Blog

Wzrost obciążenia zdjęcie nr 2
08.07.2020

Odwodnienie zaplecza zapory

W artykule znajdziesz:

Odwodnienie zaplecza zapory

Wzrost obciążenia zdjęcie nr 3
Odwodnienie zaplecza zapory

Dla odwodnienia zaplecza zapory i umożliwienia odpływu wód mniejszych bez niepotrzebnego ich spiętrzania do poziomu korony gardła, wykonuje się w korpusie zapory ponad dnem otwory o wielkości od 0,10X0,20 m do 0,20X0,30 m mijankowo w rzędach poziomych co 1,0 do 1,5 m, począwszy od 1,0 m poniżej korony przelewu do 0,6 m powyżej płyty wypadowej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Głównym celem zapór przeciwrumowiskowych jest zatrzymywanie rumowiska, a nie spiętrzenia wody; w bardziej szczelnych zaporach zamykających szersze doliny zakłada się osobno spusty dla wody. Zaopatrzone są one od strony górnej kratą stalową lub drewnianą dla zatrzymywania rumowiska o większych wymiarach (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Grubość warstwy wielkiej wody przelewającej się przez gardło nie powinna być większa od 2,0 m. Ze względu na dopływ wody na przelew gardła często z dość dużego zbiornika, można pominąć prędkość wody dopływającej. Przekrój poprzeczny zapory przeciwrumowiskowej dobiera się tak, ażeby nie powstawały w nim naprężenia rozciągające. Jako wyjściowy kształt przekroju poprzecznego przyjmuje się trójkąt, sięgający około 0,50 m ponad zwierciadło najwyższego dopuszczalnego stanu wody. Wierzchołek trójkąta zostaje ścięty na poziomie 0,5 do 1,5 m poniżej najwyższego poziomu wody w zbiorniku; w ten sposób przekrój muru przekształca się na trapezowy. Do obliczeń statycznych przyjmuje się poziom zwierciadła wody na poziomie korony zapory, a spód na poziomie stopy fundamentu (uprawnienia budowlane).

Tok obliczeń statycznych jest wzorowany na schemacie obliczeń zapór ciężkich  względnie jazów betonowych stałych z tym, że współczynniki bezpieczeństwa można przyjmować nieco mniejsze niż przy wysokich zaporach. W celu zwiększenia stateczności zapory nadaje się skarpie odwodnej nachylenie 10 : 1 lub większe.

Kanały budowane dla celów melioracyjnych

Oczywiście po przyjęciu kształtu przekroju należy sprawdzić naprężenia, warunki równowagi, obrotu i przesunięcia. Poza zaporami prostymi w rzucie poziomym buduje się również zapory w kształcie luku, dla którego wielkość strzałki powinna się równać 0,1 długości cięciwy łuku. Jednakże wpływ kształtu łukowego przy obliczeniach tych zapór nie jest brany pod uwagę, a zapory oblicza się jako elementy wolnostojące (program egzamin ustny). W zaporach betonowych bardzo pożądane jest wykładanie ściany odpowietrznej, korony i ściany odwodnej okładziną z trwałego kamienia, na przykład z granitu. Kanałem nazywamy sztuczne koryto o regularnych kształtach przekroju poprzecznego, wykonane w wykopie, w nasypie lub biegnące nad terenem i prowadzące wodę stale lub okresowo.

Kanały budowane dla celów melioracyjnych służą z reguły do doprowadzenia wody do nawodnień z możliwie małym spadkiem i zwykle przy utrzymaniu zwierciadła wody w tych kanałach na określonym poziomie (opinie o programie).
Wymiary i kształt przekroju poprzecznego kanału powinny być tak dobrane, aby:
a) zapewnione było przepuszczenie zadanej objętości przepływu,
b) zaprojektowany przekrój nie deformował się z czasem, to znaczy aby nie następowało rozmycie kanału, jego zamulanie oraz obsuwanie i spływanie skarp,
c) obszary przyległe zabezpieczone były przed zalaniem,
d) możliwe było wykonanie robót ziemnych i betonowych za pomocą maszyn budowlanych,
e) koszty budowy i eksploatacji były możliwie niskie (segregator aktów prawnych).

Wymiarowanie i konstrukcja kanałów melioracyjnych. Zasady wymiarowania przekroju poprzecznego, obliczenia hydrauliczne jak i stosowane metody umocnień bądź uszczelnień kanałów melioracyjnych są więc analogiczne jak dla kanałów energetycznych .
Okładziny na niewielkich kanałach melioracyjnych wykonywane są w ten sposób, że cały przekrój poprzeczny formowany jest przez jeden element prefabrykowany tworzący koryto bez szczelin podłużnych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Wzrost obciążenia zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Wzrost obciążenia zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Wzrost obciążenia zdjęcie nr 8 Wzrost obciążenia zdjęcie nr 9 Wzrost obciążenia zdjęcie nr 10
Wzrost obciążenia zdjęcie nr 11
Wzrost obciążenia zdjęcie nr 12 Wzrost obciążenia zdjęcie nr 13 Wzrost obciążenia zdjęcie nr 14
Wzrost obciążenia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wzrost obciążenia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wzrost obciążenia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami