Blog

22.11.2018

Podstawowe informacje

W artykule znajdziesz:

Podstawowe informacje na temat ogniochronnych kanałów kablowy i inne

Elektryczne kable i przewody często prowadzone są przez główne pomieszczenie budynku. Zazwyczaj jest nim korytarz. Z tego miejsca, do pomieszczeń pobocznych prowadzone są z niego inne zespoły kablowe w celu zasilenia energią elektryczną tychże pomieszczeń. W razie ewakuacji, korytarz jest najczęstszą drogą opuszczenia budynku. Tutaj pojawia się problem, gdyż w tym samym miejscu skoncentrowana jest cała instalacja elektryczna, która niezabezpieczona, może spowodować niemały problem.

Jak można rozwiązać taki problem? Uprawnienia budowlane

W tym miejscu pojawiają się niezastąpione ogniochronne kanały kablowe. Zamykają one potencjalne obciążenie ogniowe we własnej strefie pożarowej, którą obejmują. Jak wyglądanie układanie przewodów PPOŻ (potocznie zwanymi kablami pożarowymi). Właściwie mamy dwa przypadki zastosowania takiego rozwiązania:

  1. Przy działaniu ognia od środka pomieszczenia, w którym znajduje się instalacja. W takiej sytuacji ogień pozostaje zamknięty w kanale kablowym, a dzięki temu pożar nie rozchodzi się w przestrzeń pomiędzy sufitową. W takim przypadku wszystkie drogi ewakuacyjne są jak najbardziej zdatne do użytku.
  2. Przy działaniu ognia z zewnątrz pomieszczeni,w którym znajduje się instalacja elektryczna. W takim przypadku kable ognioochronne chronią przed skutkami pożaru z najbliższego otoczenia. Należy wziąć pod uwagę, że takie kanały kablowe sprawdzą się najlepiej w momencie, kiedy obiekt wyposażony jest w sprawne urządzenia tryskaczowe, sygnalizacji pożarowej czy urządzenia oddymiające. Możemy wtedy liczyć na naprawdę solidną ochronę.

Zabezpieczenie instalacji elektrycznej to podstawa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo obiektu. W szczególności, jeśli jest to budynek w którym znajduje się dużo osób (na przykład szkoła). Często podczas ewakuacji panuje duży chaos i każdy próbuje wydostać się z niebezpiecznej przestrzeni. Ogniochronne kanały kablowe mogą zwiększyć jakość ochrony w przypadku niespodziewanych zdarzeń oraz incydentów.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami