Blog
Tory kolejowe
W artykule znajdziesz:
Tory kolejowe
Tory kolejowe są stałym elementem krajobrazu miast i wsi. Tor kolejowy składa się z dwóch stalowych szyn (program na komputer). Ich zadaniem jest podtrzymywanie i prowadzenie kół wagonów i innych pojazdów kolejowych. Aby tory kolejowe były stabilne i przenosiły olbrzymie obciążenia, szyny układa się na podkładach (program na telefon). Dawniej podkłady wykonywane były z drewna, obecnie są produkowane ze zbrojonego betonu (program na egzamin ustny).
Tory kolejowe mogą mieć różną szerokość
Tory mogą być również zamocowane w betonowej płycie – tak najczęściej prowadzone są torowiska tramwajowe i metra (promocja 3 w 1). Tory kolejowe mogą mieć różną szerokość, w Polsce i większości krajów na świecie stosowany jest standard wynoszą 143,5 cm. W innych krajach na świecie, takich jak Finlandii lub Rosji tory kolejowe mają większą szerokość i wynosi ona 152 cm. Projektowanie, a także kierowanie robotami przy budowie dróg kolejowych, tramwajowych i metra wymaga odpowiednich uprawnień budowlanych (segregator). Ich zdobycie poprzedzone jest postępowaniem kwalifikacyjnym oraz egzaminem przeprowadzanym przez komisję Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, mającą swoje oddziały we wszystkich miastach Wojewódzki w kraju (opinie).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32