Blog

Proces przemiału bazaltu zdjęcie nr 2
20.04.2019

Ogrzewanie geotermalne

W artykule znajdziesz:

Ogrzewanie geotermalne w domku letniskowym

Domki letniskowe, czyli budynki rekreacji indywidualnej rządzą się innymi prawami niż domy jednorodzinne. Nie trzeba na nie pozwolenia, ale muszą spełniać określone w prawie budowlanym wymogi oraz warunki zapisane w rozporządzeniu o warunkach technicznych (https://uprawnienia-budowlane.pl).

Proces przemiału bazaltu zdjęcie nr 3
Ogrzewanie geotermalne

Jakie trzeba spełnić wymagania? W praktyce oznacza to, że taki budynek wystarczy zgłosić do organu administracji architektoniczno-budowlanej, którym zazwyczaj jest starosta (program na komputer). Nie trzeba załączać pozwolenia na budowę czy uwarunkowań zabudowy. Dlatego też takie obiekty licznie powstają w Polsce (program na telefon). Obecnie liczba budynków tego typu wynosi ponad 320 tysięcy. Jednak większość to nieruchomości niezamieszkane. Zdarzają się też nieruchomości porzucone bez możliwości określenia właściciela czy ruiny. Ale z powodzeniem można na takich domkach też zarabiać (segregator aktów prawnych).

Ogrzewanie budynku rekreacji indywidualnej

Część domków tego typu stawia się na terenach ogródków działkowych, ponieważ mogą to być budynki o powierzchni zabudowy do 35 metrów kwadratowych, a także można usytuować tylko jeden taki budynek na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni działki (opinie o programie).

Jednakże popularne jest też stawianie takich domków w pobliżu popularnych jezior, w pobliżu plaż nad Bałtykiem czy w górskich rejonach. Wtedy takie domki sezonowo można podnajmować turystom i samemu z nich korzystać w sezonie, ale wciąż spełniają wymóg domków zamieszkania okresowego (promocja 3 w 1).

Problematyczne może być jednak ogrzewanie. Jak wiadomo turyści zamieszkujący wynajmowane domki nie oszczędzają ani cieplej wody, ani na ogrzewaniu. Dlatego dobrze jest jeszcze przed budową domku rozeznać się w kwestii ogrzewania i jeśli to możliwe wybrać ogrzewanie geotermalne, czyli pompą ciepła. Koszty mogą wydawać się duże, ale po pierwsze jest to mały budynek, a więc nie potrzeba dużo odwiertów, a po drugie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela dotacji na taką inwestycję co znacznie obniża koszty już na samym początku (program egzamin ustny).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Proces przemiału bazaltu zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Proces przemiału bazaltu zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Proces przemiału bazaltu zdjęcie nr 8 Proces przemiału bazaltu zdjęcie nr 9 Proces przemiału bazaltu zdjęcie nr 10
Proces przemiału bazaltu zdjęcie nr 11
Proces przemiału bazaltu zdjęcie nr 12 Proces przemiału bazaltu zdjęcie nr 13 Proces przemiału bazaltu zdjęcie nr 14
Proces przemiału bazaltu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Proces przemiału bazaltu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Proces przemiału bazaltu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami