Blog

Zahamowanie procesów rozkładu zdjęcie nr 2
20.12.2022

Ograniczenie asortymentu

W artykule znajdziesz:

Zahamowanie procesów rozkładu zdjęcie nr 3
Ograniczenie asortymentu

Zgodnie więc z założeniami projektowymi, jednym z zasadniczych celów było umożliwienie projektowania w oparciu o elementy i detale zunifikowane. Dlatego też określono zasady posługiwania s ę albumami elementów i detali zunifikowanych. Rozumiano przy tym, że w rozwiązaniach indywidualnych o ich wartości decyduje nie tylko ilość i rodzaj zastosowanych elementów typowych, ale i umiejętność ich zestawienia. Nie ulega wątpliwości, że najlepsze rozwiązania są do osiągnięcia przede wszystkim drogą świadomego zaprojektowania budynków w oparciu o elementy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Prace nad pierwszym etapem Unifikacji Warszawskiej ukończono w 1962 r., produkcję zaś elementów rozpoczęto w 1963 r. Główny cel, jakim było znaczne ograniczenie asortymentu produkowanych elementów, został zasadniczo osiągnięty:

  1. wzrósł udział elementów typowych w produkcji Faelbet z 47% w 1962 r. do 65% w 1963 r.,
  2. ograniczono ilość typorozmiarów (np. zmniejszono ilość typorozmiarów elementów stropowych z 950 do 39),
  3. stypizowano elementy dotychczas produkowane indywidualnie (np. bloki wentylacyjne, gzymsy, balkony, elementy ślusarskie i niektóre stolarskie) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W wyniku nastąpiła również poważna obniżka kosztów produkowanych elementów i zużycia podstawowych materiałów (stal i cement). Miało to niewątpliwie również wpływ na obniżkę ceny jednostkowej budynków zrealizowanych w latach 1962-1964, która wyniosła średnio około 14% w stosunku do cen kosztorysowych wybranych 44 budynków przed ich zunifikowaniem (uprawnienia budowlane).

Przydatność elementów

Przydatność elementów została sprawdzona zarówno w budynkach opracowanych w Pracowni Unifikacyjnej, jak i po zakończeniu pierwszego etapu UW, w całym szeregu projektów wykonywanych przez różne pracownie w oparciu o elementy zunifikowane. Osiągnięto przy tym dalszą obniżkę kosztów budynków. Wskaźnik kosztu budynków projektowanych w latach 1962-1963 w oparciu o elementy UW-1 przy pełnym standardzie wyposażenia w technologii „Ż" (,,cegła żerańska”) kształtował się od ok. 1850-1950 zł/m2 p. u., zaś przy tzw. standardzie podstawowym (lecz z pełnym podłączeniem instalacji sanitarnych) ok. 1600-1650 zł/m2 p. u. Szczególnie istotnym osiągnięciem UW-1 było obniżenie kosztów budynków średniowysokich (9 do 11 kondygnacji) poniżej 2000 zł/m2 p. u (program egzamin ustny).

Prace nad pierwszym etapem unifikacji przyniosły przy tym dalsze sprecyzowanie i pogłębienie metody unifikacyjnej. Nastąpiło uściślenie pojęcia typizacji lokalnej. W pojęciu tym ujawniły się swego rodzaju stopniowania. Obok stosowania budynków powtarzalnych na terenie poszczególnych osiedli okazało się celowe objęcie wspólnymi rygorami typizacyjnymi i unifikacyjnymi obszaru będącego w zasięgu produkcji zespołu stacjonarnych zakładów prefabrykacji i zespołu przedsiębiorstw wykonawczych (zjednoczenia budowlanego). Pozwala to na specjalizację produkcji tych zakładów oraz rejonizację stosowanych technologii (opinie o programie).

Dla tak przyjętej typizacji lokalnej bardziej istotne jest ograniczanie ilości stosowanych technologii i asortymentu produkowanych elementów, niż stosowanie projektów typowych budynków. Względy urbanistyczne, konieczność maksymalnego wykorzystania terenów, przyspieszenia i potanienia budowy zmuszają do dobierania budynków o kształcie i gabarytach najkorzystniejszych zarówno ze względów urbanistycznych, jak i warunków montażu; stąd istotna jest taka metoda ich projektowania, by z ograniczonego zestawu elementów możliwe było tworzenie różnorodnych budynków (segregator aktów prawnych).

W Warszawie punktem wyjścia była omówiona wyżej analiza istniejących możliwości wykonawczych i prefabrykacyjnych oraz wybranych budynków i poszukiwanie dla nich wspólnych elementów. Można było również jako punkt wyjścia przyjąć wyłącznie inwentaryzację produkowanych elementów i poprzez eliminację usiłować ograniczyć ich ilość,

dbając przy tym, by uzyskane elementy nadawały się do możliwie szerokiego zastosowania (taką drogę przyjęto w woj. katowickim). Można było również dążyć do teoretycznego określenia elementów poprzez próby ustalenia cech, jakim one powinny odpowiadać zarówno ze względu na warunki produkcji, jak i rolę, jaką mają spełniać w budynku (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zahamowanie procesów rozkładu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zahamowanie procesów rozkładu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zahamowanie procesów rozkładu zdjęcie nr 8 Zahamowanie procesów rozkładu zdjęcie nr 9 Zahamowanie procesów rozkładu zdjęcie nr 10
Zahamowanie procesów rozkładu zdjęcie nr 11
Zahamowanie procesów rozkładu zdjęcie nr 12 Zahamowanie procesów rozkładu zdjęcie nr 13 Zahamowanie procesów rozkładu zdjęcie nr 14
Zahamowanie procesów rozkładu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zahamowanie procesów rozkładu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zahamowanie procesów rozkładu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami