Blog

27.07.2020

Ogólne zasady stosowania

W artykule znajdziesz:

Ogólne zasady stosowania

Ogólne zasady stosowania

Ogólne zasady stosowania i elementy składowe rusztowań przesuwnych. Rusztowanie typowe z rur dla hali o przekroju łupinowym, opartym na siatce słupów 6×12 i 6×24 m zostało opracowane szczegółowo (w wydaniu albumowym) przez Biuro Studiów i Proj. Typowych Bud. Przemysłowego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Konstrukcja rusztowań przesuwnych zależy od jej przeznaczenia, w szczególności od konstrukcji wykonywanego przekrycia. Z wykonywanych u nas typów przekryć niezależnie od prefabrykowanych rozróżniamy zasadnicze trzy typy przekryć monolitycznych, realizowanych w rusztowaniach przesuwnych, a mianowicie:

1) hale szedowe,

2) hale łukowo-ramowe,

3) hale konoidalne.

Przekroje rusztowania rurowego hali o siatce słupków 6×18 m i wysokości 10 m. Układ rur tworzy konstrukcję ramową węzłach przegubowych, usztywnioną zastrzałami w kierunku poprzecznym podłużnym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Konstrukcja rusztowania składa się z dwóch zasadniczych części: dolnej nośnej i górnej podpierającej samo deskowanie przekrycia. W przypadku wykonania ściągów w budowanej hali, stosowanie podziału konstrukcji rusztowania na te dwie części staje się konieczne. Wynika to z konieczności przesuwania rusztowania na nowe stanowisko robocze, co przy stosowaniu na wysokości ściągu specjalnych wstawek - rur w słupkach rusztowania, zwanych dalej rurami teleskopowymi, umożliwia tę operację.
Całość rusztowania opiera się na ramach stalowych, wykonanych z ceowników, w których wmontowane są koła wózków kolejek wąskotorowych oparte na torach. Rusztowania rurowe są oparte na czterech ciągach wózków. Pośrednie rzędy słupków w czasie betonowania przekrycia są podparte na wózkach klockami przy użyciu podstawek śrubowych. Wózki w tych punktach powinny być również podparte klockami.

Rury rusztowaniowe. Do rusztowań rurowych należy używać rur gazowych zgrzewanych lub rur bezszwowych o średnicy zewnętrznej 48,25 mm i grubości ścianek 3,5 mm. Mają one długości 1,8; 2,8; 3,6; 5,4 m.
Do łączenia rur w konstrukcji rusztowania używane są złącza krzyżowe, obrotowe i złącza wzdłużne (uprawnienia budowlane).

Złącza krzyżowe

Złącze obrotowe używane jest niekiedy (połowa złączy) dla przymocowania do słupków rusztowania konstrukcji stalowych innego typu, na przykład przy zamocowaniu prowadnicy wyciągu szybowego.
Złącza krzyżowe mają zastosowanie przy połączeniach elementów prostopadłych (słupek z poprzeczką, słupek z podłużnicą, podłużnica z poprzecznicą) oraz zastrzałów z rurami prostopadłymi do nich (program egzamin ustny). Złącza obrotowe służą dołączenia zastrzałów z rurami znajdującymi się do nich pod dowolnym kątem, Rury teleskopowe. Rury teleskopowe stosowane w halach ze ściągiem łączą słupki dolnej części rusztowania znajdujące się pod ściągiem ze słupkami górnej części, na której opiera się deskowanie konstrukcji dachu. Rury te mają na celu umożliwienie przesunięcia rusztowania przez ściągi łupiny przekrycia.

Przy montażu na rurę dolnego słupka nakłada się stopkę, a na nią rurę teleskopową, przekładając przez otwór rury sworzeri, który opiera się na rurze słupka za pośrednictwem wycięcia w stopce (opinie o programie).
Następnie do rury teleskopowej wkłada się wyżej pod kątem 90° w stosunku do poprzedniego drugi sworzeń i na niego wprowadza się wewnątrz drugą stopkę, na którą zakłada się rurę słupka górnej części rusztowania.
Widełki. Widełki wykonane ze śruby, nakrętki i wygiętego w kształcie litery U płaskownika służą do oparcia rygli deskowania na słupkach rusztowania oraz do regulacji i opuszczania deskowania po stwardnieniu betonu przekrycia (segregator aktów prawnych).

Ustawienie w widełkach rygli o wymiarze 8×22 cm oraz opartych na nich krążyn o wymiarze 3,2×25 cm i deskowań przekrycia grubości 2,5 cm, pokrytego blachą grubości 0,4-1,0 mm. Śrubę widełek dokręca się za pomocą klucza 19 mm, podtrzymując nakrętkę kluczem o rozstawie szczęk 41 mm (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami