Blog

05.10.2022

Oględziny konstrukcji

W artykule znajdziesz:

Oględziny konstrukcji

Przemieszczenia pierwotne mogą być niekiedy zamierzone. Konstrukcja może być wykonana z tak dobranymi odchyleniami od kształtów teoretycznych, aby pod wpływem działań występujących w konstrukcji (ciężar własny, skurcz, pełzanie itp.) przybrała żądany kształt (program uprawnienia budowlane na komputer). Postępuje się tak w przypadkach, gdy niewielkie odchylenia od zamierzonego kształtu modyfikować mogą w sposób istotny rozkład naprężeń w konstrukcji (łuki, niektóre kształty łupin itp.) lub spodziewane są nadmierne ugięcia konstrukcji niepożądane z innych względów (np. złożone belki drewniane). Przemieszczenia powstałe w trakcie eksploatacji konstrukcji dzielą się z kolei na trwałe i sprężyste, występujące zresztą na ogół łącznie.

Na wstępną ocenę przemieszczeń pozwalają oględziny konstrukcji. Zaobserwować można znaczniejsze odchylenia z pionu oraz miejscowe wybrzuszenia ścian zewnętrznych budynku, ugięcia stropów, szczególnie jeśli ścianki działowe biegną równolegle do kierunku pracy stropu. Na ugięcia stropów wskazywać mogą również zarysowania ścian wypełniających i ścian działowych ustawionych na stropach oraz powstawanie szczelin między nimi i elementami nośnymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Często sąsiadują ze sobą, szczególnie w budownictwie przemysłowym, elementy konstrukcji i wyposażenia niezależnie posadowione, a wtedy zjawiska wzajemnych przemieszczeń ich fundamentów wykryć można po zmianach pierwotnego położenia np. posadzek, rozwarciu dylatacji itp. O ugięciach i przemieszczeniach wnioskować można wreszcie z odchyleń od pionu opartych na konstrukcji elementów wyposażenia (np. ściśle poziomowany sprzęt mechaniczny, aparatura chemiczna itp.) (uprawnienia budowlane).

Pomiar przemieszczeń

Pomiar przemieszczeń dokonywany jest na ogół metodami geodezyjnymi. Obok niwelacji, można metodami tymi wyznaczać również odchylenia z pionu elementów konstrukcyjnych, wygięcia słupów itp. Metody geodezyjne są niezastąpione, jeśli chodzi o rejestrację przyrostów odkształceń w dłuższych okresach czasu, a szczególnie związanych z rozwijającymi się w czasie ruchami gruntu oraz wychyleniami budynków wysokich (kominy, wieże telewizyjne itp.) (program egzamin ustny).

Pomiary przyrostów odkształceń, a przede wszystkim ugięć, wykonać można z dużą dokładnością za pomocą czujników mechanicznych. Metoda ta może być stosowana na ogół jedynie przy zaprogramowanej zmianie obciążeń (obciążenia próbne, usuwanie rusztowań, ustawianie wyposażenia na stropach), zachodzącej w krótszych okresach czasu. Znaczne trudności nastręczać może przy tym takie skonstruowanie rusztowania podpierającego czujnik, aby wzrastające obciążenie nie powodowało- wtórnych przemieszczeń rusztowania. Interpretacja wyników pomiarów przemieszczeń nie jest na ogół sprawą łatwą (opinie o programie).

Pierwszą czynnością powinno być na ogół stwierdzenie czy (i ewentualnie kiedy) nastąpiła stabilizacja ruchów konstrukcji. Przemieszczenia konstrukcji powiększające się z czasem są najczęściej związane z ruchami podłoża, wynikającymi bądź to z jego właściwości plastycznych, bądź ze zmian jego właściwości wywołanych czynnikami zewnętrznymi. Przyrost natomiast w czasie, po okresie stabilizacji zjawisk Teologicznych własnych odkształceń elementów konstrukcyjnych, w szczególności zaś ugięć, przy niezmienionym sposobie eksploatacji, jest w zasadzie zjawiskiem patologicznym, świadczącym o niewłaściwej pracy konstrukcji (segregator aktów prawnych).

W konstrukcjach stalowych i drewnianych odkształcenia stabilizują się praktycznie bezpośrednio po przyłożeniu obciążenia. Przyrosty ugięć bez zmiany obciążeń świadczą więc albo o występowaniu w konstrukcji naprężeń przekraczających granicę sprężystości (względnie granicę zmęczenia przy obciążeniach powtarzalnych), bądź też o stopniowej utracie wytrzymałości konstrukcji, np. wskutek korozji stali, postępującego rozkładu drewna itp. W przypadku trudności z odkryciem konstrukcji, obserwacja ugięć może być zasadniczym sposobem stwierdzenia tego rodzaju zmian (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami