Blog

Montaż płyty OSB zdjęcie nr 2
04.02.2022

Ogniska wstrząsów

W artykule znajdziesz:

Ogniska wstrząsów
Ogniska wstrząsów

Gdy tylko zachodzi obawa szkodliwego działania wstrząsów na sąsiednie budowle czy urządzenia przy wykonaniu palowań, trzeba z zasady stosować pale wiercone (program uprawnienia budowlane na komputer). Ocena niebezpieczeństwa nieraz nie jest łatwa. Podamy uwagi o występujących wstrząsach przy wbijaniu pali i ogólne zalecenia praktyczne. Uderzenie młota katarowego wywołuje w gruncie drgania o właściwej dla każdego gruntu częstości. Podamy tu parę liczb charakterystycznych, dotyczących częstości drgań (więcej można znaleźć w rozdziale dotyczącym mechaniki gruntów w Podręczniku Inżynierii, wyd. Trzaska, Evert i Michalski).

Wiadomo jest, że grunt wykazuje dużą zdolność tłumienia, wskutek czego drgania wywołane przez wstrząs zanikają po 3 okresach. A więc jeżeli wstrząsy w glinie wilgotnej będą powtarzały się rzadziej niż po 0,043 • 3 = 0,13 sek, czyli w ilości poniżej 460 drgań na minutę, to nie grozi sumowanie amplitud i każdy następny wstrząs będzie działał zupełnie niezależnie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Drugie ważne spostrzeżenie, to bardzo znaczne zmniejszanie się amplitudy drgań zaraz na początku przy oddalaniu się od ogniska wstrząsów. Jak widać z tego wykresu, na pierwszych metrach powstaje szczególnie znaczny spadek amplitudy, co ma duże znaczenie praktyczne.

Jeżeli wbijamy pal w sąsiedztwie budynku, to jest rzeczą wyraźną, że ogniskiem wstrząsów jest ostrze pala. Wpływ drgań może być dość różny w zależności od rodzaju gruntu i stanu budynku. A więc budynek może mieć konstrukcję mocną, a grunt może być piaskiem o układzie luźnym, poddającym się zagęszczeniu przy wstrząsach (uprawnienia budowlane). Jeżeli w tym wypadku zbliżymy się z palowaniem do muru tylko w jednym miejscu, to wówczas możemy spodziewać się osłabienia gruntu pod fundamentem tylko w tym miejscu. Wobec tego jedynym skutkiem będzie pewne zwiększenie obciążenia na sąsiednie odcinki podłoża bez jakichkolwiek szkodliwych następstw. Natomiast wbity wzdłuż muru szereg pali w takich samych warunkach gruntowych musiałby wywołać osiadanie tego muru (program egzamin ustny).

Pale wiercone

Jeżeli budynek ma konstrukcję mocną, a piasek nie poddaje się zagęszczeniu, to można bez szkody doprowadzić palowanie do samego budynku. W czasie wykonywania robót łatwo rozpoznać stan gruntu pod względem wrażliwości na powstające drgania przez wbicie do gruntu w pobliżu kafara szeregu stalowych prętów 0 16-^20 mm i sprawdzenie niwelatorem, czy nie wykazują one osiadań przy wbijaniu pali (opinie o programie).

Gdy budynek pod względem konstrukcyjnym jest słaby i grunt w podłożu jest słaby, -wówczas niebezpieczeństwo uszkodzeń jest większe. W tych warunkach dwa zdarzenia w praktyce autora wykazały, że przy pracy młotem parowym o ciężarze1-1,2 T, spadającym z wysokości 1 m, wystarcza odsunąć się od muru na odległość 10 m, żeby uniknąć szkodliwego wpływu wstrząsów. W pobliżu muru trzeba w takich razach wprowadzić pale wiercone; takie kombinowane palowanie z użyciem dwóch typów pali, a więc wierconych i wbijanych dla tego samego budynku daje rezultaty bez zarzutu.

Jeżeli na gruncie o dobrej nośności stoi budynek, którego mury powiązane są konstrukcją szkieletową lub mocną zaprawą, to nie należy obawiać się jakichkolwiek uszkodzeń od wstrząsów (segregator aktów prawnych). W wypadkach pośrednich należy oddalać się z wbijaniem pali na 5 m, a w bliższej odległości od istniejącego budynku dawać pale wiercone.

Należy mieć na uwadze, że uszkodzenia pod wpływem stałych drgań lub odosobnionych wstrząsów z zasady powstają tam, gdzie grunty mają zbyt małą nośność (promocja 3 w 1). Wśród błędnych mniemań w sprawie wartości różnych pali można spotkać się z przeświadczeniem, że pale o rozszerzonej podstawie dają mniejsze osiadania niż pale o zakończeniu zwężonym. Mniemanie to niewątpliwie wiąże się z pojęciem, że pale znajdują oparcie nie w głębszej mocniejszej warstwie gruntu, lecz jakoby na tej warstwie. Przy rozpatrywaniu cech różnych typów pali zagadnienie formy zostało już częściowo omówione.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Montaż płyty OSB zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Montaż płyty OSB zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Montaż płyty OSB zdjęcie nr 7 Montaż płyty OSB zdjęcie nr 8 Montaż płyty OSB zdjęcie nr 9
Montaż płyty OSB zdjęcie nr 10
Montaż płyty OSB zdjęcie nr 11 Montaż płyty OSB zdjęcie nr 12 Montaż płyty OSB zdjęcie nr 13
Montaż płyty OSB zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Montaż płyty OSB zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Montaż płyty OSB zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami