Blog

20.09.2022

Ogniotrwałość zwykła betonu

W artykule znajdziesz:

Ogniotrwałość zwykła betonu

Obliczeniowe wartości ciężaru objętościowego betonu żaroodpornego ujęto. Charakterystyczny jest przy tym spadek ciężaru objętościowego betonu żaroodpornego o ok. 100 kG/m3 w temperaturze odparowania wody chemicznie niezwiązanej (100-110°C), oraz o dalsze ok. 100 kG/m3 w temperaturze 400-800°C, w której następuje odparowanie wody chemicznie związanej. Przy dalszym podgrzewaniu zaznacza się stabilizacja ciężaru objętościowego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Powyżej temperatur dopuszczalnych dla poszczególnych typów betonów żaroodpornych, występuje dość szybki wzrost ciężarów objętościowych. Wywołane jest to występowaniem zjawiska spiekania. Wartości te jednak nie są już istotne dla roboczych przedziałów pracy betonu. Tablica nie obejmuje ciężarów objętościowych betonów lekkich, wykonanych na porowatych kruszywach i wyrobów ogniotrwałych. Wartości tych ciężarów są jednak dość różnorodne i zależne od rodzaju kruszywa. Dlatego też muszą być każdorazowo ustalane doświadczalnie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ogniotrwałość zwykła betonu żaroodpornego jest to odporność betonu na działanie wysokich temperatur, określana przez porównanie przebiegu zachowania się próbek z badanego materiału z zachowaniem się wzorcowych stożków pirometrycznych, przy założeniu tych samych warunków termicznych. Właściwe przyjęcie wartości współczynników przewodzenia ciepła betonu żaroodpornego jest niezbędne do ustalenia rzeczywistych warunków termicznych, maksymalnych temperatur nagrzania i maksymalnych różnic temperatur. Podstawową cechą mechaniczną betonu żaroodpornego jest jego marka (uprawnienia budowlane).

Marka betonu

Marka betonu jest to liczba, wyrażająca miarodajną wytrzymałość na ściskanie Rw walcowych próbek betonu, o średnicy i wysokości równej 8 cm. Wytrzymałość ta winna być osiągnięta na budowie w stanie ochłodzonym po nagrzaniu do temperatury 105-110 C i osuszeniu w tej temperaturze. Osuszenie należy przeprowadzać zgodnie z normowymi warunkami badania betonu (program egzamin ustny).

Dla celów praktycznych ujednolica się marki betonów, ujmując je podobnie jak dla zwykłych betonów w następujący szereg wartości: 70, 90, 110, 140, 170, 200 oraz 250. W praktyce uzyskuje się marki od 70 do 200. Marka 250 jest raczej trudno osiągalna, jakkolwiek uzyskuje się betony żaroodporne o wytrzymałościach jeszcze znacznie wyższych. Marki 70 i 90 stosuje się do chudych betonów żaroodpornych, niekonstrukcyjnych, wypełniających lub izolacyjnych. Marki 110 i 140 stosuje się dla elementów nie narażonych na bezpośrednie działanie ognia, ścieranie i nie podlegających wstrząsom termicznym. Marka 170 stanowi zasadniczą wielkość dla betonów konstrukcyjnych, monolitycznych. Jest ona często stosowana również dla elementów prefabrykowanych. Marka 200 jest zasadniczą marką, stosowaną dla betonów prefabrykowanych. Betony marki 250 stosuje się wyjątkowo, a każdorazowe ich zastosowanie winno być umotywowane ekonomicznie i uzasadnione technicznie (opinie o programie).

Następnie zachodzi stopniowo obniżanie się wytrzymałości, związane z dehydratacją minerałów spoiwa cementowego. Zanika stopniowo wiązanie hydrauliczne, a w strukturze betonu coraz większą rolę odgrywa zjawisko wiązania ceramicznego (segregator aktów prawnych). Po przekroczeniu punktu najniższej wytrzymałości, krzywa zmian mechanicznych przegina się (linie przerywane), a wytrzymałość betonu zaczyna stopniowo wzrastać, uzyskując w stanie spieczenia wartości dochodzące niekiedy nawet do wytrzymałości w stanie nienagrzanym. Ponieważ najwyższą wytrzymałość uzyskuje się w temperaturze osuszenia (100-110°C), wobec tego tę wytrzymałość określono jako markę betonu.

Zredukowaną markę’ betonu żaroodpornego określa liczba, która oznacza miarodajną wytrzymałość betonu w kG/cm2, jaka powinna być osiągnięta na budowie w stanie ochłodzonym po nagrzaniu do określonej temperatury 0°C, w której ma pracować element z betonu żaroodpornego (promocja 3 w 1). Markę tę określa się symbolem Rwt, w którym indeks t oznacza temperaturę, wyrażoną w °C, w której ma pracować element. Na przykład symbol oznacza zredukowaną markę betonu żaroodpornego dla temperatury 300 C.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami