemne lub związane z posadowieniem budynku. Należy unikać zatrudniania dużych przedsiębiorstw specjalistycznych nawet przy niewielkich robotach wiertniczych, gdyż przyczynia się to do opóźniania harmonogramów robót (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32