Blog
Ogrzewanie geotermalne
W artykule znajdziesz:
Ogrzewanie geotermalne w domku letniskowym
Domki letniskowe, czyli budynki rekreacji indywidualnej rządzą się innymi prawami niż domy jednorodzinne. Nie trzeba na nie pozwolenia, ale muszą spełniać określone w prawie budowlanym wymogi oraz warunki zapisane w rozporządzeniu o warunkach technicznych (https://uprawnienia-budowlane.pl).
Jakie trzeba spełnić wymagania? W praktyce oznacza to, że taki budynek wystarczy zgłosić do organu administracji architektoniczno-budowlanej, którym zazwyczaj jest starosta (program na komputer). Nie trzeba załączać pozwolenia na budowę czy uwarunkowań zabudowy. Dlatego też takie obiekty licznie powstają w Polsce (program na telefon). Obecnie liczba budynków tego typu wynosi ponad 320 tysięcy. Jednak większość to nieruchomości niezamieszkane. Zdarzają się też nieruchomości porzucone bez możliwości określenia właściciela czy ruiny. Ale z powodzeniem można na takich domkach też zarabiać (segregator aktów prawnych).
Ogrzewanie budynku rekreacji indywidualnej
Część domków tego typu stawia się na terenach ogródków działkowych, ponieważ mogą to być budynki o powierzchni zabudowy do 35 metrów kwadratowych, a także można usytuować tylko jeden taki budynek na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni działki (opinie o programie).
Jednakże popularne jest też stawianie takich domków w pobliżu popularnych jezior, w pobliżu plaż nad Bałtykiem czy w górskich rejonach. Wtedy takie domki sezonowo można podnajmować turystom i samemu z nich korzystać w sezonie, ale wciąż spełniają wymóg domków zamieszkania okresowego (promocja 3 w 1).
Problematyczne może być jednak ogrzewanie. Jak wiadomo turyści zamieszkujący wynajmowane domki nie oszczędzają ani cieplej wody, ani na ogrzewaniu. Dlatego dobrze jest jeszcze przed budową domku rozeznać się w kwestii ogrzewania i jeśli to możliwe wybrać ogrzewanie geotermalne, czyli pompą ciepła. Koszty mogą wydawać się duże, ale po pierwsze jest to mały budynek, a więc nie potrzeba dużo odwiertów, a po drugie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela dotacji na taką inwestycję co znacznie obniża koszty już na samym początku (program egzamin ustny).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32